08:25 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
11310

Kantar Emori värske uuringu järgi võis eelhääletuse võita Reformierakond, tehes eriti hea tulemuse e-hääletusel, samas võib eeldada, et pühapäevasel valimispäeval võtavad konkurendid neile järele.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Kantar Emor küsis 26.-28. veebruarini eelhääletusel osalenutelt, kelle poolt nad hääle andsid, ning koguni 29,9 protsenti olid panustanud Reformierakonnale, vahendab ERR BNS-i ja Postimehe tellitud Kantar Emori värske uuringu tulemusi.

Kas uus valitsus suudab valimisjärgset Eesti ühiskonda tasakaalustada >>

Järgnesid Keskerakond 22,3, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 13,4 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) samuti 13,4 protsendiga. Isamaa poolt andsid eelhääletusel hääle 11,8 ja Eesti 200 poolt neli protsenti valijatest. Rohelised kogusid 2,7, Vabaerakond 1,2 ja Elurikkuse Erakond 1 protsendi toetuse.

Interneti teel hääletanutest andsid oma toetuse Reformierakonnale 35,6, Keskerakonnale 18,9, SDE-le 14,4, Isamaale 12,6, EKRE-le 8,6, Eesti 200-le viis, rohelistele kolm ning Vabaerakonnale ja Elurikkuse Erakonnale 0,7 protsenti.

Veebruaris viis Kantar Emor valimisealiste kodanike hulgas läbi kolm uuringut, igas uuringus küsitleti üle 1100 vastaja. Kaks küsitlust toimus enne eelhääletust ja kolmas viidi läbi eelhääletuse lõpus ning vahetult peale seda, seisab Kantar Emori kodulehel

Valimiste võidu nimel võitlesid enam-vähem võrdsel positsioonil Reformierakond ja Keskerakond. Sama tulemust näitasid ka konkreetsete kandidaatide nimedega esitatud küsimuse vastused.

Kolmandal kohal oleva EKRE reiting aga oli isikunimede kaudu mõõdetuna mõnevõrra madalam (17–19%) kui traditsioonilise küsimusega mõõdetud erakonna reiting, kuna sellel erakonnal ei jagu igasse ringkonda tuntud kandidaate.

Предвыборные рекламные материалы партий Эстонии
© Sputnik / Аллан Хантсом
Valimiseelne poliitreklaam Tallinnas

Viimase kolme kuu jooksul on tõusvat trendi näidanud Isamaa, kuid veebruari keskel jäid nad ikkagi veidi veel maha neljandal kohal olevatest sotsidest.

Plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse >>

Langeva trendiga oli aga Eesti 200. Selle uue erakonna kulutused meediareklaamile on ka kordades väiksemad kui Isamaal ja põhirõhu viimasele kolmele nädalale pannud Reformierakonnal.

Eesti parteide valimisreklaam
© Sputnik / Аллан Хантсом

Viimati mainitu võib olla otsustavaks faktoriks võitluses valimisvõidu nimel. Ning Eesti 200 väiksem meediapanustus võib olla ka üks faktoritest, mis takistab neil ületamast valimiskünnist.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Reformierakond ei jää karistatute hulga poolest teistest maha
Reformierakond tõusis kõige populaarsemaks parteiks
Riigikogu valimistel on eelhääletanud 29,4% valijatest
Keskerakond juhib, Reformierakond astub kandadele
Tagid:
poliitika, Reformierakond, Riigikogu, valimised, Eesti

Peamised teemad