18:31 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Poliitika
lühendatud link
18310

Vene Föderatsiooni lipp Kohtla-Järve linnavalitsuse hoone ees, mis heisati väidetavalt Keskerakonna teadus- ja haridusministri Mailis Repsi visiidi auks, lehvis seal tõesti. Paraku täiesti teisel põhjusel. Sellest, kuidas libauudist luuakse, räägib lähemalt Sputnik Eesti.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Teave Kohtla-Järvel lehvinud Vene lipu kohta osutus klassikaliseks libauudiseks, mida levitasid Keskerakonna rivaalid võitluses kohtade eest Eesti parlamendis – Vabaerakond ja Reformierakond.

19. veebruaril toimunud Mailis Repsi Kohtla-Järve visiidil arutati kakskeelse riikliku gümnaasiumi loomise plaani linnas.

Eesti Vabaerakonna liige Juku-Kalle Raid avaldas oma Facebooki-lehel foto Kohtla-Järve linnavalitsuse hoonest, kus lisaks Euroopa Liidu, Eesti ja Kohtla-Järve linnalipule lehvis ka Vene trikoloor.

"Täna külastas Kohtla-Järvet Mailis Reps, et sulgeda Eesti kool, kauplus, ajalehekiosk ja veel midagi, mille auks on kohalikud "repsikad" Venemaa lipu heiskasid," kirjutas Raid. 

"See," jätkas Raid, "ületab juba kõiki piire: kuidas tsentristid ja "korrumpeerunud Ida-Virumaa võimurid üksteisele ämbritega kalõmmi toovad."

Vabaerakond mõtleb otsib oma lubadustele katteallikaid >>

Riigikogu Vabaerakonna kandidaat kutsus üles Keskerakonna eest mitte hääletama ja lubas võidelda kogu oma võimuga eestikeelse hariduse eest, kui ta Riigikogusse peaks pääsema.

Uudis levis kiiresti sotsiaalvõrgustikus, kuna paljud kasutajad jagasid seda või kirjutasid kommentaare.

Üks levitajatest oli näiteks Tallinna Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal.

Reformierakonna pensionitõusulubadus läheks maksma 266 miljonit eurot >>

Seega on suur hulk Eesti elanikke libauudise ohvriks langenud.

Karpi tuli aga avada hoopis teiselt poolt

Seda, kas uudis oli õige ja miks Kohtla-Järvel Venemaa lipp lehvis, olnuks lihtne kontrollida. 

Linnavalitsuse sekretär teatas Sputnik Eestile, et Venemaa lipp heisati tõesti linnavalitsuse hoone ees, kuid seda tehti päev enne Mailis Repsi külastust ja täiesti erineval põhjusel.

"Meie linna saabus ametliku visiidiga Vene delegatsioon. Asjaolu, et Mailis Reps meid samal ajal külastas, on lihtsalt juhus," selgitati linnavalitsusest.

Asjaolust, et Facebookis avaldatud uudis ei vasta tõele, teatas ka Eesti peaminister, Keskerakonna esimees Jüri Ratas, märkides, et tegemist on valimiskampaania räpaste meetoditega. 

Tõsi, oma Facebooki-sõnumis mainis ta ainult tsentristide peamist konkurenti - Reformierakonda ja mitte Vabaerakonda, mis viimaste reitingute kohaselt * ei ületa parlamenti pääsemiseks vajalikku viit protsenti.

"Uskumatu, kahju ja lihtsalt pole sõnu... kuidas Reformierakond lõhub Eestit valeuudistega. Nende samade võtetega, mille vastu võitleme koos oma liitlastega NATOs ja Euroopa Liidus. Palun jagage ja aitäh Õhtulehele ausa hinnangu eest!" kirjutas Jüri Ratas Facebookis. 

Kas kõik vahendid on head?

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, toimub 3. märtsi Riigikogu valimisete eelõhtul osapoolte vahel äge valimisvõitlus. 

IRL
© Sputnik / Вадим Анцупов

Viimati kritiseerisid parempoolsed Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa eelpool mainitud Mailis Repsi ja kakskeelse gümnaasiumi loomist Ida-Virumaale, kutsudes sellist sammu "Venemaale võimaluse loomiseks piirkonna hõlpsaks hõivamiseks, põhiseaduse rikkumiseks ja Eesti vaimu allasurumiseks."

Eesti keelt kõneleva elanikkonna toetust omav Reformierakond sai aga EKRE-lt nahutada venekeelse kogukonnaga flirtimise eest.

* Kantar Emori ühe viimase küsitluse kohaselt saaksid 7. veebruari seisuga tsentristid parlamendivalimistel kõige rohkem hääli (26,5%). Reformierakond ja EKRE on 24,5% ja 18,9% vastavalt teisel ja kolmandal kohal.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine

Samal teemal

Sotside lubadus pensioni ja õpetajate palkade tõusuks maksab 320 miljonit eurot
Eesti 200 valimislubadused maksavad üle miljardi aastas
Keskerakonna kalleimateks valimislubadusteks on sotsiaaltoetused ja teedeehitus
Tagid:
Juku-Kalle Raid, Mailis Reps, Reformierakond, Vabaerakond, keskerakond

Peamised teemad