09:19 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
8610

Sputnik Eesti korrespondent täitis oma kodanikukohust valimisjaoskonnas number kuus – Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumi Juhkentali Majas aadressil Juhkentali 36.

TALLINN, 3. märts - Sputnik. Olla Riigikogu valimistel esimeste hääleandjate hulgas – niisuguse ülesande püstitas endale Sputnik Eesti korrespondent ja jõudis valimisjaoskonda hommikul kella üheksaks.

Keskpäevaks käis hääletamas 46,8 valijatest >>

Tema sõnul oli valijate voogu varasest hommikust peale küll oli, kuid mitte eriti intensiivselt. Hääletamistoiming ise oli väga lihtne: annad valimisjaoskonna töötajale oma isikutunnistuse, ta leiab su nimekirjas üles, annad allkirja ja saad valimissedeli.

Seejärel tuleb valimiskabiinis kirjutada valimissedelile selle kandidaadi number, kelle oled välja valinud. Ja lõpuks pistab valija sedeli, millele töötaja pitseri vajutab, oma käega valimiskasti.

Täna valitakse Riigikogu
© Sputnik / Денис Пастухов

Üheks valijaks osutus eakas tallinlanna Halja Lehtla, kes nentis kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et hääletustoiming on tõesti lihtne, aga valimiste põhimõtted, kus väikeste erakondade hääled kokkuvõttes lihtsalt "ära põlevad", talle meeltmööda ei ole.

Pühjapäeval, 3. märtsil valitakse Riigikogu XIV koosseis. Kõik 451 valimisjaoskonda on avatud kell 9.00 – 20.00. Hääletada saab üksnes oma elukohajärgses jaoskonnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu valimistel saab hääletada inimene, kes on Eesti Vabariigi kodanik ja on hiljemalt valimispäevaks saanud 18aastaseks, ei ole valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud ning ei ole kohtus süüdi mõistetud ega kanna vanglakaristust. Valimistele tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Uuring: eelhääletuse võis võita Reformierakond >>

Kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument, näiteks pass, ID-kaart või juhiluba. Valijakaarti ei ole vaja kaasa võtta. Eelhääletamisel ja e-hääletamisel antud häält valimispäeval muuta ei saa.

Kella 12 seisuga oli käinud hääletamas 46,8% valijaskonnast. Kõige kõrgem on seni olnud osalusprotsent Harjumaal (52,6%) ja kõige madalam Ida-Virumaal (30,2%).

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Kuidas Riigikogu kandidaadid endale reklaami tegid
BBC: valimistel Eestis on oodata tasavägist võitlust
Statistikaamet pakkus valimisringkondade elanike statistiline portree
Tagid:
poliitika, Riigikogu, valimised

Peamised teemad