20:13 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
10720

Itaalia pani 31. jaanuarist 1. veebruarini toimunud EL-i välisministrite mitteametlikul kohtumisel veto EL-i nimel valminud avaldusele, mille pidi tegema Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini ja kus oli öeldud, et EL tunnistab Guaidót.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Itaalia tõkestas Euroopa Liidu avalduse Venezuela parlamendi spiikri Juan Guiadó tunnistamisest ajutiseks presidendiks, teatas RIA Novostile diplomaatiline allikas Brüsselis.

"Itaalia pani 31. jaanuarist 1. veebruarini toimunud EL-i välisministrite mitteametlikul kohtumisel veto EL-i nimel valminud avaldusele, mille pidi tegema Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini ja kus oli öeldud, et EL tunnistab Guaidót, juhul kui ei korraldata uusi presidendivalimisi," märkis agentuuri vestluskaaslane.

Tema sõnul kuulutasid Euroopa Liit ja Uruguay seejärel välja rahvusvahelise Venezuela kontaktrühma ministrite esimese istungi. See toimub 7. veebruaril Montevideos.

Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina>>

Laupäeval, 26. jaanuaril lubasid Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania ning seejärel Suurbritannia ja Holland tunnistada Guaidó ajutiseks presidendiks, juhul kui kaheksa päeva jooksul ei kuulutata Venezuelas välja uusi valimisi.

Esmaspäeval, 4. veebruaril teatasid need riigid Guaidó tunnistamisest ajutiseks riigipeaks, kuna Maduro ei ole teatanud uute presidendivalimiste korraldamisest.

Eesti ohverdas end USA geopoliitiliste huvide nimel?

Väliminister Sven Mikser teatas esmaspäeval, 4. veebruaril, et Eesti tunnustab Juan Guaidod Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina, vahendas Sputnik Eesti Välisministeeriumi.

Kuni eksisteerib ühepooluseline maailmakord, ähvardab inimkonda tuumasõda>>

"Venezuela rahval on võõrandamatu õigus vabalt ja demokraatlikult valida oma riigi juhte ning otsustada oma tuleviku üle. Möödunud aasta mais toimunud Venezuela presidendivalimised ei olnud vabad ja õiglased ega vastanud rahvusvahelistele standarditele," ütles Sven Mikser.

Trump kaalub Venezuela osas sõjalisi võimalusi>>

Tema sõnul ei ole nende valimiste tulemus usaldusväärne ning Nicolás Maduro teine ametiaeg ei ole legitiimne.

"Kujunenud olukorras tunnustab Eesti, sarnaselt paljude teiste demokraatlike riikidega ja kooskõlas Euroopa Liidu 26. jaanuaril 2019 tehtud avaldusega, Venezuela Rahvusassamblee presidenti Juan Guaidód Venezuela ajutise presidendina. Ootame, et ajutine president Guaidó korraldaks uued, vabad ja õiglased presidendivalimised ning avaks sellega tee riigi rahumeelseks väljatoomiseks käimasolevast kriisist," ütles Sven Mikser.

Venemaa süüdistas USA-d Venezuela suveräänsusesse sekkumises>>

"Euroopa Liidu riikidel ei ole üksmeelt"

Paljude ekspertide hinnangul on olukord seoses Venezuelat puudutava avaldusega järjekordseks kinnituseks sellest, et Euroopa Liidu liikmetel ei ole üksmeelt välispoliitilistes küsimustes.

Kusjuures geopoliitiliste uuringute keskuse Eurocontinent juhtu Pierre-Emmanuel Thomann märkis, et EL-i riigid püüavad leida ühist keelt USA-ga näitamaks, et atlandiülene partnerlus toimib ja, kuid "selle taga peitub püüd varjata EL-is välispoliitika küsimustes sügavate erimeelsuste olemasolu, aga ka eurooplaste puhul Euroopa Liidu huvide osas ühtse geopoliitilise nägemise täielikku puudumist."

Venezuelas toimuvad 21. jaanuarist peale massilised meeleavaldused ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Guaidó kuulutas enda ajutise valitsuse tegutsemise ajaks riigipeaks.

Guaidót on toetanud USA, Brasiilia, Kanada, Argentina, Tšiili, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu, Gruusia, Albaania ja hulk teisi riike.

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Samas on Maduro nimetanud Guaidót "Washingtoni marionetiks". Moskvas jagatakse tema seisukohta.

Välisminister Sergei Lavrov rõhutas, et Venemaa on valmis aitama luua dialoogi seadusliku presidendi ja opositsiooni vahel.

Samuti on Maduro toetuseks sõna võtnud Hiina, Türgi ja hulk teisi riike.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
EL, Nicolás Maduro, kriis, USA, Eesti, Venezuela

Peamised teemad