05:28 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
11710

Venezuela president Nicolás Maduro peab Donald Trumpi valmisolekut saata riiki väed "hullumeelsuseks".

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Varem ütles USA president intervjuus telekanalile CBS, et ta kaalub sõjaväe saatmist sellesse Ladina-Ameerika riiki "ühe võimalusena", edastas RIA Novosti.

"Rääkida 21. sajandil sõjast on hullumeelsus. Härra Donald Trump, mõte saata väed riiki, mis hakkab ennast kaitsma, on hullumeelsus," vastas Maduro esmaspäeval, mida transleeris Periscope.

Maduro arvates on Ameerika Ühendriikide selliste rünnakute peamine põhjus riigi loodusrikkused, sealhulgas nafta.

"Me ei karda teie ähvardusi, härra Trump. Venezuelal on õigus, ja ta on õigel poolel, teil pole mingit põhjust ähvardada rahumeelset rahvast sõjalise jõuga," rõhutas ta.

Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina>>

Relvastuse ja lahingutehnika ülevaatused, kindralite avaldused lojaalsusest seaduslikule presidendile, veebruari keskpaigaks kavandatud laiaulatuslikud õppused - Venezuela armee valmistub kiirkorras kaitseks võimaliku sõjalise sissetungi eest, edastasa Sputnik Eesti varem.

Venezuela armeed peetakse Lõuna-Ameerikas üheks võimsamaks. Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi (IISS) aruande "The Military Balance 2018" järgi on riigi relvajõududes 123 000 meest pluss 220 000 rahvuskaardis. Bolivari Vabariigi kaitse-eelarve on erinevate hinnangute kohaselt 2,6 kuni 3 miljardit dollarit. Organisatsiooniliselt koosnevad Venezuela relvajõud strateegilisest peakorterist, maaväest, mereväest, õhujõududest, rahvuskardist ja rahvakaitseväe üksustest. Riigi territoorium on jagatud kaheksaks sõjaväeringkonnaks.

Venemaa süüdistas USA-d Venezuela suveräänsusesse sekkumises>>

Kuigi Venezuela armee ei paista oma naabritega võrreldes arvuliselt ja rahaliselt eriti silma, on seal tehniliselt kõik korras. See on suuresti Venemaa teene.
Venezuela on läänepoolkeral Venemaa relvastuse suurim importija. Kahe riigi vaheline sõjalis-tehniline koostöö põhineb 2001. aastal sõlmitud valitsustevahelisel kokkuleppel. 18 aastat kestnud Venemaa relvatarned on Venezuela arsenali tõsiselt täiendanud.

Vene aktsent – millise relvastusega kaitseb Venezuela end USA eest>>

Venezuelas toimuvad 21. jaanuarist peale massilised meeleavaldused ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Parlamendi spiiker Juan Guiadó kuulutas enda ajutise valitsuse tegutsemise ajaks riigipeaks.

Guaidót on toetanud USA, Brasiilia, Kanada, Argentina, Tšiili, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu, Gruusia, Albaania ja hulk teisi riike. Väliminister Sven Mikser teatas esmaspäeval, 4. veebruaril, et Eesti tunnustab Juan Guaidod Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina, vahendas Sputnik Eesti.

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Samas on Maduro nimetanud Guaidót "Washingtoni marionetiks". Moskvas jagatakse tema seisukohta.

Välisminister Sergei Lavrov rõhutas, et Venemaa on valmis aitama luua dialoogi seadusliku presidendi ja opositsiooni vahel.

Samuti on Maduro toetuseks sõna võtnud Hiina, Türgi ja hulk teisi riike.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
Donald Trump, Nicolás Maduro, Venezuela

Peamised teemad