02:54 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
43761

Lugu sellest, kuidas vene mehed Eesti kaitseväes kõik kapi alla ajasid, paneb mõtlema. Mitte niivõrd kaitseväe, kuivõrd Eesti üle. Mõni tema eriti auväärne kodanik kardab venelasi niivõrd, et ei suuda neid nähagi.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Eestis on inimene, kes kummalisel kombel väga fašistliku liikumise asutaja Benito Mussoliniga sarnaneb. See on Eesti konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimees, äge rahvuslane Mart Helme. Ja tema kõrval kasvanud poeg, parteihierarhias tema parem käsi - Martin Helme.

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida" >>

See sugulaste paar on hea näide vanasõnast käbi kännust kukkumise kaugest. Kui Mart ütleb: "Me peame nägema asju sellistena, nagu nad tegelikult on - Venemaad oma põlise vaenlase ja kohalike venelaste kriitilist massi Moskva viienda kolonnina," ja teised sama väljendusrikkad laused, siis Martin kordab talle kohe järele.

Intervjuus ühele Eesti telekanalile väljendas ta soovi, et Eesti oleks "valgete riik". Kuid rohkem kui aafriklased, ei meeldi talle venelased. Kõigepealt keelas ta oma Tallinna vanalinnas asuvas kohvikus külastajatel vene keelt rääkida, nüüd aga, kuulnud sõdurite kaklusest Viru jalaväepataljonis, tõusis noorema Helme vastumeelsus venelaste vastu veelgi ja ta avaldas arvamust, et see oli vene kaitseväelaste eestlaste vastu suunatud terroriakt.

Veidi fantaasiat lisades ütles ta: "Eesti hümni ajal lauldakse Vene hümni suure häälega ja terroriseeritakse vähemuses eesti poisse. On olnud ka otsest vägivalda." Üksuse juhtkond lükkas sellise sündmuste tõlgenduse ümber, märkides, et konflikt ei tekkinud rahvuslikul pinnal. Aga kes sellest hoolib.

Eesti tavakodaniku meeltes on nüüd püsivalt Eesti sõjaväevormis venelased, kes laulavad vale hümni ja sandistavad eestlastest teenistuskaaslasi. Edasi teeb fantaasia oma töö ja mõeldakse juba ise edasi, et sellised vene poisid pööravad vajadusel relvad Eesti Vabariigi vastu.

Tõsi, tekib küsimus: miks on Viru jalaväepataljonis eestlased vähemuses? Kas põhirahvuse esindajad ei taha oma kodumaad kaitsta? Olukorra absurdsus tekitab isegi teatud šoki.

Rahvustevahelise vihkamise õhutamine pole Eestis mitte ainult karistatav, vaid see on ka tänuväärne tegu. Mida rohkem te teise kodakondsusega isikut vihkate, seda rohkem on võimalusi silmapaistvaks ja lugupeetud ühiskonnaliikmeks saamiseks ning seejärel poliitikuks saada, kes riigi saatuse üle otsustavad, eliidiks.

Otseseks ja kõnekaks tõendiks selle kohta on EKRE liikmed, keda vähem kui kümme aastat tagasi peeti tõsiste inimeste tähelepanu mitteväärivateks marginaalideks. Kus on need tõsised inimesed nüüd? Rahvuskonservatiivid on aga juba riigi parlamendis ja valmistuvad oma esinduste märkimisväärset suurenemiseks.

Nende mõju silmnähtava kasvu näide on EKRE noorteorganisatsiooni Eesti iseseisvuspäeval, 24. veebruaril korraldatavad tõrvikurongkäikud. 5-6 aastat tagasi kogunesid Vabadussõja mälestussamba jalamile mõned kümned, nüüd on seal tuhanded.

Sotsioloogide sõnul toetab täna seda parteid umbes 20 protsenti elanikkonnast. Seega heidavad EKRE liidri taolised tegelased endalt mineviku maskid ja muutuvad tänapäeva kõhedavõitu reaalsuseks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Kaitsevägi võõrandab kriisi korral tuhandeid erasõidukeid
Kindralmajor Martin Herem võttis üle kaitseväe juhtimise
Kaitsevägi lähetab sõjaväepolitseinikud NATO operatsioonidele Iraaki ja Afganistani
Tagid:
Viru jalaväepataljon, poliitika, Mart Helme, Martin Helme, Eesti, EKRE

Peamised teemad