09:11 07. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7441
Eesti välisminister Sven Mikser

Ekspert: Mikseri sõnad tsensuurist on vastuolus EL reaalsusega

CC BY 2.0 / Estonian Foreign Ministry / Sven Mikser
Poliitika
lühendatud link
99 0 0

EL on meediavabaduse tunnistanud Euroopa üheks põhiväärtuseks, kuid viimastel aastatel tõlgendanud riigid seda vabadust nii, nagu nad parasjagu sobivaks peavad, ütles Venemaa Teaduste akadeemia Euroopa instituudi Saksamaa uuringute keskuse vanemteadustöötaja Aleksandr Kamkin.

TALLINN, 13. veebruar - Sputnik. Eesti välisminister Sven Mikser ütles, et Eesti valitsus ei kavatse piirata telekanalite kättesaadavust ega sisse viia tsensuuri meedias, mis ametivõimude hinnangul "levitab valeuudiseid või vaenulikku propagandat".

Историк, эксперт Центра  германских исследований Института Европы РАН Александр Камкин
© Sputnik
Aleksandr Kamkin

Aleksandr Kamkin märkis intervjuus portaalile Sputnik Eesti, et Mikseri sõnu võib üleeuroopalises kontekstis pidada Euroopa Liidu põhiväärtuste triumfina. Tegelikkuses on asjad siiski mõnevõrra teisiti, lisas ekspert.

Mikser ei maininud oma aastakõnes Venemaad kordagi >>

Viimastel aastatel on paljudes ELi riikides, eriti Ida-Euroopas, valitsenud Venemaa ja venemeelsete meediakanalitesse eelarvamuslik suhtumine, mis väljendub otseses tsensuuris: ajakirjanikke ei akrediteerita ja kanalitelt võetakse ära levilitsentse.

"Seega võime rääkida sellest, et üldiselt lubavad mõned Euroopa poliitikud ja meediakanalid endale Euroopa põhiväärtuste tõlgendamisel meediavabaduse osas topeltstandardeid," märkis Aleksandr Kamkin.

Moskvas arvates on mitmete lääneriikide, sealhulgas Eesti ametivõimude tegevuse eesmärgiks Venemaa meediaväljaannete väljalülitamine oma teaberuumist.

Kommenteerides Venemaa meediakanalite ahistamise juhtumeid Balti riikides, on Venemaa Föderatsiooni välisministeerium varem märkinud, et "Eestis, Lätis ja Leedus peetakse igaüht, kes on mingil määral seotud Venemaa meediaga, automaatselt vaenlaseks ja tagakiusamise objektiks."

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida" >>

Venemaa välisministeerium märkis, et Balti riikides täheldatud meedia ahistamise juhtumid "näitavad selgelt, mida on praktikas väärt Tallinna, Riia ja Vilniuse demagoogilised avaldused demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtete järgimisest."

Riigikogus toimus teisipäeval, 12. veebruaril olulise tähtsusega riikliku küsimusena välispoliitika arutelu. Kui eelmisel aastal puudutas välisminister Sven Mikser Venemaad ainult Ukraina agressiooni kontekstis, siis tänavu ei rääkinud välisminister otsesõnu Venemaast oma kõnes kordagi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Eesti välisministri esinemises oli märkimisväärne, et Eestit ja Euroopa Liitu ähvardavate ohtude loetlemisel ei maininud ta kordagi Venemaad, mis tal varem sedalaadi kõnedes alati kombeks oli.

Mikser teatas samuti, et Eesti valitsus ei kavatse piirata televisioonikanalite kättesaadavust ega kehtestada tsensuuri meediaväljaannetele, mis "levitavad valeuudiseid või vaenulikku propagandat".

Samal teemal

Mikser Porošenkole: EL seisab Ukraina eest
Mikser: oleme võitnud ISIS*e vastu olulise lahingu
Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
Kes keda: Sputnik ja Postimees vastamisi

Peamised teemad