17:31 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
9810

Pariis ja Berliin otsustasid Julgeolekunõukogu kohtumistele romantikat lisada. Märtsis on eesistujaks Prantsusmaa ja aprillis Saksamaa - nii nad mõtlesidki: "Me oleme paar, milleks siis seda varjata?" Kokku juhivad nad nõukogu kaks kuud.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Neid vaadates ei saaks öelda, et abielu on kuldpulmadeni püsinud. Pärast Merkeli ja Macroni nimede lisamist Adenaueri ja de Gaulle kokkuleppele, käituvad Prantsusmaa ja Saksamaa nagu noorpaar.

Nad teevad kõike justkui esmakordselt. Sellega kaasneb põnevus ja erutus, äkktülid ja armukadedus, iseloomude lihvimine ning sagedane "lahutusega" ähvardamine.

Näiteks on Pariis Kremli peale armukade. Ja Berliin vastab talle: "See ei ole see, mida sa mõtled – meie vahel on vaid ärisuhted."

Macron rahuneb, kuid ütleb, et Müncheni turvakonverentsile ta ei lähe. Las teine pool muretseb, närveerib ja keelitab teda.

Sest tunded nõuavad tõestamist. Eriti pärast perekonnaseisuametis käimist, kui soovitakse veel kord veenduda, et tegu polnud veaga. See on aeg, mil küsimusele "kas sa mind armastad?" ei piisa vaid vastusest "jah".

On saabunud ettepanek luua uus Lääs - sedapuhku ilma USA-ta >> 

On vaja selgitada, "kuidas". Vastust peavad nägema ka kõik meid ümbritsevad. Nägema ja heldimust tundma. Või siis kadedust. Millised emotsioone selline vaatemäng ÜRO Julgeolekunõukogus põhjustab - ei ole teada, kuid neil tuleb "mesinädalate" tunnistajaks olla. Ja veel kaks korda järjest.

Pariis ja Berliin otsustasid nõukogu kohtumistele romantikat lisada, kuna saatus asjaolud nii korraldas. Märtsis on eesistujaks Prantsusmaa, aprillis aga Saksamaa.

Torujuhtme paigaldamine Mustas meres
© Sputnik / Сергей Гунеев

Nii mõtlesidki nad: "me oleme ju paar, nii et miks seda varjata?" Niisiis ühendavad nad meeldiva kasulikuga ja juhivad Julgeolekunõukogu kokku kaks kuud. Põhikiri sellist asja ette ei näe.

Kuid see ei ole ka keelatud. Ja ükskord on ikka esimene. Ka palsami ja šampooni ei pandud kohe alguses ühte pudelisse kokku. Õlut, mis viinaga segatud, ei proovi mõni kogu elu jooksul.

Tõsi, nad leppisid omavahel kokku, et Saksamaast saaks Julgeolekunõukogu kuues alaline liige, et ka siin mitte kunagi lahutatud saada. Kuid selleks on vaja teisi murda ja hääletamine välja kuulutada.

India, oma miljardise elanikkonna ja tuumarelvaga, oleks nördinud, öeldes: "Ka mina tahan seda!"

ÜRO peaassamblee eredamad hetked fotodgaleriis >>

Askeldamine, närveerimine, üleelamised. Teisisõnu, just seesama argielu, mille karid armastuslaeva purustada võivad.

Siin on aga - ehkki lühiajaline - kuid siiski võimalus end näidata ja teistele eeskuju tuua: milline on üks tugev poliitiline liit. Mida ei suuda takistada ei vallid ega kraavid.

See lisab kõikidele Julgeolekunõukogu päevakorrapunktidele pikantsust ja mitmekesisust. Ja kui nad hakkavad veel vastastikusest hellusest ja austusest üksteisele teed andma... "Ütle sina! Ei, ütle sina!" Anna sina sõna, ei – sina!" Siis saab see olema nii armas ja aeglane, et kõik ümbritsevad unustavad, mille üle nad üldse vaidlesid.

Kuid kõigi seisukoht ei ole paarile isegi eriti huvipakkuv. "Liidu eesmärk on anda Prantsuse-Saksa partnerlusele uus impulss," teatas Prantsusmaa alaline esindaja ÜRO-s Francois Delattre.

See ei tähenda ühinemist, rahustas ta kombluspolitseid, vaid tihedat ja pragmaatilist koordineeritust. Koordinatsioon peab tõesti hea olema, et kahekesi ühel toolil püsida. Seega oli täpsustus igati kohane.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Ungari pani Pompeo paika
Miks Macron Euroopa armeed vajab – sõna on eksperdil
Tagid:
Angela Merkel, Emmanuel Macron, Saksamaa, Prantsusmaa, ÜRO Julgeolekunõukogu, ÜRO JN, ÜRO

Peamised teemad