02:03 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
27231

Ameeriklased vajasid vaid sõna otseses mõttes "agenti" - riiki, mis viiks Nord Stream 2 ehitamise sisuliselt keelavad EL õigusaktide muudatusettepanekud Euroopa Parlamenti ja seejärel Euroopa Ülemkogule. Aga Rumeenia erioperatsioon Venemaa vastu kukkus läbi.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Ameerika plaan torpedeerida Euroopa Komisjoni abiga Nord Stream 2 tundus paljutõotav, vähemalt põhimõtteliselt. Ja nimelt: kui viia Nord Stream 2 Saksamaa jurisdiktsiooni alt Euroopa Komisjoni jurisdiktsiooni alla ja saavutada vastavad piirangud EL õigusaktide tasandil, võib Venemaa gaasijuhtme hävitada isegi ilma sanktsioonideta.

Arvamus: USA-l on alles jäänud ainult üks kanal Nord Stream 2-le "surve avaldamiseks" >>

Veelgi enam, võiks teha näo, et Ameerika Ühendriikidel pole selle kõigega midagi pistmist ja et eurooplased ise otsustasid Venemaa totalitaarsest gaasijuhtmest loobuda. Ameeriklased vajasid selleks vaid sõna otseses mõttes "agenti" - riiki, mis viiks Nord Stream 2 ehitamise sisuliselt keelavad EL õigusaktide muudatusettepanekud Euroopa Parlamenti ja seejärel Euroopa Ülemkogule.

Leiti, et see "agent" võiks olla Rumeenia, kes sai hiljuti kuueks kuuks Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks. Rumeenia diplomaatiale langes au selline välksõda korraldada ja lohistada nn gaasidirektiiv, mis on tegelikult Venemaa vastu suunatud "kättemaksurelv" Euroopa Liidu Nõukogu kaudu Ülemkogule.

Enne Rumeeniat oli eesistuja Austria, kuid kuna Austria üks suurimaid energiaettevõtteid, riiklik OMV, on Gazpromi traditsiooniline strateegiline partner, ei tahtnud ta gaasidirektiivi edendamiseks tõsiseid samme astuda. Rumeenia on aga hoopis midagi muud, eriti kui tema diplomaadid enda seljataga Washingtoni tugevat toetust tunnevad.

Tuleb märkida, et sedasama Venemaa-vastast gaasidirektiivi on kontseptuaalsel tasandil erinevates vormides Euroopa Liidus juba arutletud ja paljud ELi riigid on selle vastu välja astunud. Seekord oodati aga viimast ja otsustavat lahingut, sest Trumpi administratsioon vajab Venemaa vastu märkimisväärset võitu, eriti arvestades eelseisvaid Ukraina presidendivalimisi ja Nord Stream 2 esimese gaasitoru käikuandmise tähtaega.

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st >>

Just nende lootuste ja pingelise olukorraga gaasidirektiivi muutmiseelnõu ümber seletatakse selliseid pealkirju ajakirjanduses (sh venekeelses) nagu "Rumeenia tõstatab gaasidirektiivi muudatustega panuseid" ja Euroopa Komisjoni aseperesidendi Maroš Šefčoviči avaldusi, kes rõhutas, et "Rumeenia ettepanekud" võtsid arvesse direktiivivastaste kõiki etteheiteid ja nüüd võib loota progressile selle vastuvõtmisel.

Niisiis panuseid tõsteti, dokumendid saadeti välja, Ameerika diplomaadid Saksamaal aktiviseerisid taas oma Venemaa-vastaseid esinemisi ja Euroopa teabevälja hakkasid ilmuma kuulujutud, et ameeriklased valmistavad ette mingit kohutavat kompromiteerivat "leket" ajakirjandusse Nord Stream 2 silmapaistva toetaja Gerhard Schröderi kohta.

Tuleb tunnustada meie (Venemaa) Ameerika oponente: nad suutsid tõsta emotsionaalse pinge gaasidirektiivi ja Nord Stream 2 ümber enneolematusse kõrgusse. Ainult et tulemus oli oodatust palju kehvem. Rumeenia välksõda purunes Ameerika toetusest hoolimata vastu Saksa diplomaatia järeleandmatust.

