13:10 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Poliitika
lühendatud link
11710

Endine peaminister, EL ühtse digitaalse turu volinik Andrus Ansip teeb oma Brüsseli kontoris valimispropagandat tema valimiseks Euroopa Parlamenti, mis on otseselt vastuolus EL töötajate käitumisjuhendiga.

TALLINN, 2. märts - Sputnik, Aleksei Toom. Eesti esindaja Euroopa Liidu täitevvõimu juures, eurovolinik Andrus Ansip võib olla rikkunud Euroopa Komisjoni töötajate käitumisreegleid.

Euroopa Parlamenti pürgiv Ansip kasutas oma valimiskampaania käigus ametiseisundist tulenevaid võimalusi, mis on Brüsseli reeglitega rangelt keelatud.

Brüssel ei oota üllatusi Euroopa Parlamendi kohtade jaotumises >>

Euroopa Komisjon kinnitas 27. veebruaril heaks täiendava juhendi maikuus toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel kandideerivatele ametnikele, keelates karmilt oma ametiseisundi kasutamise valimiskampaanias.

Need eeskirjad, nagu märkis Euroopa Komisjoni pressiteenistus, täiendavad varasemat, EL täitevorgani kõrgematele ametnikele - EK volinikele, seega ka EL digitaalse turu volinikule ja endisele peaministrile Andrus Ansipile kehtivat "valimiseelse käitumise koodeksit".

Nende eeskirjade kohaselt on valimistel osalev EL volinik muuhulgas kohustatud selgelt ja avalikult teavitama kuulajaid ja vestluskaaslasi, et esineb mitte Euroopa Komisjoni nimel, vaid Euroopa Parlamendi kandidaadina ja et tema arvamus ei pruugi kokku langeda Euroopa Komisjoni seisukohaga.

Samal ajal ei ole kandidaadil õigust kahjustada oma käitumisega Euroopa Komisjoni mainet. Lisaks ei ole Euroopa Komisjoni volinikul õigust kasutada oma valimiskampaanias Euroopa Komisjoni ressursse ega personali.

Poliitilised ambitsioonid peavad olema tööst lahus

Vähemalt ühes episoodis on eurovolini volinik Ansipi hiljutine tegevus olnud nende nõuetega vastuolus.  Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kavatseb Eesti eurovolinik Andrus Ansip kandideerida Euroopa Parlamenti ja teeb valimiskampaaniat, mille käigus ta tutvustas populaarsele Brüsseli väljaandele avalikult oma poliitilist programmi, märkides, et loodab valijate toetusele.

Sündmuse üksikasjad on ära toodud Euroopa Komisjoni poolt rahastatava Euractivi uudisteportaali toimetaja Samuel Stoltoni artiklis ja tõestavad, et volinik Ansip rääkis üksikasjalikult enda kandideerimisest Euroopa Parlamendi käesoleva aasta mais, viibides seejuures oma ametiruumides ja kasutas seega oma ametiseisundit enda huvides.

See on otseselt vastuolus Brüsseli kehtestatud eeskirjadega, mis käsitlevad Euroopa Liidu täitevvõimu volinike ja teiste täiskohaga töötajate osalemist valimistegevuses. Neil on lubatud sellega tegelda ainult eraviisiliselt, väljaspool tööaega ja seega ka väljaspool oma töökohta.

Kuni viimase ajani ei olnud ELi volinikel õigust üldse ühitada tööd valimiskampaaniaga ja kui nad kavatsesid kandideerida Euroopa Parlamenti, pidid nad võtma selleks palgata puhkuse. Reegleid muudeti kõigest paar kuud tagasi Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ettepanekul.

"Ma tahtsin juba algusest peale, et see Euroopa Komisjon oleks poliitiline," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker enne volinike käitumisreeglite avaldamist. "Volinikud osalevad poliitikas ja kannavad kõigi Euroopa Komisjoni otsuste eest vastutust. Samal ajal ma ootan neilt täielikult isiklikku kontakti kodanikega. ...Seepärast muutsin ma käitumisjuhendit, lubades volinikel osaleda valimiskampaanias, ilma et nad peaksid seejuures loobuma tööst Euroopa Komisjonis, kuid ainult tingimusel, et nad eraldavad valimiskampaania selgelt oma ametiülesannetest."

Samal teemal

Eurovolinik Ansip toetas USA rünnakut Huawei vastu
Ansip: Eesti eesistumine toob lauale olulised digiteemad
Ansip: pronkssõdur oli vaja pealinna südamest varem või hiljem ära viia
Andrus Ansip kohtus Facebooki juhtidega

Peamised teemad