22:51 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Poliitika
lühendatud link
6610

Ameerika uuriva ajakirjanduse reporter, kes rääkis El Mosote veresaunast Salvadoris, süüdistas Elliott Abramsi 1981. aastal Salvadori sõjaväe poolt oma rahva vastu toime pandud repressioonide mahavaikimises. Nüüd on Abrams määratud erisaadikuks Venezuelasse, kuhu ta on tõenäoliselt saadetud valitsust kukutama.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Kui vastvalitud Kongressi liige Ilhan Omar muutis Esindajakoja välissuhete komisjoni kuulamised Trumpi administratsiooni Venezuela eriesindaja ülekuulamiseks, jälgis Washington vaid vaikselt olukorda, vahendas portaal Inosmi Briti ajalehe The Guardian.

Vasakpoolsed, eriti need, kes Trumpi poliitikaga Venezuelas ei nõustu, tunnustasid Omari tegevust. Alexandria Ocasio-Cortez reageeris kuulamisele, mille kunagine Somaalia põgenik Elliott Abramsile korraldas sõnadega: "õiglus on võimule pääsenud".

1980. aastatel oli Abrams Reagani administratsiooni võtmeisik. Siis toetas ta El Salvadori valitsust kodusõjas ja seejärel aitas maha vaikida teavet Salvadori sõjaväe repressioonidest oma rahva vastu. Samal ajal astusid paljud tema kaitseks välja, nimetades teda "ustavaks riigiametnikuks".

Kommentaator Max Boot nimetas Omari käitumist "sobimatuks ülekuulamiseks", milles "kõik läks valesti".

Venezuelast on saamas "majanduslik Süüria">>

The New York Timesi endine reporter Raymond Bonner vaatas seda kemplemist pealt suure huviga. Omal ajal kajastas ta koos Alma Guillermoprietoga Washington Postist El Mozote veresauna sündmusi. El Mozote veresaun oli üks Salvadori valitsuse poolt toime pandud kolmest metsikusest, mis leidis aset 1981. aastal riigi idaosas Morazani provintsis. Kokku tapeti umbes 800 inimest, ohvrite seas olid ka vaid paari päeva vanused imikud. Paljusid oli enne tapmist piinatud ja vägistatud.

USA administratsioon, milles Abrams oli riigisekretäri abi inimõiguste alal, üritas neid teateid ümber lükata. Abrams nimetas Bonneri reportaaže "kommunistlikuks propagandaks" ja kuulutas, et El Salvadori valitsus on "saavutanud uskumatuid tulemusi". Nüüd elab Bonner Austraalias, teises maailma otsas, kaugel nii Salvadorist kui Washingtonist. Tal on Sydney's raamatupood.

Jaanuaris teatas Trump, et Abrams võtab üle eriesindaja missiooni Venezuela, mis ägab hüperinflatsiooni ja toidupuuduse käes. Ameerika Ühendriigid mõistsid Venezuela presidendi Nicolas Madurole hukka, nimetades teda türanniks ja tunnustasid opositsiooni esindajat Juan Guaydod presidendina. Trump hoiatas otsustavalt Venezuela sõjaväelasi juhuks, kui nad jätkavad Maduro valitsuse toetamist.

Kokkupõrgetes Venezuela ja Colombia piiril on sadu kannatanuid>>

Bonner on sellise valiku pärast mures. "Arvestades tema senist teenistuskäiku ja varasemaid teeneid, kahtlen ma, kas sellisele inimesele ikka tasuks usaldada sellist delikaatset välispoliitilist ametikohta," arutleb ta.

"Ta saadetakse Ladina-Ameerikasse välispoliitilisele tööle ilmselt valitsuse kukutamiseks. Ma ei kahtle, et ta saaks sellega suurepäraselt hakkama, kui ta teeks kõik vastupidi, mitte nii, nagu tookord Salvadoris. Tookord toetati valitsust, mis seda ei väärinud, kuid nüüd tahetakse valitsust kukutada ja kehtestada demokraatia."

Bonner ei ole kindel, et Trumpil oli isiklikult mingit pistmist Abramsi ametisse nimetamisega ja usub, et tõenäoliselt allkirjastas president dekreedi üksikasjadesse süvenemata.

Väidetesse, et Trumpil on hoolikalt läbimõeldud välispoliitika, suhtub ta skeptiliselt ("See on ju vaid oksüümoron (teravmeelne rumalus, vastandlike mõistete ühendamine – toim.) - Trumpi välispoliitika! Ma ei tee nalja."). Kuid ta ei kahtle, et Abrams teenib presidenti tões ja vaimus.

"Ta täidab Trumpi korralduse," ütleb ta, "Salvadori aegadest peale on selge, et ta teeb kõik endast oleneva, et presidendi ülesanne täita. El Salvadoris toetati ühe diplomaadi sõnul "huntat, mis tappis isegi nunnasid", Venezuelas aga vabanetakse vastumeelsest valitsusest. Ja kuna ta on ka varem valetanud, kui asjaolud seda nõudsid, ehk "eksitanud Kongressi ja avalikkust," jätkab ta sama tegevust ka Venezuelas. Nii et kui te olete Trump, siis paremat inimest te ei leia. Ta on just see, mis vaja."

Bonner tunnustab, et Omar tõstis esile Abramsi teenistusregistri, kuid tema käitumisest pole ta vaimustuses. Tema ülekuulamist nimetas ta "kohutavaks".

"Hea veel, et vähemalt keegi huvi tundis, mille eest Abrams sellele ametikohale määramiseks esitati. Ta tegi õigesti, kui seadis kahtluse alla tema moraalse palge. Ma arvan, et veel tulnuks küsida, kuidas sellised inimesed üldse vee peal püsivad."

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Venezuelas toimuvad 21. jaanuarist peale massilised meeleavaldused ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Parlamendi spiiker Juan Guiadó kuulutas enda ajutise valitsuse tegutsemise ajaks riigipeaks, vahendas Sputnik Eesti.

USA presidendi nõunik riikliku julgeoleku küsimustes John Bolton
© Sputnik / Алексей Никольский

Guaidót on toetanud USA, Brasiilia, Kanada, Argentina, Tšiili, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu, Gruusia, Albaania ja hulk teisi riike. Väliminister Sven Mikser teatas esmaspäeval, 4. veebruaril, et Eesti tunnustab Juan Guaidod Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina.

Samas on Maduro nimetanud Guaidót "Washingtoni käpiknukuks".

Lavrov: USA on Venezuelas igasuguse häbitunde kaotanud>>

Moskvas jagatakse tema seisukohta. Välisminister Sergei Lavrov rõhutas, et Venemaa on valmis aitama luua dialoogi seadusliku presidendi ja opositsiooni vahel.

Samuti on Maduro toetuseks sõna võtnud Mehhiko, Hiina, Türgi, Indoneesia ja hulk teisi riike.

Tagid:
erisaadik, Donald Trump, USA, Venezuela

Peamised teemad