12:56 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
30822

Eesti Vabariigi presidendi poolt avaldatud 2019. aasta teenetemärkide kavaleride hulgas ei ole mitte ainult tuntud teadlased, sportlased ega kultuuritegelased. Nimekirjas on ka oma radikaalsete avalduste ja tegemiste poolest tuntud Ukraina natsionalist.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Eesti Vabariigi iseseisvusdeklaratsiooni 101. aastapäeva eelõhtul kinnitas Eesti president Kersti Kaljulaid nimekirja poliitikutest, avaliku elu tegelastest, sportlastest, kultuuritegelastest ja teadlastest, kes riiklikud preemiad saavad, edastas Sputnik Eesti.

Iseseisvuse väljak Kiievis
© Sputnik / Grigoriy Kostin

Täielik nimekiri avaldati Eesti Vabariigi presidendikantselei kodulehel

Autasude väärilisteks loetute hulgas on näiteks NATO peasekretär Jens Stoltenberg, Soome välisminister Timo Soini, ning USA relvajõudude Euroopa väejuhatuse ja NATO vägede ülemjuhataja Euroopas kindral Curtis Scaparotti.

Autasu Ukraina äärmuslasele

Selgub, et Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärk antakse ka Ukraina Ülemraada saadikule Borislav Berezale. Selgituses kirjutatakse, et eelpool mainitu on " Eesti toetaja Ukrainas. Ülemraada Eesti sõprusrühma esimees, kes on aidanud aktiivselt ja tulemuslikult lahendada Eesti ja meie ettevõtjatega seotud probleeme."

Venemaa sissesõidukeeluga "Paremsektori" * propagandist

Boris Bereza on radikaalne Ukraina natsionalistist poliitik, kes on hästi tuntud oma leppimatu suhtumise poolest Venemaasse, riigi "ukrainastamise" ja teisitimõtlevate kaasmaalaste represseerimise agar toetaja.

Ta nimetab end Ukraina rahvuslase, antisemiidi ja antikommunisti Stepan Bandera austajaks.

Alates 2014. aasta sõjategevuse algusest Donbassis on Bereza vastutanud propaganda ja teabe levitamise eest ultra-parempoolses sõjalises organisatsioonis "Pravõi Sektor" *, mida loetakse Venemaal terroriorganisatsiooniks.

Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo >>

Bereza esineb korduvalt Ukraina meedias ja oma sotsiaalvõrgustike lehel karmide avalduste ja ettepanekutega - alates riigiametnike "puhastamisest" kuni mittepoliitkorrektsetelt isikutelt kodakondsuse äravõtmiseni.

Alates 2014. aasta oktoobrist on Bereza Ukraina Ülemraada üksikkandidaadist saadik. Hiljem organiseeris ta fraktsioonidevahelise parlamendirühma "Ukrop" – ("ukraina opositsioon"), kuhu kuuluvad ka teised tuntud marurahvuslased ja radikaalid Dmitri Jaroš, Boris Filatov, Andrei Biletski ja Vladimir Parasjuk.

9. mail 2017 püüdis ta koos mõttekaaslastega takistada "Surematu polgu" aktsiooni läbiviimist Kiievis.

Ukraina Ülemraada delegatsiooni liige Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA).

25. jaanuaril 2019. a. surus ta Rada aseesimehe Irina Geraštšenko briifingul ENPA-s kõrvale telekanali Rossija-1 ajakirjaniku Olga Skabejeva ega lasknud teda Geraštšenko lähedale.

Pärast puhkenud skandaali kommenteeris ta oma "kangelastegu" sõnadega: "Tegutsesin nii, nagu igaüks oleks pidanud seda tegema".

Alates 2018. aasta novembrist kuulub Borislav Bereza Ukraina isikute nimekirja, kelle vastu Vene Föderatsiooni valitsus sanktsioonid kehtestas.

* Venemaal keelustatud organisatsioon

Samal teemal

Ülemraada saadik rääkis Euroopa gaasipettusest
President tunnustab iseseisvuspäeva eel riigi teenetemärkidega 112 inimest
Tagid:
russofoobia, russofoob, Bandera, natsionalistid, natsionalist, Kaljulaid, Ukraina Ülemraada, Ukraina

Peamised teemad