10:51 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
21930

Venemaa ja Iraan, kes Süüria liitlastena sattusid Washingtoni järjekordsete sanktsioonide nimekirja, on valmis oma uksed USA dollari ees lõplikult sulgema. Nagu teatas Venemaa suursaadik Teheranis, ei hakata vastastikustes arveldustes enam dollarit kasutama.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Ainult rubla ja rial, äärmisel juhul euro. Needsamad protsessid on Moskva juba käima pannud tehingutes Hiina, India ja Türgiga. Ka Euroopa Liit ei soovi oma toodangu eest dollarites tasu saada. Asjatundjad on veendunud, et Iraan ja Venemaa näitavad OPEC-ile, et võib ka ilma dollarita läbi saada. Sellest, kes ja kuidas Ameerika Ühendriikide rahaühikust loobub, on juttu RIA Novosti artiklis.

Iraan jätab dollariga hüvasti

Praegu teostatakse maailma kaubanduses kuni 70 protsenti tehingutest dollarites, kuid juba nähtavas tulevikus tuleb "ameeriklasel" oma aplust talitseda. Dollarivastases blokis on üha rohkem osalisi, kes on sattunud sanktsioonide alla ning Washingtoni agressiivsest ja ettearvamatust välispoliitikast väsinud.

Venemaa, Türgi ja Iraan arutasid Idlibi stabiliseerimist
© Sputnik / Михаил Климентьев

Juba 2018. aasta aprillis loobus Teheran USA valuutast ja viis kõik rahvusvahelised arveldused üle eurole.

"Dollar pole Iraanis niisamutigi käibel, kaubavahendajad eelistavad oma tehingute tarbeks alteratiivseid vääringuid. Enam ei ole mingit põhjust dollaripõhiseid arveldusi rakendada," teatas kohaliku keskpanga esindaja.

Eurodes tasub Iraanile nafta eest juba India, kusjuures selles riigis areneb majandus kiiresti (2018. aasta tulemuste põhjal eeldatav majanduskasv on 7,5 protsenti SKP-st) ja energiaressursse vajatakse seal üha enam. Venemaa ja Iraani edusammud majanduse dedollariseerimisel võivad aga saada eeskujuks teistele OPEC-i ja OPEC+ osalistele. Esmajoones järgib nüüd seda kurssi Saudi Araabia.

Euroopa riigijuhtide vandenõu Ameerika Ühendriikide vastu "ajab Trumpi raevu">>

Dollaritest Iraani nafta eest tasumisel kavatseb loobuda ka Euroopa Liit. Läinud aasta septembris teatas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, et Trumpi poolt vallapäästetud kaubandussõdade tõttu kaotab Euroopa sadu miljoneid dollareid, ja tuletas meelde, et 80 protsendi energiaimpordi eest tasub Euroopa Ameerika Ühendriikide valuutas, mis on käib risti vastu igasugusele loogikale.

"Ent see, et Euroopa ettevõtted ostavad Euroopa oma lennukeid dollarite, aga mitte eurode eest, on ülepea absurd," nentis Juncker.

Sõnadelt on eurooplased tegudele asunud. Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia on juba loonud Iraaniga arveldamise mehhanismi – INSTEX-i (kaubatehingute tugivahendi) – , mis põhineb Euroopa valuuta kasutamisel.

Teheran viis pühapäeval läbi ballistilise raketi katsetuse
© Sputnik / Владимир Федоренко

Edaspidi igal pool

Loobumine dollarist arveldustes peamise eksportkauba – nafta – eest on oluline samm, milleks Venemaa on valmis. Analüütikud kinnitavad, et USA valuuta saab juba praegu välistada mitte ainult kaubatehingutes Iraaniga, vaid ka Hiinaga ja samuti Türgiga. See protsess on juba alanud.

Nafta, gaasi ja hulga muude kaupade eest teisel viisil tasumises leppisid Venemaa, Iraan ja Türgi kokku 2018. aasta keskel. Kuskuures 2017. aasta kokkuvõttes teostas Türgi laias lastus üheksa protsenti oma ekspordist Venemaale oma riigi valuutas ja sellega piirduda ei kavatse.

Türgi Vabariigi ekspordiettevõtete assamblees märgiti, et ollakse valmis kasutama kaubanduses "igasuguseid vahendeid ja mehhanisme", et suurendada rahvusvaluutas arveldamise osakaalu – niisuguse ülesande on valitsus neile püstitanud.

Seda valmidust on Ankara üles näidanud, sõlmides olulise rahvusvahelise lepingu. 2019. aasta sügiseks saabuvad Türgi armee relvastusse Venemaa õhutõrjesüsteemid S-400. Tehing sooritatakse ilma USA dollari osaluseta.

Samal kombel talitab ka India – Venemaa suurim partner sõjatehnika valdkonnas. Viie rügemendi S-400 komplektide eest hinnaga ligi 5.4 miljardit dollarit tasub New Delhi rublades.

Omavahelistes tehingutes plaanivad Türgi ja India üle minna arveldustele liirides ja ruupiates.

"Ekspordi- ja imporditehinguid võib sooritada kummagi riigi valuutas, mis vähendab valuutakursside kõikumiste negatiivset mõju," on Türgi president Recep Tayyip Erdoğan varem teatanud.

Esmajärjekorras hõlmab see tuumaenergia valdkonda.

Eeskuju selle kohta, kuidas dollarist sõltumist õigel kombel vähendada, pakub Venemaa koos oma suurima kaubanduspartneriga – Hiinaga.

2018. aasta jaanuarist novembrini kasvas kummagi riigi valuutas sooritatud vastastikuste arvelduste maht 48 protsendi võrra. Riiklikes vääringutes tehtud üldarvelduste osakaal ulatus 15 protsendini ja jätkab kasvamist.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Nagu teatas ülemaailmse turvalisuse instituudi tegevdirektor Gal Luft, peab USA praegu majandussõda paarikümne riigi vastu, kus SKT kogumaht ulatub üle 15 triljoni dollari. Just need riigid määravadki dollari saatuse ülemaailmse valuutana. Otsustav sõna aga on öelda Hiinal ja Venemaal.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
Süüria, USA, Venemaa, Iraan

Peamised teemad