11:07 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
18711

Politoloog, inimõiguste aktivist ja Eesti parlamendi liige jagasid oma hinnanguid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindaja avaldusele valmisolekust sulgeda Sputnik Eesti toimetus.

TALLINN, 9. veebruar - Sputnik. Eesti politoloog ja ajaloolane Igor Rosenfeld, inimõiguste aktivist Aleksei Semjonov ja Eesti parlamendi liige Olga Ivanova rääkisid portaalile Sputnik Eesti, millist sõnavabadust EKRE kehtestada soovib, kui nad pärast valimisi võimule saavad.

Suletud parempoolne ühiskond

Igor Rosenfeld usub, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindaja Urmas Reitelmanni avaldus peegeldab Eesti parempoolsete radikaalide, "pistrikute" (Ameerika žargoonis kõige karmimate vabariiklaste – toim.) seisukohti, kes püüavad juba ammu sulgeda Vene meediat Eestis, nagu see toimub Lätis.

Политолог и историк Игорь Розенфельд
© Фото : из личного архива Игоря Розенфельда
Eesti politoloog ja ajaloolane Igor Rosenfeld

"Loomulikult rikub selline soov sõnavabadust ja viib tsensuuri tugevdamise ja suletud ühiskonna kujundamise seadustamiseni riigis. Kuid Reitelmanni sõnavõtus on positiivne, et ta mõistab selliste keeldude piiratust ja nõrkusi kaasaegses infoühiskonnas, kus info levitamiseks on palju võimalusi," ütles Rosenfeld.

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida" >>

Keskerakondlane Raimond Kaljulaid, kes esindab poliitiliselt mõõdukamat Eesti erakonda, on Venemaa ja venekeelse meedia suhtes palju mõistlikumal positsioonil.

"Vajadus teha koostööd nende meediakanalitega, mida vene keelt kõnelevad elanikud eelistavad, tundub palju sobivam," lisas Rosenfeld.

EKRE soovib riiki tagasi minevikku tuua

Olga Ivanova sõnul võib EKRE esindaja seisukohta vaadelda Lätis toimunud sündmuste valguses, kus tegeldi tõsiselt venekeelsete meediakanalite sulgemisega. Parlamendiliige rõhutas, et Lätis kaalutakse võimalust sulgeda isegi riigi omanduses olevad venekeelsed meediakanalid. Tema sõnul ilmus see uudis alles äsja - 6.-7. veebruaril.

Ольга Иванова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti parlamendi liige Olga Ivanova

"Kui sellised erakonnad nagu EKRE võimule tulevad, tõstatatakse selline küsimus ka siin ja seda arutataks tõsiselt," ütles Ivanova. Tema arvates võib selliseid käimasoleva valimiskampaania käigus tehtud avaldusi vaadelda ka kui võimalust saada valimispunkte oma valijalt.

Teisest küljest märkis Ivanova, et sellised avaldused meenutavad tsensuuri, "viivad tagasi minevikku, mida me kõik hästi mäletame".

Zahharova eesti rahvale: küsige neilt, kes teie nimel Venemaad süüdistavad >>

"Ma ei saa seda tendentsi heaks kiita. Olen Sputnikule alati intervjuu andnud, hoolimata sellest, et mind püüti selle eest nii hurjutada, kui ka karistada," ütles Ivanova ja märkis Sputniku erinevust paljudest teistest Eesti meediakanalitest.

Riigikogu liige, poliitik Olga Ivanova
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Mäletan, et kui olin Lasnamäe linnaosavanem, püüdis Eesti meedia esitleda mind sellises valguses, nagu poleks ma tahtnud nendega suhelda. See ei olnud tõsi. Nad lihtsalt ei küsinud mult kunagi ei arvamust ega intervjuud," ütles Riigikogu saadik.

Tema arvates peaks inimene, kes soovib oma seisukohta väljendada, minema ja rääkima, edastama selle kõikides meediakanalites.

"Pealegi, olgem ausad, tegutseb Sputnik Eesti kooskõlas Eesti Vabariigi seadustega ja seega toimub kõik kehtiva õigusruumi piires. Seetõttu ma ei mõista, mida siin arutada on," märkis Olga Ivanova.

"Õigemini mulle tundub, et see on selline valimiseelne mäng," ütles poliitik kokkuvõtteks.

