06:00 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
9320

Kuu enne riigikogu valimisi on valimisvõidu peapretendent endiselt Keskerakond, kuid detsembriga võrreldes sai enim toetajaid juurde Reformierakond.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Jaanuaris on valijate toetus hakanud koonduma potentsiaalsete valimiste võitjate ümber - kasvanud on nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna reiting.

ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest selgus, et kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Keskerakonnale oma hääle 33 protsenti valijatest.

Valimiseelsed mängud: kuidas luuakse erakondadele vajalikke reitinguid >>

Kindlal teisel kohal on Reformierakond 25 protsendi suuruse toetusega. Suurim opositsioonipartei kasvatas kuu varasemaga võrreldes ka enim toetust - möödunud aasta viimasel kuul oli neil toetajaid 21 protsenti.

Uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mida lähemale jõuavad valimised, seda põnevam on jälgida erakondade reitinguid, mis erinevatel uurijatel ajuti kümnete protsentide võrra omavahel erinevad, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti kolumnist kuu keskel.

Nõukogude ajal oli tuntud nali, et on olemas väike vale, on röögatu vale ja on statistika. Üsna sedasama saab kindlalt öelda ka valimiseelsete reitingute kohta. Mõned nädalad enne valimisi avaldatakse neid reitinguid pidevalt, kuid erinevate uuringufirmade erinevad näitajad ainult eksitavad valijat, kirjutab autor.

Keda näiteks uskuda, kas suurt uuringufirmat, kes kuulutab liidriks Reformierakonna, kellest selle küsitluse andmetel jääb vaid ühe protsendipunkti võrra maha Keskerakond, või siis teist sama tuntud firmat, kes kinnitab, et juhtkohal on keskerakondlased, kusjuures refeormierakondlased jäävad neile alla lausa 10%-ga?

Keskerakonna toetus eestlaste seas on teisel kohal >>

Äriregistri andmetel on liikmete arvult suurim partei Eestis Keskerakond ligi 15 000 liikmega, väiksema parlamendierakonna Vabaerakonna liikmeskond jääb alla 600 inimese, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Äriregistri andmetel kuulus 31. detsembri seisuga Keskerakonda 14 936 inimest. Reformierakonnal on 12 153, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) 8791, Isamaal 8504, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal (SDE) 5680 ja Vabaerakonnal 578 liiget.

Tänavu on loodud kolm uut erakonda: Elurikkuse Erakond, Erakond Eesti 200 ning Erakond Rahva Tahe, äriregistri andmetel on esimese 538 ja teisel 582 liiget. Erakonna Rahva Tahe liikmeskond äriregistris veel ei kajastu.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne.

Samal teemal

Keskerakonna toetus eestlaste seas on teisel kohal
Keskerakonna kongress: valimised ilma valikuta
ERJK hakkab arutama Keskerakonna rahastamist puudutavaid väiteid
Liikmete arvult suurim partei on Keskerakond
Tagid:
Riigikogu, valimised, poliitika, Reformierakond, Keskerakond

Peamised teemad