09:51 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
11510

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles, et Venemaa vaatlejad tuleb Ukraina presidendivalimistele lubada, kuid ainult OSCE missiooni koosseisus. Politoloog Rostislav Ištšenko selgitas Raadios Sputnik, mis oli selle avalduse taga.

TALLINN, 10. veebruar — Sputnik. USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles, et Venemaa vaatlejaid tuleks lubada märtsis toimuvatele Ukraina presidendivalimistele, kuid ainult OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) missiooni osana, edastas RIA Novosti.

"Ukraina vajab ODIHRi vaatlejaid, et tõestada demokraatlike standardite järgimist. Vastasel juhul on inimestel õigus valimised kahtluse alla seada. Las Venemaa vaatlejad osaleda, kuid ainult ODIHRi egiidi all," kirjutas Volker Twitteri postituses.

​Varem sai Ukraina välisministeerium OSCE ODIHR-lt elektroonilise nimekirja presidendivalimiste vaatlejatest, kuhu olid kantud ka kaks Venemaa kandidaati. Ukraina president Petro Porošenko ütles, et annab riigi piirivalveteenistusele korralduse mitte lasta Venemaa vaatlejaid 31. märtsiks kavandatud valimiste ajaks riiki.

Süsteemse analüüsi ja prognoosikeskuse president, politoloog Rostislav Išhšenko kommenteeris seda avaldust raadio Sputnik eetris.

"Porošenko tegi ausalt öeldes rumala avalduse, et ei luba Venemaa passidega OSCE vaatlejaid riiki. See tähendab, et "need tulgu, need aga mitte. Asi on selles, et me räägime organisatsiooni vaatlejatest. OSCE kui organisatsioon ei saa endale lubada et "hõimupealik" dikteeriks neile, keda (vaatlejatest) ta riiki lubab ja keda mitte," ütles Rostislav Ištšenko.

Tema arvates oli Kurt Volker sunnitud parandama oma Kiievi hoolealuste avaldusi, kes rahvusvaheliste reeglite peensusi ei mõista.

"Porošenko oleks võinud ka öelda, et ta ei lase OSCE-d üldse valimistele – palun väga, siis ei tule ka kedagi. Aga kui Ukraina kutsub OSCE missiooni, otsustab organisatsioon ise, kes sinna läheb. Volker saab erinevalt Porošenkost nendest nüanssidest aru. Seepärast parandab ta oma Kiievi hoolealuseid, selgitades neile mõistlikku käitumist," ütles Rostislav Ištšenko.

Ukraina Ülemraadas tehti ettepanek võtta vastu seadus, millega keelataks Venemaa Föderatsiooni vaatlejate osalemine valimistel.

Venemaa keskvalimiskomisjoni sekretär Maia Grišina ütles RIA Novostile, et see Kiievi avaldus annab tunnistust kavatsusest rikkuda rahvusvahelisi kohustusi. Ta avaldas lootust, et OSCE võtab tarvitusele abinõud kõigi rahvusvaheliste vaatlusstandardite järgimiseks.

OSCE ODIHR pressiesindaja Thomas Raymer avaldas kahtlust, kas Kiievi kavatsus mitte lubada Venemaa vaatlejaid valimistele oli kooskõlas selle riigi kohustustega organisatsioonis.

Tagid:
vaatleja, valimised, OSCE, Petro Porošenko, Kurt Volker, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad