12:02 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
101 0 0

Eraomand, äritegevuse legaliseerimine ja president. Kuidas muutub Vabaduse saare arenguvektor?

TALLINN, 3. märts — Sputnik. Eraomand, äritegevuse legaliseerimine ja president - Kuuba uut, referendumil vastu võetud põhiseadust nimetatakse "perestroikaks". Kuidas Vabaduse saar kommunistliku partei suhtes lojaalsust säilitades turuseaduste järgi elama õpib, uuris RIA Novosti.

Kapitalism Kuuba moodi

"Kas olete valmis riigi uue põhiseaduse ratifitseerima?" – nii oli sõnastatud küsimus Kuuba referendumil, mille tulemusena rohkem kui seitsekümmend protsenti vastustest olid positiivsed kaheksakümne nelja protsendilise osaluse juures, mis oli reformide vastaste tegevust arvestades ootamatult kõrge.

Nüüd peavad kuubalased vastama teisele küsimusele - kui kiiresti uus põhiseadus Vabaduse saart muudab? Ja mis kõige tähtsam - kas see on Fideli Kuuba lõpu algus. Formaalselt jääb riik ustavaks kommunismi põhimõtetele, mille pärandas riigile Comandante Castro, kuid tegelikult terendavad tõsised muutused kõigis eluvaldkondades.

Satelliidi Ressurss-P optilis-elektrooniline kaugseireseade Geoton-L1 näitusel Jekaterinburgis
© Sputnik / Павел Лисицын

Uus põhiseadus legaliseerib kohe pärast 1959. aasta revolutsiooni keelustatud eraomandi. See ei tulnud kuubalastele üllatusena.

Havannat tabanud tornaados hukkus neli inimest, umbes 200 sai vigastadа>>

Selleteemaline arutelu algas juba 2011. aastal, veel Raul Castro võimuloleku ajal. Paari aasta pärast tühistati kinnisvara ja autode ostmise keeld. Loomulikult tekkis küsimus äritegevuse legaliseerimisest, millega ettevõtlikud kuubalased juba salaja tegelesid.

Ettevõtlus legaliseeritakse ja välisinvesteeringud tunnistatakse majanduskasvu oluliseks teguriks. Aga see ei ole peamine uudis.

Castro reformimeelsel kursil

Muudatuste kohaselt ei koondu võim enam Kuuba Kommunistliku partei Riiginõukogu juhi, vaid presidendi kätte. Tema volitused on rangelt piiratud kahe viieaastase tähtajaga. On tähelepanuväärne, et see algatus ei kuulu praegusele Riiginõukogu juhile, 59-aastasele Miguel Diaz-Kanelile, seda nõudis juba tema eelkäija, Raul Castro, kes on ka enamiku reformide autor.

Muide, erinevalt oma vennast, kes juhtis riiki ligi pool sajandit, lahkus Raul Riiginõukogu esimehe ametikohalt juba kümne aasta pärast, kuigi 1976. aasta põhiseadus ei näinud ette tähtajalisi piiranguid. Vabatahtlik tagasiastumine on Castro tõsine reformimeelne samm.

Uus põhiseadus kehtestab ka vanusepiiri: mitte vanem kui kuuskümmend aastat presidendile, kuni seitsekümmend - partei esimehele.

Arvestades, et Raul Castro on ligi üheksakümmend, võib eeldada, et ta lahkub varsti kõikidelt riiklikelt ametikohtadelt. Asutatakse valitsusjuhi - peaministri ametikoht. Peaministri nimetab mitte parlament, nagu demokraatliku valitsemisvormiga riikides, vaid president. Üheparteisüsteem säilib. See tähendab, et Kommunistliku partei juhtrolli kahtluse alla ei seata.

Vabaduss saar LGBT vähemustele

Muudatused puudutavad ka sotsiaalsfääri. Näiteks on uuenduseks topeltkodakondsuse lubamine. Nelikümmend aastat kehtinud põhiseadus kehtestas ühemõtteliselt, et kuubalastel ei ole õigust astuda teise riigi kodakondsusesse, keelu rikkujatel võeti kodakondsus kohe ära.

