21:17 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
14530

Ameerika miljardärist finantsist George Soros teatas oma artiklis pealkirjaga "Euroopa, ärka palun üles", et Euroopa Liit võib kokku variseda samuti, nagu see juhtus Nõukogude Liiduga.

TALLINN, 13. veebruar – Sputnik. "Euroopa liigub hääbumise suunas ja Euroopa rahvas peab üles ärkama, enne kui on liiga hilja. Kui seda ei tehta, astub EL 1991.a. NSV Liidu teed," vahendab RIA Novosti Sorose Project Syndicate'i veebilehel avaldatud artiklit.  

"Meie juhid ega tavalised kodanikud ei mõista, et kohe saabub otsustav hetk," lisas ta.

Sorose sõnul on "otsustavaks hetkeks" 2019. aasta mais toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.

Ta märgib, et erinevatel põhjustel on "Euroopa-vastastel (totaalse globaliseerumise vastastel – Toim.) jõududel valimistel konkurentsieelis", muuhulgas ka aegunud parteisüsteemi tõttu.

Soros märkis, et praegune parteisüsteem aitab neid, kes soovivad asendada väärtused, millele EL seni tugines "radikaalselt erinevatega".

Hiina oht: veerand triljoni suurune "rööv" >>

Tema arvates on peatähelepanu hetkel keskendunud üleeuroopaliste ja rahvuslike jõudude eraldamisele.

Sorose partner: saime valmis eelmisest veel vägevama maailmakriisi >>

Sorose sõnul on Saksamaa Roheliste partei ainus järjekindel Euroopa-meelne partei, kõige tõsisemaks ohuks olevat aga Euroopa Rahvapartei (EPP), mida ta süüdistas põhimõttekindlusetuses. 

Soros rõhutas, et globaliseerumismeelsed parteid peavad valimiste võitmiseks Euroopa huvid isiklikest kõrgemale seadma. 

"Praegune juhtkond (Euroliidu - Toim.) meenutab NSV Liidu kokkuvarisemise aegset poliitbürood, mis jätkab dekreetide väljastamist, nagu sõltuks neist endiselt midagi," kirjutab finantsspekulant. 

Встреча в Кремле Председателя Президиума Верховного Совета СССР Андрея Андреевича Громыко (справа) и американского финансиста Джорджа Сорос
© Sputnik / Юрий Сомов
Soros ja Gromõko 1988. aastal Moskvas

"Esimene samm, kaitsmaks Euroopat nii sise- kui ka välisvaenlaste eest, on mõista ähvardava ohu ulatust. 

Teiseks on vaja äratada unnesuikunud Euroopa-Ühendriike pooldav enamus ja nad mobiliseerida, et kaitsta "väärtusi, millele EL rajati."

Sorose fonde on korduvalt süüdistatud mitme riigi valitsuste kukutamises ja selle katsetes. "Finantsist" ise ei eita, et tema raha aitas näiteks kaasa nii esimese oranži revolutsiooni korraldamisele Ukrainas 2004. aastal. kui ka ja "Euromaidanile" aastal 2014.

Praegune Ukraina president Petro Porošenko andis Sorosele vabaduse ordeni "tema isiklike teenete eest Ukraina riigi rahvusvahelise maine tõstmisel".

Sorose sünnimaa Ungari peaminister Viktor Orban kritiseeris Sorost korduvalt. Riigipea sõnul sekkusid Ungari valimiskampaaniasse oligarhi poolt rahastatud ühiskondlikud rühmitused ning propageerisid lisaks immigratsiooni toetamist riigis.

Eesti rahvuslased palusid Ungari rahvalt vabandust >>

2018. aasta juunis kiitis Ungari parlament heaks rea seadusettepanekuid, mida tuntakse ühisnimetuse "Peatage Soros" all. Seadusuuendused, piiravad valitsusvälistele organisatsioonide tegevust ja muudavad ebaseadusliku sisserände soodustamise kuriteoks.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

"Demokraatia kahjustamise" eest karistatakse esmakordselt tervet riiki
Tagid:
Euroliit, lobitöö, spekulatsioon, George Soros, globaliseerumisvastased, globalism

Peamised teemad