22:17 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Poliitika
lühendatud link
12910

Keskerakonna juhatus arvas kolmapäeval erakonna liikmeskonnast välja kaheksa seksuaalkurjategijat ja veel kaks kehtiva karistusega inimest.

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Korbi sõnul tegi juhatus vastava otsuse kolmapäeval pärast seda kui Õhtuleht tegi teatavaks, et erakonnas on inimesi, keda on karistatud seksuaalkuritegude eest, vahendas Pealinn.

"Niivõrd ränkade kuritegude puhul oli juhatuse otsus kiire ja konkreetne – nende inimeste jätkamine Keskerakonnas pole võimalik," rõhutas Korb. Ta selgitas, et eelmise aasta oktoobris võeti erakonna kongressil vastu ka põhikirja muudatus, mille järgi kehtiva karistusega inimesed arvatakse erakonnast välja.

"Kui kehtivat karistust pole, teeb juhatus kaalutletud otsuse, kas karistatud või erakonna mainet rikkunud inimene saab erakonnas jätkata või mitte. Antud juhtumite puhul ei pidanud juhatus võimalikuks nende inimeste jätkamist erakonnas," selgitas peasekretär.

Korb lisas, et erakond on reageerinud kiiresti kõikidele meedias välja toodud tähelepanekutele erakonna liikmeskonna kohta ning annab oma parima, et suureneks erakonna enda võimekus kontrollida erakonnaga liitujate ja tänaste liikmete tausta.

Keskerakond juhib, Reformierakond astub kandadele >>

"Erakondade teadmised kriminaalkorras karistatud liikmetest on paraku üsna piiratud ja tuhandete inimeste kontroll vaevaline. Anname parima, et tulevikus seda muuta," kinnitas Korb.

Jaanuaris heitis Keskerakond oma valimiskonverentsil välja 14 inimest. "Ükski meie valija ega liige ei soovi lugeda lehest, et tema erakonda on jõudnud mitmeid kriminaale," rõhutas erakonna esimees Jüri Ratas toona konverentsi kõnes.

Eesti 200 juhatus arvas erakonnast välja kaks kehtiva kriminaalkaristusega liiget, kes olid erakonda astudes oma allkirjaga kinnitanud kehtiva karistuse puudumist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu keskel.

"See on kahetsusväärne juhtum, kuna erakonda astumiseks oli kandidaatide avalduses punkt, kus nad peavad kinnitama, et neil ei ole kehtivat kriminaalkaristust. Meil ei olnud jõudlust kõiki inimesi põhjalikult kontrollida ja me usaldasime inimesi," ütles erakonna aseesimees Meelis Niinepuu Eesti 200 pressiesindaja.

Kuu enne riigikogu valimisi on valimisvõidu peapretendent endiselt Keskerakond, kuid detsembriga võrreldes sai enim toetajaid juurde Reformierakond, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Jaanuaris on valijate toetus hakanud koonduma potentsiaalsete valimiste võitjate ümber - kasvanud on nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna reiting. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest tuhande vastajaga küsitlusest selgus, et kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks Keskerakonnale oma hääle 33 protsenti valijatest.

Valimiseelsed mängud: kuidas luuakse erakondadele vajalikke reitinguid >>

Äriregistri andmetel on liikmete arvult suurim partei Eestis Keskerakond ligi 15 000 liikmega, väiksema parlamendierakonna Vabaerakonna liikmeskond jääb alla 600 inimese, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Äriregistri andmetel kuulus 31. detsembri seisuga Keskerakonda 14 936 inimest. Reformierakonnal on 12 153, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) 8791, Isamaal 8504, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal (SDE) 5680 ja Vabaerakonnal 578 liiget.

Keskerakond juhib, Reformierakond astub kandadele, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tänavu on loodud kolm uut erakonda: Elurikkuse Erakond, Erakond Eesti 200 ning Erakond Rahva Tahe, äriregistri andmetel on esimese 538 ja teisel 582 liiget. Erakonna Rahva Tahe liikmeskond äriregistris veel ei kajastu.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne.

Samal teemal

Keskerakond kinnitas neli linnaosavanema kandidaati
ERJK hakkab arutama Keskerakonna rahastamist puudutavaid väiteid
Keskerakonna kongress: valimised ilma valikuta
Keskerakonna toetus eestlaste seas on teisel kohal
Uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast

Peamised teemad