15:01 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Venemaa president Vladimir Putin

Riigikogus kutsuti üles "rääkima Putiniga tugevuse keeles"

© Sputnik / Ramil Sitdikov
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
12320

Endine Eesti välisminister Keit Pentus-Rosimannus tegi Riigikogu kontseptuaalses välispoliitilises arutelus mitmeid ettepanekuid suhete edasiseks halvendamiseks Venemaaga.

TALLINN, 13. veebruar - Sputnik, Oleg Leontjev. Eesti ei tohi kaotada valvsust ega lubada Lääne-liitlaste tähelepanu hajutamist idapiiri suunast tuleva ohu suhtes, ütles Riigikogu reformierakonna fraktsiooni liige Keit Pentus-Rosimannnus, kes oli aastatel 2014–2015 riigi välisminister.

Кейт Пентус-Розиманнус
Keit Pentus-Rosimannnus

Riigikogu pressiteenistuse sõnul tegi tuntud saadik selle avalduse välisminister Sven Mikseri välispoliitikateemalise ettekande ja selle arutelu käigus.

Millist lõhna levitab Eesti Venemaale

Pentus-Rosimannuse sõnul rünnatakse Euroopa ühtsust järgmise nelja aasta jooksul raevukalt nii seest kui väljast ning Eesti huvides on teha kõik, "et Euroopa peaks vastu." Ta on kindel, et kui Euroopa ühtsus peaks lagunema, "lüüakse peagi hingekella ka meie regiooni riikidele".

Kas Eesti suudab valimistesse sekkumist tõrjuda >>

Eesti endine välisminister teatas parlamendile, et "Putini Venemaa lähituleviku infosõda ja mõjutustegevus on suuresti suunatud sellele, et upitada maikuus valitavasse europarlamenti võimalikult palju oma kaastöölistest kabajantsikuid igast Euroopa nurgast ja igast poliitilise spektri servast. Siht on istutada piisavalt suur Euroopa ühtsuse ja ühisväärtuste vastane pomm otse parlamentaarse Euroopa südamesse."

"Meilgi on olemas jõud, kes pakuvad tõrvikute ja trummipõrina saatel näiliselt lihtsaid lahendusi Euroopa probleemidele, juba kuuldud Euroopa Liidust väljaastumiseni välja," ei piirdunud Pentus-Rosimannnus vaid välisvaenlaste üleslugemisega, viidates läbipaistvalt Reformierakonnale valimisvõitluses kuklasse hingavale Eesti Konservatiivsete Rahvaerakonnale (EKRE), kelle "tõmbenumbriks" on saanud tõrvikurongkäigud Eesti iseseisvuspäeval.

"Kui on üks keel, mida Putini režiim mõistab, siis see on tugevuse keel. Me ei tohi karta seda keelt kõnelda, sest see režiim tunneb sellised pehmed, ettevaatlikud ja ümarad kaugelt ära lõhna järgi," ütles ta üsna poeetiliselt.

Eesti välisminister suutis vältida russofoobiat

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et teisipäeval, 12. jaanuaril tegi Eesti välisminister Sven Mikser Riigikogus ettekande, kus ta loetles Eesti välispoliitika ees seisvad väljakutsed ja nõudis lahendusi, mis tema arvates võimaldaksid olemasolevat maailmakorda säilitada.

Mikser ütles, et Eestis on Euroopa Liidu ühtsus ja põhiväärtused langenud rünnaku all – "valedele tuginev populism ja madalatele instinktidele apelleerivad hirmud on tööriistaks Euroopa idee vastaste käes". Ta kutsus NATO liikmesriikide juhtkonda järgima Eesti eeskuju ja eraldama rohkem vahendeid kaitsekulutusteks.

Mikser ei maininud oma aastakõnes Venemaad kordagi >>

Mikser rääkis ka NATO kaitsmisest Euroopa riikides areneva Ameerika kontrolli all mitte oleva sõjalise koostöö eest. Tema sõnul ei tohiks "debatt Euroopa strateegilisest autonoomiast muutuda tarbetuks ärritajaks transatlantilistes suhetes".