EKRE-l on võimalus võimule pääseda

Inimõiguste infokeskuse juhi Aleksei Semjonovi sõnul on Urmas Reitelmannil "tüüpiline, ma ütleksin isegi klassikaline mõttekäik, mida Theodor Adorno (saksa filosoof, sotsioloog, helilooja, muusikateadlane – toim.) nimetas kunagi "autoritaarseks isiksuseks".

Директор эстонского центра по правам человека Алексей Семенов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Inimõiguste infokeskuse juht Aleksei Semjonov

Inimõiguste aktivist meenutas, et kohe pärast sõda huvitus maailm fašismi ja natsismi fenomenist. Adorno oli esimese autoritaarset teadvust käsitleva raamatu autor. Semjonovi sõnul töötati tol ajal välja isegi psühholoogiline skaala autoritaarse isiksuse määramiseks.

Eestis soovitati raketilööki Peterburi pihta >>

"Niisiis esindab meie EKRE-sõber selle kõige autoritaarsema, st fašistliku isiksuse klassikalist mõtteviisi. Annaks jumal, et nad kunagi võimule ei tuleks, sest tundub, et tänapäeva Euroopas ei ole see eriti teretulnud," ütles Semjonov.

Kuid samas märkis inimõiguslane, et sajaprotsendilist tulemust ei saa loota, sest Ukraina näide tõestab just vastupidist - fašism, natsionalism on äärmiselt lähedal. Nii et ka EKRE-l on võimalus võimule pääseda. See võib tõepoolest juhtuda, usub Semjonov, kui ühiskonnas toimuvad kõikvõimalikud turbulentsid nii meie Eesti kui ka Euroopa ja globaalses kontekstis.

"Hea, et nad sellest räägivad. Me vähemalt teame, kellega meil tegemist on," ütles Semjonov.

Ta märkis, et Raimond Kaljulaidi reaktsioon on meie aja normaalse tsiviliseeritud inimese normaalne reaktsioon.

"Tal on õigus. Meie üleeuroopaline tsivilisatsioon, kuhu kuulub, muide, ka Venemaa, on arenenud nende ideede toel. Loomulikult peame me inimestele endile andma võimaluse otsustada, kellel on õigus. See on usaldus inimeste intellektuaalsete võimete suhtes. Autoritaarsel isiksusel selline usaldus puudub ja sellepärast otsustavad nad kõik ise. Ja üldjuhul on neil intellektiga olukord kehvem," lõpetas Aleksei Semjonov.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et EKRE liige Urmas Reitelmann tutvustas Vikerraadio saates oma erakonna meediapoliitikat. Muuhulgas lubavad konservatiivid valimisvõidu korral sulgeda "Eesti-vastast propagandat edastavad infokanalid".

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reitelmanni sõnul on Sputnik Eesti üks neist. Poliitik kinnitas, et võimule tulles võiksid konservatiivid portaali toimetuse "likvideerida" kahe sekundiga. Samas tunnistas ta, et mingit infokanalit ei ole võimalik sulgeda täielikult.

Arutelus osalenud Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Isamaa esindajad Reitelmanni ähvardustele sõnavabadust piirata ei reageerinud. Erinevalt teistest osalejatest pooldas valitseva Keskerakonna liige ja Põhja-Tallinna linnaosa vanim Raimond Kaljulaid meediavabadust.

Tema sõnul peaksid nii riik kui ka kohalikud omavalitsused edastama oma seisukohad nende kanalite kaudu, mida Eesti venekeelsed elanikud praegu eelistavad. Samal ajal märkis ta, et "venekeelsed telekanalid on kõige väiksem mure".

"See, mis toimub sotsiaalmeedias, on märksa suurem probleem. Seal on väga lihtne inimestega manipuleerida ja see on palju suurem väljakutse," rõhutas Kaljulaid.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Kes keda: Sputnik ja Postimees vastamisi
Kommi-pastaka agitatsioon: kuidas Eesti poliitikud valijaid meelitavad
Skandaal Postimehes: tellitud "sõnavabadus"
Sõnavabaduse tapsid need, kes selle välja mõtlesid
Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile
Zahharova süüdistas Riiat sõnavabaduse piiramises
Kuidas Eesti kaitsejõud ja meediaväljaanded libauudise tekitasid
Tagid:
valimised, Riigikogu, poliitika, Sputnik Eesti, propaganda, Venemaa, EKRE

Peamised teemad