TALLINN, 3. märts - Sputnik. Olla Riigikogu valimistel esimeste hääleandjate hulgas – niisuguse ülesande püstitas endale Sputnik Eesti korrespondent ja jõudis valimisjaoskonda hommikul kella üheksaks.
Keskpäevaks käis hääletamas 46,8 valijatest >>
Tema sõnul oli valijate voogu varasest hommikust peale küll oli, kuid mitte eriti intensiivselt. Hääletamistoiming ise oli väga lihtne: annad valimisjaoskonna töötajale oma isikutunnistuse, ta leiab su nimekirjas üles, annad allkirja ja saad valimissedeli.
Seejärel tuleb valimiskabiinis kirjutada valimissedelile selle kandidaadi number, kelle oled välja valinud. Ja lõpuks pistab valija sedeli, millele töötaja pitseri vajutab, oma käega valimiskasti.
Üheks valijaks osutus eakas tallinlanna Halja Lehtla, kes nentis kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et hääletustoiming on tõesti lihtne, aga valimiste põhimõtted, kus väikeste erakondade hääled kokkuvõttes lihtsalt "ära põlevad", talle meeltmööda ei ole.
Pühjapäeval, 3. märtsil valitakse Riigikogu XIV koosseis. Kõik 451 valimisjaoskonda on avatud kell 9.00 – 20.00. Hääletada saab üksnes oma elukohajärgses jaoskonnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.
Riigikogu valimistel saab hääletada inimene, kes on Eesti Vabariigi kodanik ja on hiljemalt valimispäevaks saanud 18aastaseks, ei ole valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud ning ei ole kohtus süüdi mõistetud ega kanna vanglakaristust. Valimistele tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.
Uuring: eelhääletuse võis võita Reformierakond >>
Kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks pass, ID-kaart või juhiluba. Valijakaarti ei ole vaja kaasa võtta. Eelhääletamisel ja e-hääletamisel antud häält valimispäeval muuta ei saa.
Kella 12 seisuga oli käinud hääletamas 46,8% valijaskonnast. Kõige kõrgem on seni olnud osalusprotsent Harjumaal (52,6%) ja kõige madalam Ida-Virumaal (30,2%).