Eesti välisministri esinemises oli märkimisväärne, et Eestit ja Euroopa Liitu ähvardavate ohtude loetlemisel ei maininud ta kordagi Venemaad, mis tal varem sedalaadi kõnedes alati kombeks oli.

Mikser teatas samuti, et Eesti valitsus ei kavatse piirata televisioonikanalite kättesaadavust ega kehtestada tsensuuri meediaväljaannetele, mis "levitavad valeuudiseid või vaenulikku propagandat".

Kuidas peaks elevant mopsi haukumisele reageerima

Kuigi pole teada, kas Venemaa president Vladimir Putin, kellega Keit Pentus-Rosimannus kavatseb "tugevuse keeles" rääkida, üldse teab selle agressiivse Eesti poliitiku olemasolust, on Venemaa suhtumine Eestisse ja kõikidesse teistesse NATO riikidesse teada.

Moskva on korduvalt öelnud, et Venemaa ei ole huvitatud vastasseisu laienemisest NATOga - ei Balti mere piirkonnas ega kusagil mujal. Rääkides Venemaa süüdistustest "agressiivses käitumises", märkis Putin, et kõik see on "jutt vaeste kaitseks".

Eesti uue Venemaa suursaadiku Margus Laidre volikirja vastuvõtmisel kinnitas Vladimir Putin, et Venemaa on valmis tegema Eestiga teineteise huvide austamise korral koostööd ja loodab, et see riik austab Venemaa kaasmaalaste õigusi.

Putin teatas Eesti suursaadikule Venemaaga koostöö taastamise tingimused >>

"Oleme valmis konstruktiivseks koostööks meie naabri - Eesti Vabariigiga - austuse ja teineteise huvide arvestamise alusel," ütles Putin, lisades: "Paljud meie kaasmaalased elavad alaliselt Eestis ja lähtume sellest, et neile laienevad täielikult Euroopa inimõiguste ühised standardid."

Kas Putin Eesti poliitikutele meeldib või mitte, pole oluline

Tuntud Eestis politoloog ja filosoofiateaduste kandidaat Jevgeni Golikov on veendunud, et Putin on juba tsementeerinud endale koha ajaloos ning sellega tuleb arvestada absoluutselt kõigil, kaasa arvatud Eesti poliitikutel.

Президент РФ Владимир Путин во время ежегодной большой пресс-конференции
© Sputnik / Михаил Климентьев

Jevgeni Golikovi arvates on Venemaa liider, vaatamata tema isiku ja poliitika kogu mitmetähenduslikkusele isik, kelle nimi seondub terve ajajärguga Venemaa arengus.

"Sellega tuleb arvestada ja seda peavad silmas pidama absoluutselt kõik, sealhulgas meie oma Eesti poliitikud," ütles ta Sputnik Eesti pressikeskuse ümarlaual, mis oli pühendatud Vladimir Putini suurele pressikonverentsile Moskvas. Golikovi sõnul on Putin taas end tõestanud suurepärase taktikuna, mehena, kes on suurepärases füüsilises vormis, kellel on suurepärane reaktsioon ja kes on silmapaistvalt vaimukus.

Ekspert märkis, et Venemaa riigipea oskab ennast näidata ja publikule meeldida. "Putin, kes omal ajal päästis Venemaa lagunemisest, on juba kindlustanud endale kindla koha ajaloos," lisas Golikov.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
Rootsi analüütikud: Venemaa valmistub täiemahuliseks sõjaks
Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad
Reformierakond süüdistab valitsust venemeelsuses
Andke ainult raha: Eestis ollakse valmis "Vene propagandat" uurima
Tagid:
valimised, Riigikogu, Keit Pentus-Rosimannus, Vladimir Putin, Venemaa, Eesti, poliitika

Peamised teemad