12:31 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
7610

Leping, millel on Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi valitsuse poolne poliitiline heakskiit, on parim võimalik, väidab välisministeerium.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumiseks (Brexit) sõlmitud, kuid Briti parlamendis tagasilükatud lepingut ei saa muuta, kui Suurbritannia oma positsioone ümber ei sõnasta, vahendas portaal Pealinn BNSi.

"Laual olev leping, millel on Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi valitsuse poolne poliitiline heakskiit, on parim võimalik. Euroopa Liidu 27 liikmesriiki on selles küsimuses üksmeelsed ega näe võimalust lepingut muuta juhul kui Ühendkuningriigi punased jooned ei muutu. Iiri piirikontrolli vältimine on osa sellest lepingust," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Liisa Toots.

Euroopa maksis Suurbritanniale mitme sajandi eest kätte>>

Briti parlament hääletas teisipäeval, 29. jaanuaril hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks EL-ist. Seadusandjate enamus soovis ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle. Samuti avaldas Briti parlament soovi, et Iirimaa piiri puudutavad erimeetmed asendataks alternatiivse variandiga, täpsustamata siiski selle sisu.

Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse>>

"Eileõhtune hääletus Ühendkuningriigi parlamendi alamkojas ei toonud lõplikku selgust, milline on Ühendkuningriigi tee tupikseisust välja, siiski andis see kinnitust, et parteide üleselt on olemas toetus leppeta lahkumise stsenaariumi välistamisele märtsi lõpus. Euroopa Liidu liikmesriikide huvi on jätkuvalt brittide lepinguga lahkumine ja oma kodanike ja ettevõtjate kaitsmine," lisas Toots.

"Kui Ühendkuningriik on siseriiklikult saavutanud üksmeele oma edasistes sammudes, on võimalik Euroopa Liiduga ühiselt arutada liikumist korrapärase lahkumise ning EL-i ja Ühendkuningriigi tulevaste suhte lepingute poole. Seni jätkame ettevalmistusi kõigiks võimalikeks lahendusteks," märkis Eesti välisministeeriumi esindaja.

Ühendkuningriigi lahkumiseni Euroopa Liidust on jäänud kaks kuud.

Maksuamet: ettevõtted peaksid olema valmis leppeta Brexitiks>>

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kinnitas teisipäeva õhtul veelkord, et Suurbritannia lahkumislepet ei avata uuesti läbirääkimisteks.

Euroopa Kohus: London võib Brexiti ühepoolselt tühistada
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Pärast Briti parlamendi keeldumist Brüsseliga eelnevalt kokku lepitud lepingu eelnõu heaks kiita tundub, et Brexiti rong on umbteel. Sellest väljumist raskendab asjaolu, et ELi juhtkond välistab võimaluse lepingu tingimusi muuta.

Brexit – protsess läks käima>>

Briti peaministri Theresa May jaoks oli hääletuse tulemus poliitiline maavärin, mis oleks võinud viia valitsuskabineti lahkumiseni ühes kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Eksperdid pakuvad ummikseisust väljatulemiseks erinevaid võimalusi, millest kõige tõenäolisemaks peetakse kokkuleppeta väljumist ELst (mis võib saada katastroofiks riigi majandusele), Brexiti edasilükkamist, ennetähtaegseid üldvalimisi või uut referendumit, mis teoreetiliselt võiks Brexit tühistada.

Aega kõiki rahuldava lahenduse leidmiseks on 29. märtsini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
EL, Donald Tusk, Theresa May, britid, leping, Eesti, Brexit

Peamised teemad