05:35 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
9510

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonis (OSCE) sündis järjekordne Donbassi reguleerimisplaan. Nagu alati, ei küsinud keegi Donbassilt, mida seal sellest arvatakse.

Sergei Iljin, raadio Sputnik
Vene välisministeerium kritiseeris OSCE Ukraina eriesindaja Martin Sajdik´ut Donbassi konflikti lahendamise plaani pärast. Smolenski väljakult (Venemaa välisministeeriumi asukoht Moskvas – toim.) teatati, et see on vastuolus Minski lepetega.

Plaan näeb ette piirkonnas ÜRO ja OSCE ühise missiooni käivitamise. Lisagem, et selle peamine ja ainus eesmärk on saavutada kontroll Venemaa piiri üle, et siis puhastada Kiievile allumatu piirkond ja luua seal sõjalis-tsiviiliseloomuga administratsioon. Loomulikult võetakse sealsete vabariikide praegustelt võimuorganitelt nende volitused. Ilmselt nende esindajad vahistatakse ja antakse kohtu alla.

Kurt Volker näitas, kes on Ukrainas peremees>>

Üldiselt hr Sajdik ei pakkunud midagi uut. Moskvas rõhutatakse, et omal ajal esitas sarnase plaani ka USA riigidepartemangu eriesindaja Kiievis Kurt Volker. Ja mitte ainult tema. Kõigi nendele lääneriikide esindajatele kiitis kajana takka Ukraina välisminister Pavlo Klimkin. Missioonil peaksid tema arvates olema sõjaline ja politsei komponent ning rahvusvaheline administratsioon.

Õigluse huvides olgu öeldud, et Venemaa ei lükka ideed tuua rahuvalvajad Donbassi sugugi tagasi. Ainult et neil peaks olema rangelt määratletud funktsioonid ja paiknemispiirkonnad ning nad peaksid tegelema peamiselt OSCE töötajate turvamisega. On selge, et Ukraina sooviks nende hulgas näha peamiselt NATO liikmesriikide esindajaid.

Kiievis loodetakse, et nad käituvad seal karmilt, tundmata piirkonna elanikkonna suhtes mingit sümpaatiat. Üldiselt on selline arvestus õige. Ainult et rahuvalvemissioon tuleb nagunii kokku leppida Moskvaga. Ja mis peamine - kontrolli Venemaa piiri üle on Minsk-2 leppe järgsete meetmete nimekirja päris lõpuosas.

Põhipunktid on seotud valimisprotsessi, amnestia ja konfliktiosapoolte poolt kinni peetavate isikute vabastamisega ning põhiseaduse reformiga. Ja selles ei ole Ukraina tõttu olulisi muutusi toimunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Minski kokkulepete täitmine
Minski kokkulepete täitmine
Tagid:
OSCE, Minski kokkuleped, Ukraina, Donbass

Peamised teemad