15:16 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
10911

Jälgides 4. märtsi öösel toimunud häälte lugemist, märkis ajakirjanik ja publitsist Rodion Denissov Reformierakonna vaieldamatut liidripositsiooni Riigikogu 2019. aasta valimistel.

TALLINN, 4. märts — Sputnik. Tema arvates haarasid "reformistid ja EKRE" endale kõik Vabaerakonna ja märkimisväärse osa Sotsiaaldemokraatide häältest."

"Keskerakonna maksuvigurite taustal suutsid reformistid (ja EKRE) mobiliseerida oma täiendava valijaskonna, kes venelasi asendas," selgitas Denissov ja lisas, et tänu vene koolide eestikeelseks muutmise toetamisele lisandus Keskerakonnale teatud arv eestlaste hääli, aga venelaste arvelt kaotati veel rohkem.

Keskerakonna puhul, rõhutas Denissov, et "ei saa korraga kahel toolil istuda (ignoreerides seejuures ühe "tooli" tegelikke probleeme)".

Vene valija tundis end petetuna

Keskerakond kaotas hääli maksureformi tekitatud rahulolematuse tõttu, samuti vene valijate pettumuse pärast, kelle konkreetsetele probleemidele partei lahendusi pakkuda ei suutnud.

Riigikogu valimised võitis Reformierakond>>

Madal valimisaktiivsus Ida-Virumaal näitas, et inimesed ei usalda enam Keskerakonda varasemal määral ega leidnud neile ka alternatiivsete parteide seas asendajat, kes ei pakkunud venekeelsele samuti midagi atraktiivset," selgitas Denissov jõudude tasakaalu praegustel valmistel.

Denissov lisas ka: "Tulemused näitavad, et inimesed usaldavad üha vähem neid poliitikuid, kes istuvad aastaid passiivselt parlamendis ja kuulekalt hääletavad."

Milliseid lootusi valijad hellitavad, illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Пастухов

Tema sõnul võib valimiste tulemust selles mõttes positiivseks pidada - see tähendab, et riik vajab värskeid ajusid.

Kui arutleda koalitsioonivariantide üle, siis siin on kõik keerulisem.

Denissov pakkus välja, et tõenäoliselt moodustavad selle reformistid. Aga kellega täpselt – see sõltub läbirääkimistest. "Kuid Keskerakonnale ei jää siin kindlasti mingeid eeliseid," ütles ta.

Ta ei välistanud ka Keskerakonna ja EKRE koalitsiooni koos veel ühe osapoolega. Kui jätta kõrvale liidu võimalus reformistidega, siis on seegi häälte arvu järgi igati võimalik.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

"Lisaks pole ei tsentristid ega EKRE öelnud, et selline koalitsioon oleks mõeldamatu," lisas Denissov.

Samuti oli tema arvates huvitav Eesti 200 olukord. "Nad olid lävendi künnisel. Oleks nad selle ületanud, võinuks mõlemad põhiparteid Eesti 200 koalitsiooni kutsuda," selgitas Denissov.

Denissovi sõnul ilmneb valimiste tulemustest järgmine pilt: Eestimaa pettunud venelased parlamendivalimistel ei osalenud ja eestlased käitusid aktiivsemalt, asendades kodudesse jäänud venelasi ja väljendades oma usaldamatust Keskerakonna vastu.

Denissovi sõnul on valijate selline käitumine praegustes tingimustes üsna loogiline.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
Reformierakond, riigikogu, valimised

Peamised teemad