13:01 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
75 0 0

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) direktori Sven Sakkovi sõnul on Eesti esindatus Müncheni julgeolekukonverentsil oluline, sest see eksponeerib riigi väärtushinnanguid ja parandab ühtlasi julgeolekuolukorda

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Sakkovi sõnul on oluline, et Eesti on Müncheni julgeolekukonverentsil esindatud ja nähtav kõige kõrgemal tasemel ning algatab seejuures ka ise aktiivselt mõttevahetusi ja räägib kaasa, edastas portaal Pealinn.

Kaitse- ja julgeolekueksperdid kinnitasid pühapäeval RKK korraldatud kõrvalüritusel, et liitlasvägede kohalolek Balti riikides on märkimisväärne heidutus. Samas leidsid eksperdid, et vaja on rohkem ühisõppusi, suuremat USA kohalolekut ning NATO tippkohtumiste otsuste järjepidevat elluviimist. Ka RKK hinnangul on liitlasvägede kohaolek Balti riikides aga alles kaitse tagamise algus.

President Kaljulaid rääkis Ivanka Trumpiga Eesti e-riigist>>

Arvamusi jagasid Eesti kaitseminister Jüri Luik, kes tuletas konverentsil meelde, et Balti riikide kaitsmine on ühtlasi NATO kaitsmine.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"See nõuab plaane, õppusi ja vägede valmisolekut," märkis Luik.

Esinesid ka Leedu välisminister Linas Linkevičius, NATO endine abipeasekretär kaitsepoliitika ja -planeerimise valdkonnas erukindralleitnant Heinrich Brauss ning George G. Marshalli nimelise Euroopa Julgeoleku-uuringute keskuse rahvusvaheliste ja julgeoleku-uuringute kolledži dekaan Andrew Michta.

Michta sõnul tuleb heidutuse tugevdamiseks NATO Euroopa liitlastel rohkem investeerida sõjalisse võimekusse, samas kui arutelu suunanud RKK direktor Sven Sakkovi hinnangul on vajalik NATO heidutushoiakut oluliselt tõsta ning selleks on hädavajalik USA sõjaline kohalolek Balti riikides.

Erukindralleitnant Braussi hinnangul peaks NATO kõige enam keskenduma kiirele lisavägede toomise võimekuse arendamisele.

Leedu välisminister Linas Linkevičius rõhutas, et NATO nii Varssavi, Walesi kui ka Brüsseli tippkohtumiste otsused tuleb täies mahus ellu viia, et NATO kohaolek Balti riikides oleks järjepidev.

Müncheni julgeolekukonverents on viie aastakümne jooksul kasvanud maailma üheks mõjukaimaks rahvusvahelise mõttevahetuse areeniks, kuhu kogunevad ligi poolsada riigi- ja valitsusjuhti, välis- ja kaitseministrit ning arvukalt suurimate rahvusvaheliste organisatsioonide ja tunnustatud mõttekodade esindajaid.

Tagid:
julgeolek, Kersti Kaljulaid, München

Peamised teemad