Havanna apokalüpsis: Kuubal möllanud tornaado tagajärjed>>

Nüüd on kõik sanktsioonid tühistatud. Kehtestatud on süütuse presumptsiooni põhimõte. Iga kuriteos kahtlustatav võib nüüd uurimise küsimustele mitte vastata ja nõuda advokaati. Kriitikud nimetavad seda siiski absurdseks, sest niikaua, kuni advokatuur on endiselt riiklik struktuur, ei ole mõtet rääkida süüdistatava kaitsja erapooletusest.

Asi oleks peaaegu läinud samasooliste abielude lubamiseni. Seda nõudis tuntud inimõiguste aktivist, Raul Castro tütar Mariela. Ta tegi ettepaneku sõnastada, et abielu on kahe inimese liit, täpsustamata, et need peaksid olema mees ja naine.

Kuid evangeelsete kirikute kogudused avaldasid nördimust ja riik käivitas kampaania traditsiooniliste pereväärtuste kaitseks. Referendumi eel korraldasid abielupaarid protestiaktsioone samasooliste abielude vastu.

Avalikkuse surve all võeti klausel LGBT-kogukondade õiguste kohta põhiseadusest välja. Samas jäi sisse seksuaalvähemuste diskrimineerimise keeld.

Kommunistliku partei targal juhtimisel

Kuigi riigipea ja põhiseadusreformi peamine lobist Miguel Diaz-Kanel õnnitles kodanikke rahvahääletuse tulemuste puhul, süüdistas opositsioon nii kodus kui ka välismaal ametlikku Havannat populismis. Reformid on mõttetud, sest kommunistlik partei on endiselt peamine poliitiline jõud, rõhutavad kriitikud. Lisaks kontrollib riik jätkuvalt kõiki meediume.

Opositsioon kahtleb uue liidri iseseisvuses Kuubal, sest kogu tema tegevust kontrollib nii ehk teisiti Castro perekond. Seega on tõsine liberaliseerimine võimatu, usuvad reformi vastased.

Ka Washington on rahulolematu. Presidendi nõunik John Bolton ütles, et kosmeetiliste reformidega varjavad Kuuba võimud tegelikult seadusetust ja repressioone. Senaator Marc Rubio on veendunud, et Kuuba valitsuse peamine eesmärk iga hinnaga võimul püsida. Ameeriklased rõhutasid, et Havanna ei peaks lootma majanduslike sanktsioonide kaotamisele, mis on kehtinud juba aastakümneid.

Venemaa Teaduste Akadeemia Ladina-Ameerika uuringute instituudi direktori nõunik Nikolai Kalašnikov märgib, et sanktsioonid piiravad tõsiselt Kuuba reforme. Ta ei ole nõus, et Kuuba liberaliseerimine on vaid formaalne.

"Uues põhiseaduses on üheksakümmend kaks uut sätet. Kolmkümmend viis neist on pühendatud kodanikuõigustele. Vanas põhiseaduses, mis võeti vastu veel NSV Liidu ja sotsialistliku bloki ajal, seda polnud. Eraomandi legaliseerimine, välisinvesteeringute kaitse - neid reforme on hakatud juba ellu viima, seega on vale süüdistada võime populismis," selgitas ekspert intervjuus RIA Novostile.

Tema arvates ei ole reformide peamine pidur mitte niivõrd Kuuba kui USA võimud. Ta seletab seda paradoksi sellega, et Donald Trumpi võimuletulekuga on USA-Kuuba suhete soojenemine peatunud. Ja see pidurdab Havanna reforme.

"Trumpi tagasipöördumine Vabaduse saare suhtes karmi poliitika juurde toob kaasa selle, et kuubalastes süveneb taas ümberpiiratud kindluses elamise tunne. Suhted Ameerika Ühendriikidega muudavad sotsiaalmajanduslikke tingimusi Kuubal. Kodanikel, kes töötavad majandussurutise tõttu välismaal, on raske teha rahaülekandeid kodumaale. Mida vähem on väliseid piiranguid, seda suurem on tõenäosus, et reformid ei jää ainult sõnadeks," arvab ekspert.

Samal ajal peab Kalašnikov ekslikeks argumente, et Kuuba reformid purustavad sotsialistliku süsteemi kohe.

"Üks põhiseaduse esimestest artiklitest sätestab, et Kuuba on sotsialistlik riik ja Kommunistlik partei on selle peamine poliitiline jõud," tuletab ekspert meelde. See tähendab, et Vabaduse saare arenguvektor vähemalt esialgu ei muutu.

Tagid:
Fidel Castro, Raúl Castro, Havanna, Kuuba

Peamised teemad