20:36 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
8110

ÜRO endine eriraportöör Alfred de Zayas väitis intervjuus The, et Venezuela majanduskatastroofi peamiseks põhjuseks on USA poolt rakendatud sanktsioonid.

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Tema oli viimase 21 aasta jooksul esimeseks ÜRO esindajaks, kes selles Ladina-Ameerika riigis on viibinud. Kusjuures ta käis seal juba 2017. aasta lõpul, veel enne praeguse kriisi puhkemist, vahendas RIA Novosti.

Reisi vältel suhtles ta mitte ainult Venezuela valitsuse esindajatega, vaid ka riigis tegutsevate MTÜ-dega, opositsiooniga, teadlastega, kodanikuaktivistidega, kiriku esindajatega, ärimeestega ja ÜRO kohalike üksustega.

"Sanktsioonid on tapvad," teatas Alfred de Zayas väljaandele antud intervjuus, märkides, et kõige enam kannatavad nende tõttu kõige vaesemad rahvastikukihid, surres ilma toidu ja ravimiteta.

Pärast oma külaskäiku esitas ta ÜRO-s sõiduraporti, kus tegi ettepaneku, et rahvusvaheline kriminaalkohus võtaks uurida, kas need sanktsioonid ei kujuta endast lausa inimsusevastast kuritegu.

Tema hinnangul on sanktsioonid ebaseaduslikud kasvõi sellepärast, et need kehtestati ilma ÜRO heakskiiduta.

"Praegused majandussanktsioonid ja blokaad sarnaneb keskaegse linnade piiramisega," rõhutas endine ÜRO töötaja.

Ent ÜRO-s, nagu Zayas nentis, tema ettekannet kuulda ei võetud ning ÜRO inimõiguste ülemvolinik keeldus üldse temaga kohtumast. Endine raportöör leiab, et põhjus seisneb selles, et tema järeldused lähevad vastuollu praegu levinud arvamusega, et Venezuela vajab riigikorra muutust, ning ÜRO on huvitatud ainult neist raportitest, mis sealset režiimi kritiseerivad ja kutsuvad seda kukutama.

De Zayas lisas, et põhilist rolli mängib selles protsessis USA, kes püüab sanktsioonide abil president Nicolás Madurot võimult kukutada. Tema sõnul on USA ÜRO-s "riikidel käsi väänamas" ja sunnib neid majanduslike tagajärgedega ähvardades hääletama USA-le meelepärasel viisil.

Asi on selles, et USA on investeerinud Venezuelasse hiigelsummasid, kuid pärast natsionaliseerimist kaotanud ligipääsu Venezuela tööstusele ja püüab nüüd seda tagasi saada.

"Ma tunnen, et juhul kui Venezuelal ei oleks loodusressursse, oleks kõigil Chávezi ja Maduro ja kelle iganes peale veel vaid sülitada," vahendab väljaanne Zayase sõnu.

Kokkuvõtteks kutsub ÜRO eksraportöör rahvusvahelist üldsust Venezuelaga dialoogi pidama, et olukorda klaarida, aga mitte teda sanktsioonide ja riigipöördekatsetega survestada, ja ühtlasi kritiseerib USA-d ja Suurbritanniat teise riigi siseasjadesse sekkumise pärast.

"Ainult venezuelastel on õigus otsustada, aga mitte USA-l ega Suurbritannial... Me ei taha 1973. aasta Pinocheti putši kordumist... Tähtis on Venezuela rahvale rahvusvahelise solidaarsuse teel abiks olla – tasuta humanitaarabiga ja finantsblokaadi tühistamisega, et Venezuela saaks osta ja müüa samaviisi, nagu iga teine riik maailmas. Ja siis on võimalik probleemid õiglase ja mõistuse abil lahendada," rõhutas Alfred de Zayas.

Kolmapäeval, 23. jaanuaril algasid Caracases massilisel meeleavaldused Venezuela ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Riigi parlamendi spiiker Juan Guaidó kuulutas end samal päeval riigi ajutise valitsuse toimimise vältel ajutiseks riigipeaks. USA ja hulk teisi riike on teatanud Guaidó tunnustamisest ja nõudnud Madurolt, kelle presidendiks valimist nad ei loe seaduslikuks, mitte lubada jõuvõtteid opositsiooni sammude vastu.

Maduro on kuulutanud enda põhiseaduslikuks presidendiks, parlamendi opositsiooni juhti aga nimetanud "USA marionetiks".

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
Nicolás Maduro, Venezuela, USA, ÜRO

Peamised teemad