15:35 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
29420

Kogenud poliitik ja Riigikogu liige Vladimir Velman kommenteeris portaalile Sputnik Eesti Keskerakonna juhi avaldust võimaliku koalitsiooni kohta Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE).

TALLINN, 5. märts - Sputnik. Keskerakonna koalitsioon rahvus-konservatiividega, mida Keskerakonna juht Jüri Ratas võimalikuks pidas, tõukab vene valijad lõplikult Keskerakonnast eemale ja tõmbab risti peale erakonna tulevikule, ütles üks vanimaid erakonna liikmeid ja Riigikogu liige Vladimir Velman.

Venelased pöörduksid EKRE-ga lähenevast Keskerakonnast ära

Kogenud poliitiku nördimus on tingitud Jüri Ratase vastusest "Aktuaalse Kaamera" stuudios esitatud küsimusele, kas on võimalik tsentristide koalitsioon erakonna Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE). Keskerakonna juht selgitas, et Keskerakonna võimalikud koalitsioonipartnerid peavad arvestama tema põhimõtetega.

"Sellises koalitsioonis, kus on meie väärtushinnangud sees, oleme nõus olema," vastas ta, lisades, et kui EKRE oma väärtusi ei muuda, on raske koostööst temaga rääkida.

"See avaldus läheb kaugemale minu arusaamast lubatavusest poliitikas," kommenteeris partei esimehe sõnu tema erakonnakaaslane Vladimir Velman portaalile Sputnik Eesti. Ta ütles, et kuigi tsentristide juht võis lihtsalt "hirmutada" valimised võitnud reformierakondlasi võimaliku koalitsiooniga EKRE-ga, kuid see "ei ole vabandus".

Владимир Вельман, депутат Таллиннского городского собрания, член Центристской партии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vladimir Velman

"Kui Ratas sõlmib koalitsioonileppe EKRE-ga, tõukab see vene valijad lõpuks Keskerakonnast eemale ja põrmustab erakonna tulevikuväljavaated Eesti poliitikas. Sellisel juhul lahkun ma sellise liidri juhitavast erakonnast," ütles Velman.

Häbi ja alandus

Ratase sõnad võimaliku koalitsiooni kohta EKRE-ga tekitasid reaktsiooni ka teistes Eesti poliitikutes. Nii nimetas portaali Tribuna toimetaja Rodion Denissov keskerakondlaste liidri avaldust sotsiaalvõrgustikus "absoluutseks mülkaks".

Родион Денисов
© Sputnik
Rodion Denissov

"Ma ütlesin kunagi, et koalitsioon EKRE-ga on teoreetiliselt võimalik (head "keskerakondlased" oleksid mind selle eest äärepealt tuhvlitega loopima hakanud), kuid oma südames lootsin ma keskerakondlaste mõistlikkusele. Ja nüüd siis ütleb nende juht Jüri Ratas, et ta on valmis minema koalitsiooni EKRE-ga," selgitas Denissov oma kahtluste tagamaid.

"Kas see tõesti meeldib teile? Arvan, et Ratas oleks pidanud seda ütlema nädal enne valimisi, siis oleks keskerakondlaste tulemus olnud veelgi muljetavaldavam," kirjutas ta.

Ka poliitik Leonid Tsingisseril ei jäänud Ratase avaldus märkamata ja ta võrreldes Ratast viimase NSV Liidu presidendi Mihhail Gorbatšoviga.

Леонид Цингиссер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Leonid Tsingisser

"Pole mõtet udutada, et see oli kaval taktikaline samm, et "Reformile" EKRE-ga võimaliku koalitsiooniga survet avaldada. Igal juhul on see valija lollitamine, keda nende kahe parteiga hirmutati," kirjutas ta.

Tsingisseri sõnul on Ratase soov võimule jääda tugevam "elementaarsest enese alahoiuinstinktist". Ekspert ennustas, et koalitsiooni korral EKRE-ga laguneks Keskerakond täielikult ja Ratas põgeneks peaministri ametist Tallinna linnapea toolile või Euroopa Parlamenti.

Ka Kaljulaid ei ole EKRE-ga koalitsiooni vastu

Oma soovis EKRE-ga koalitsiooni mineku hinnaga võimule jääda, ei ole Ratas üksi. Keskerakonna juhatuse liige ja Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid ütles oktoobris, et vaatamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ksenofoobsele poliitikale ei saa eitada temaga koostöövõimalust, et mitte solvata oma valijaid, kes on osa Eesti ühiskonnast.

Раймонд Кальюлайд
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Raimond Kaljulaid

"Kunagi Andrus Ansip teatas, et tema ei tee koostööd selle Keskerakonnaga, mida juhib Edgar Savisaar. Kui meie ütleks nüüd sama EKRE kohta, siis mis see teeks neile inimestele, kes EKRE-t täna toetavad? Kas need inimesed tunneksid end rohkem või vähem Eesti ühiskonna osana? Kas toksilisus Eesti ühiskonnas kasvaks või kahaneks?" seletas Kaljulaid oma põhjenduse loogikat.

Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE >>

"Ehk isegi kui EKRE poliitilised eestkõnelejad käituvad kohutavalt halvasti, ei saa me minna ja nende valijatele öelda, et teie ei loe," märkis ta. Samal ajal tunnistas Kaljulaid, et kahe osapoole vahel on suured erinevused, millest peamine on see, et EKRE on "ksenofoobne erakond, kes jagab Eestis elavaid rahvusi eri sordi alustel". "Meie põhimõtteliselt ei nõustu sellega," ütles valitseva Keskerakonna juhatuse liige.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata
EKRE pikett Kohtla-Järvel: õppetöö koolides ainult eesti keeles
EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Tagid:
Riigikogu, valimised, poliitika, koalitsioon, Keskerakond, EKRE, Jüri Ratas

Peamised teemad