04:12 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
96 0 0

USA ja Hiina on jõudnud kaubandusküsimuste arutamisel kõneluste lõppetapini, teatasid meediakanalid. Venemaa Kõrgema Majanduskooli maailmamajanduse ja maailmapoliitika teaduskonna asedekaan Igor Kovaljov hoiatas Sputniku raadiosaates läbirääkimiste puhul ülemäära optimistlike ootuste eest.

TALLINN, 5. märts — Sputnik. USA ja Hiina on jõudnud kaubandusküsimuste arutelude lõpujärku, lepingu sõlmimise tingimusteks nimetatakse Pekingi poolt paljude tollide alandamist USA kaupadele vastutasuks võimaluse eest tühistada enamik Washingtoni poolt kehtestatud sanktsioone, teatab The Wall Street.

"Läbirääkimised on edenenud sellise astmeni, et ametlik kokkulepe võidakse saavutada USA presidendi Donald Trumpi ja Hiina RV esimehe Xi Jinpingi kohtumisel arvatavalt 27. märtsil," kirjutab väljaanne osundusega plaanidega tutvunud allikatele.

USA dollar
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Nagu ajaleht märgib, teeb Peking ettepaneku alandada tollitariife Ameerika Ühendriikide toodangule, eeskätt põllumajandus, keemia- ja autotööstuse toodetele. Washington aga kaalub omalt poolt "enamiku, kui mitte kõikide möödunud aastral Hiina kaupadele kehtestatud sanktsioonide tühistamist".

Hiina ja USA kõrgetasemeliste kaubanduskõneluste seitsmes voor toimus 21.–24. veebruarini Washingtonis. Meedia andmetel pole pooled suutnud paljudes küsimustes kokku leppida. 25. veebruari läbirääkimiste tulemusena jättis Donald Trump ära Hiina kaupade suhtes 1. märtsiks kavandatud tollide tõstmise.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

Venemaa Kõrgema Majanduskooli maailmamajanduse ja maailmapoliitika teaduskonna dekaani esimene asetäitja Igor Kovaljov hoiatas Sputniku raadiosaates ülemäära optimistlike ootuste eest Hiina ja USA läbirääkimiste osas.

"Pärast seda, kui USA ja Hiina vahel puhkes sisuliselt kaubandussõda, ei kiirustaks ma rõõmustama ja uskuma, et kõik probleemid on lahendatud ja kõik raskused ületatud. Paljud ennustasid edu Trumpi läbirääkimistele Põhja-Korea riigipeaga, aga kõik lõppes sellega, et mitte mingeid dokumente ei allkirjastatud. Nii ka siin: senimaani on liiga vähe andmeid, et kindlalt järeldada, et osapooled on tõepoolest lähedal kokkuleppele ja kõik vastuolud on kõrvaldatud," leiab Igor Kovaljov.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Tema sõnul käib võitlus juhtiva koha eest maailma majanduses, seetõttu ei saa sellised läbirääkimised sugugi kergelt ega kärmelt kulgeda.

"Vaieldamatult sõltuvad USA ja Hiina väga tugevalt teineteisest, nende majandused on juba küllalt tugevalt läbi põimunud. Ent ei tohi unustada, et võitlus ei käi mitte enama ega vähema eest kui liidrikoht maailma majanduses. USA jääb SKP mahu poolest juba ostujõu pariteedi alusel Hiinale alla. Nimelt see tegur kujunes põhiliseks Donald Trumpi pöördes majandusarengu liberaalsetelt suundumustelt küllaltki karmi protektsionismini püüdlustes säilitada USA juhtpositsiooni. Aga Hiina ei taha ka oma eeliseid käest lasta ja kaalul on liiga palju selleks, et oleks võimalik kiiresti ja hõlpsasti kokku leppida," märkis Igor Kovaljov.
 

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, kaubandus, Hiina, USA

Peamised teemad