15:34 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
36240

Valimistel 12 riigikogu kohta juurde võitnud EKRE esimees Mart Helme selgitas ETV "Terevisioonis" edu suure tööga, mida viimased neli aastat tehtud on.

TALLINN, 4. märts — Sputnik. Opositsiooni langenud Reformierakonda oma 31 saadikuga nimetas Helme mannetuks: "Me olime selles opositsioonis see naaskel."
Opositsiooni jäämises Helme ei ole kindel, vahendas portaal Pealinn.

"Kambakavaim Keskerakonna ja Reformierakonna vastu on ka minu kõrvu jõudnud. Kaja Kallasel ei saa olema kerge. Kõik vaatavad, et Kajakene, sul on küll väga hea tulemus, aga meil on väljapressimise koht. Väljapressimise koht on nii Isamaal, kes võib alustada demonstratiivselt läbirääkimisi Keskerakonnaga ja meiega, kui ka sotsiaaldemokraatidel, sest ilma nendeta ei tee Kaja mingit valitsust. Ma ei näe küll, et praegune peaminister oleks nõus minema mingisuguseks ministriks Kaja Kallase valitsusse."

19 kohta on ikkagi niisugune jõud, et seda ei ole võimalik ignoreerida.

Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi>>

Helme hinnangul saab EKRE riigivalitsemises rohkem sõna võtta. "19 kohta on ikkagi niisugune jõud, et seda ei ole võimalik ignoreerida. Kui paneme seljad kokku teiste erakondadega, siis me võime täiesti vabalt saata Reformierakonna opositsiooni."

Küsimusele, kas võiks tulla koalitsiooni Reformierakond – EKRE – Isamaa, vastas Helme, et võiks küll, kui perekond Kallased ei välistaks koostööd.

"Ma olen mõnevõrra hämmingus, sest paar kuud enne valimis ma käisin Siim Kallasega kohvikus ja ajasime juttu. Ta rääkis, et on üks kord selle rumalused teinud poliitikas, et on kedagi välistanud ja on seda väga kahetsenud, et ta ei kavatse seda rohkem teha. Nüüd on ta seda teinud, ma ei tea, miks ta ei kahetse."

EKRE välistamismängu ei mängi

Helme kinnitusel ei välista EKRE kellegagi koostöö tegemist. "Kõige keerulisem on sotsidega midagi kokku leppida, aga me välistamismängu ei mängi."

"Reformierakonnaga on kindlasti paljudes küsimustes väga raske kokku leppida. Need on nn väärtusküsimused. Nemad on seda meelt, et Euroopa Liit võib muutuda föderatsiooniks, Eesti võib muutuda mingiks Eesti-nimeliseks provintsiks. Me tahaksime näha Poola-Ungari stiilis suveräänset riiki rahvusriikide liidus."

Milliseid lootusi valijad hellitavad, illustreeriv foto
© Sputnik / Денис Пастухов

Maksude teemal võib Helme hinnangul kompromissi leida.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

"Aktsiiside alandamist tahame me mõlemad. Meil on ka käibemaksu alandamise plaan, aga võib-olla me suudame siin kui mitte tervet, siis pool rehkendust teha. Kui masu hakkas, siis käibemaksu tõsteti. See pidi olema ajutine. Tõstame selle siis sinna, kus ta oli."

Helme nentis, et erakondade valimisprogrammidesse on pandud palju lubadusi kirja, kuid koalitsiooni tehes neid kõiki nagunii täide viia ei saa. Samas on kindlad teemad, millest EKRE mitte mingi hinna eest ei loobu: "Immigratsiooniteema ja piirivalve taastamine."

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Reformierakond, EKRE, Riigikogu, valimised

Peamised teemad