15:12 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
23424

Viimastel aastatel on Eesti muutunud üheks suureks polügooniks, kus üks sõjaline õppus järgneb teisele. Kas eestlased ise mõistavad, millised plaanid õppuste korraldajad nende jaoks teinud on?

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik kolumnist

Laulu Malbrookist (Marlborough hertsogist) lõid Prantsuse sõdurid Malplaquet lahingu eelõhtul 1709. Aastal. 

Me teame ka selle muusikapala venekeelset versiooni, mis räägib laulu peategelase kurvast ja halvasti lõhnavast lõpust.

Tegu on küllaltki siira avaldusega – see on esimene asi, mis pähe tuleb, kui lugeda paari päeva eest majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon Eesti Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salmi poolt tehtud avaldust.

Lubage mul tsiteerida tema kõnest vaid ühte tsitaati: “Kõige olulisemana, mis ma nüüd ütlen – see on küll poliitiliselt natukene ebakorrektne -, aga reaalselt kaitseinvesteeringutega ja kaitseväe ülesehitamisega me täna sisuliselt valmistume sõjaks.”

Siin sobib meenutada veel üht väljendit "lapsesuu tõde eelistavast siirusest". Meie puhul avaldus sõjaväe ametniku suu kaudu kurb tõde, mille ta arusaamatul põhjusel välja lobises, ning mille eest ta tõenäoliselt ülemuste käest küllaltki leebelt ja diskreetselt nahutada sai!

Viimastel aastatel on Eesti muutunud üheks suureks sõjaväepolügooniks, mille territooriumil toimuvad lõputud sõjaväeõppused – kõige erinevamate stsenaariumite ja osalejatega, kuid vaid ühe potentsiaalse vastasega - Venemaaga.

Praegu on poksijate väljendeid kasutades tegu veel "varitreeninguga", kuid millalgi soovib nii pühendunult treeninud sportlane ka päris poksiringi astuda.

Tema treener, kes turvaliselt teisel pool trosse seisab, julgustab teda: "Sa oled tubli! Sa oled äge! Sa oled tugev! Sina võidad!".

Kaitsevägi lähetab sõjaväepolitseinikud NATO operatsioonidele Iraaki ja Afganistani >>

Ja talle ostetakse regulaarselt mitmesuguseid sõjalisi mänguasju, mille hulgas on näiteks tankikesed, väiksed lennukid ja erinevate kaliibritega suurtükid koos laskemoonaga ning palju-palju automaate ja padruneid. 

Toit on ka hea, kuid ilmselt lisatakse sellesse midagi, mis lubab neil naiivselt loota, et sõjas, milleks ta nii aktiivselt valmistub, on lootust võidule.

Ja kellelegi ei tule pähe, et ilmselt oleks õigem istuda selle mänghimulise eesti poisi kõrvale ja esitada talle tõlkega varustatud venekeelset laulu Malbrookist ja tema kuulususetust hukust.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Vladimir Putin kinnitas USA luurajate suurimaid kartusi
Uus jalaväerühm võtab Malis teenistusülesandeid üle
Spioone pole vajagi: Eesti sõjaväelaste salajased kired said avalikeks
Tagid:
Venemaa, sõda, Eesti, NATO

Peamised teemad