Berliini ametlik vastus ja kommentaarid laineidlöönud "Rumeenia projektile" on nagu restoranikriitiku hävitav hinnang Balkani raudteejaamalähedasele kiirtoidu söögikohale. Olulisim tsitaat:

"Me lükkame tagasi Euroopa Komisjoni gaasidirektiivi kolmandal lugemisel esitatud muudatusettepanekud, sest kui loogiliselt edasi mõelda, on need mõeldud ainult ühele taristuprojektile, samas teistele on ette nähtud võimalused eranditeks. Euroopa Komisjon ei esitanud mingeid selgitusi ega arusaadavaid argumente, kuidas kavandatavad muudatused võiksid kaasa aidata energialiidu eesmärkide saavutamisele."

Diplomaatilisest saksa keelest tavakeelde tõlgituna - Euroopa Komisjonile esiteks, Berliini petta ei õnnestu, kõik mõistavad dokumendi "Gazpromi-vastast" suundumust. Teiseks, Saksamaa valitsus teadvustab väga selgelt oma otsest huvitatust Venemaa gaasijuhtmegaasist ning sellest, et Saksamaa oleks Euroopa Liidu peamine gaasijaotuskeskus.

Lisaks Saksamaale tulid gaasidirektiivi muudatuseelnõu vastased seisukohad Hollandilt ja Soomelt - mõlemad riigid protesteerisid tugevalt selle eelnõu põhisätte vastu, mis annab Euroopa Komisjonile "õiguse kontrollida riikidevahelisi gaasitranspordilepinguid, kehtestada lepingutele nõudeid ja läbirääkimisi blokeerida."

Ameerika Ühendriigid: Saksamaa ei kuuletu enam meile >>

Kui direktiivist see punkti välja võtta, muutub see Nord Stream 2 blokeerimiseks täiesti kasutuks. See tähendab, et tegelikult asusid Holland ja Soome vaidluses Euroopa Komisjoni ja Ameerika Ühendriikidega Gazpromi poolele.

Nii radikaalne tagasilöök Saksamaalt, Hollandilt ja Soomelt, samuti uudis, et gaasijuhtme esimene liin valmib juba novembris, kahjustas oluliselt Venemaa-vastaste Euroopa poliitikute moraali ja vähendab radikaalselt gaasidirektiivi muudatuste vastuvõtmise võimalusi.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki, kes tõenäoliselt teadis eelseisvast Saksa-Hollandi demaršist, teatas nukralt:

"Loodame endiselt, kuid olgem ausad, kaks võimsat riiki, millest üks - Venemaa, on maailmariik ja teine - Saksamaa, on suuruselt neljas majandus maailmas, otsustasid gaasijuhtme ehitada."

Tundub, et nende ilmselgete faktide tunnistamine ei tohiks olla üllatav, kuid kui seda tunnistab Poola poliitik, paistab see imena. Kusjuures on tähelepanuväärne, et hr Morawiecki on kokkupõrkest reaalsusega niivõrd traumeeritud, et ta ei usu isegi Washingtoni kõikvõimsusesse, kellele Nord Stream 2 peatamine on saanud juba auküsimuseks.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Loomulikult kasutas Poola peaminister võimalust, et süüdistada gaasijuhtme toetajaid "egoismis", sest Saksamaa ei taha Ukraina ja Poola huvidega arvestada. Siiski on alust arvata, et Saksamaa ja Hollandi poliitikud ning Nord Stream 2 ehituses osalevate suuremate Euroopa energiaettevõtete omanikud elavad selle üle.

Nüüd on meie (Venemaa) Ameerika-vastastel jäänud viimane võimalus torujuhe blokeerida - kehtestada sanktsioonid ettevõtetele, mis gaasijuhtme torusid füüsiliselt paigaldavad, Venemaa gaasi ostavad või ehituse finantseerimises osalevad.

Nende sanktsioonidega ähvardas Trumpi lemmik USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell. Saksamaa majandusminister Peter Altmaier aga vastas ähvardustele: "Meile ei ole niisama lihtne muljet avaldada ega meid hirmutada."

Jääb üle soovida, et Gazpromi Saksamaa partnerid säilitaksid sellise kadestamisväärse otsusekindluse ega painduks Washingtoni nõudmiste all.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
poliitika, majandus, Venemaa, Rumeenia, USA, Nord Stream 2

Peamised teemad