18:26 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
101 0 0

Mida sügavamale metsa lähed, seda hirmsam hakkab. Eriti raha pärast karmanis. Kujutluspilt EL-iga jumalagajätmisest enamiku Tema Majesteedi alamate silmis muutunud rõõmsameelsest üsna süngeilmeliseks.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Aga võib-olla see targu hoopis määramata ajaks edasi lükata? Umbes nii võib kirjeldada brittide hingeseisundit, kes on Brexitist ja iseäranis kogu selle suurejoonelisest koomiliseks muutunud looga kaasaskäivast teabepoliitilisest saatemuusikast sõna otseses mõttes ära kurnatud. Sotsioloogid on kokku rehkendanud, et juba üle poole riigi elanikest pooldab EL-ist lahkumise edasilükkamist.

Öeldakse, et tarvis oleks veel üht-teist Brüsselilt välja kaubelda või ülepea uus referendum korraldada. Tõsi küll, teistkordne üldrahvalik hääletus alavääristaks iseendast seda demokraatlikku institutsiooni. Nagu lapsed ütlevad: esimene sõna on kõige hinnalisem. Nii et see ettevõtmine pole sugugi ohutu ja vaevalt küll London säärasele "retsidiivile" välja läheb.

Eestis elavad britid pole kodakondsusest huvitatud>>

Aga et Euroopa Liidu ametkondadega läbirääkimisi jätkata – seda küll, palun väga. Tänu viimastele aastatele on siin kõvasti kogemusi kogutud. Ja suurem määral kasutult. Igaüks tirib tekki enda poole – ja eks see ongi tegelikult kogu lugu.

Vähe sellest, 49 protsenti brittidest on veendunud, et ilma lepinguta Brexit kujuneb majanduskatastroofiks. Ning see toob riigile vältimatult pikaajalist, kusjuures hiigelsuurt kahju. Niiviisi jääb päevakord Suurbritannia sõbralikust Euroopa perest vormilise lahkumise osas sisuliselt muutumatuks – ei mingit dünaamikat ega mingit edasiminekut. Aeg läheb, aga peaaegu mitte midagi ei muutu.

Näiteks praegu, nagu ka aasta tagasi oli päevakorral arutelu kolme tee üle, mida pidi London võib liikuda: järsk lahtirebimine Brüsselist, "sõbralik" kokkulepe või protsessi külmutamine. Kusjuures juba pooleteise kuu pärast peab riik põhimõtteliselt EL-ist lahkuma. Samas aga Suurbritannia parlamendi poolt ratifitseeritud lepingut pole olnud ega olegi. Paljudele ei meeldi lepingu sisu ja lahkumise tingimused, mida Theresa May tungivalt nõuab. Ja mis Brüsselile meeldivad. Ning nende "kolme heinakuhja vahel" Euroopa poliitilised ladvikus longivadki.

Eesti: Brexiti lepingu muutmiseks peavad britid oma positsioone muutma>>

Esineb ka raskendavaid asjaolusid eriarvamuste näol paljude Šotimaa ja Põhja-Iirimaa autoriteetsete esindajate poolt, kes on eri meelt selles, mida peab nende väike koduriik ühe või teise stsenaariumi puhul ette võtma. Ega saa öelda, et see arvamus töötab Suurbritannia riikluse tugevdamise ja Ühendkuningriigi elanike ühise nimetaja kasuks.

Aga kui uljalt ometi kõik 2016. aasta suvel pihta hakkas! Üle poole brittidest (neis samadest, kes nüüd on ärevuse ja kahtluste küüsis) hääletas referendumil Brexiti poolt. Nad olid ometigi veendunud, et iseseisvalt ujuma pääsedes omandab Suurbritannia kunagise kuningliku vägevuse, saab veel rikkamaks ja hakkab maailma poliitikas kvalitatiivselt hoopis uut rolli etendama, lakates USA varjuks olemast.

Brexit – protsess läks käima>>

Aga ei: mida sügavamale metsa, seda rohkem puid. Eriti majanduses. Pilt on järkjärgult muutunud rõõmsameelsest üsna süngeks. Tegelik küsimusega tutvumine on sundinud paljusid illusioonide ja optimistlike väljamõeldistega hüvasti jätma. Nii see tavaliselt ongi: sporaadiline iha radikaalsete muutuste järele asendub kartusega. Või siis igal juhul sooviga neid võimalikult edasi lükata. Nagu säärastel puhkudel öeldakse – kalevi alla toppida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
EL, referendum, britid, Brexit

Peamised teemad