23:36 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
88 0 0

Koalitsiooninõukogu otsustas tänasel, 11. veebruari istungil mitte toetada eelnõu, millega Eesti riik hüvitaks rahalise kahju VEB Fondi tõttu kannatanud ettevõtjatele.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas märkis, et see, kas kunagi võib rahaline hüvitamine toimuda, on järgmise koosseisu küsimus.

"Kui on küsimus selles, et kas riigikogu läheb koalitsiooni arvates ka selle otsuse eelnõu vastuvõtmisele selles koosseisus, siis vastus on, et ei lähe," ütles peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas pärast koosoleku lõppu.

Ratase sõnul oli see valitsuse ühine seisukoht, vahendas Pealinn BNS-i.

Riigikogu arutas VEB Fondi juhtumi põhjal riiklikku vastutust>>

"Tänases olukorras ei nähtud koalitsiooni poolt võimalust seda lõplikult otsustada riigikogus," sõnas ta.

Ratas ütles, et see, kas kunagi võib rahaline hüvitamine toimuda, on järgmise koosseisu küsimus.

Riigikogu õiguskomisjoni keskerakondlasest juht Jaanus Karilaid on VEB Fondi sertifikaadi omanikele hüvitise maksmise teemat üleval hoidnud aastaid. Eelnõuga oleks makstud fondi sertifikaadiomanikele 15 miljonit eurot.

Pärast seda, kui VEB Fondi kahjude hüvitamisele eelnõu riigikogus esimese lugemise läbis, selgus, et tõenäoliselt on eelnõu vastuolus Eesti Panga seaduse ja riigieelarve strateegiaga. Teise lugemise eel läks eelnõu õiguskomisjoni, mis hakkas arutama Jüri Raidla õiguslikust analüüsist tulenevat ettepanekut, mis vastuolud kõrvaldaks.

Eelmisel õiguskomisjoni istungil tekkis muudatusettepanekutes 5:5 patiseis. Teisipäevasel istungil täiendas õiguskomisjon aga päevakorda ning Raidla sõnastatud ettepanekud leidsid toetust häältega 6:1 – vastu oli Reformierakond, samuti jäi üks vabaerakondlane erapooletuks, teatas komisjoni esimees keskerakondlane Jaanus Karilaid.

"Seega on õiguskomisjon eelnõust vastuolud kõrvaldanud. Suurde saali minnakse siis, kui koalitsiooninõukogu on andnud sellele oma heakskiidu," ütles Karilaid toona pressiteate vahendusel. "Täna pole veel selge, kas ühiskond on valmis sellisel viisil sotsiaalset õiglust kaaluma."

Õiguskomisjon on aga tema sõnul selles küsimuses lõpphääletuse korraldamiseks kõik endast oleneva teinud – läbitud on eelnõu esimene lugemine, ette on valmistatud õiguslikult korrektsed muudatusettepanekud, eelnõu on valmis lõpphääletuseks.

"Läti Šveitsi" lõpp: kuidas USA Riiat rahast loobuma sundis>>

"Lisaks oleme korraldanud suures saalis ka VEB Fondi teemalise riiklikult tähtsa arutelu," märkis Karilaid.

Esimesel lugemisel olnud eelnõu versiooni järgi maksaks Eesti riik viiele ettevõtjale 14 miljonit eurot seoses VEB Fondi tõttu tekkinud kahjuga. Otsuse eelnõu algatasid Riigikogu liikmed Jaak Madison, Artur Talvik, Jaanus Karilaid, Toomas Paur ja Martin Helme 2017. aasta septembris.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Михаил Палинчак

Esialgne versioon, mis ka esimese lugemise läbis, nägi ette kahju kompenseerimine valemi põhjal, kus inflatsioon määratakse tarbijahinnaindeksi kaudu. Maksmine toimuks eelnõu kohaselt Eesti Panga riigieelarvesse makstava kasumi pooles ulatuses ja seni, kuni kogu summa on hüvitatud, teatas riigikogu pressiteenistus esimese lugemise järel.

VEB fond loodi 1993. aastal pärast seda, kui NSV Liidu Välismajanduspank lõpetas Eesti pankade korrespondentkontodega arveldamise. Eesti rahanduse ja panganduse päästmiseks loodi riigikogu 20. jaanuari 1993. aasta otsusega VEB fond.

VEB fondis ei olnud reaalselt raha, vaid nõuete registrisse koondati kõik nõuded Venemaa VEB panga vastu.
 

Tagid:
Jaanus Karilaid, Jüri Ratas, koalitsioon, VEB Fond

Peamised teemad