17:17 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
105 0 0

Prantsusmaa riigipea, keda paljud Euroopa Liidus peavad muudatuste käivitajaks, pöördus Euroopa rahvaste poole üleskutsega kaitsta "Euroopa ideed" ja ühinenud Euroopa saavutusi "üliriikide" eest.

ТАLLINN, 6. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Prantsusmaa president pöördus Euroopa Liidu riikide elanikkonna poole üle nende rahvusriikide valitsuste pea, kutsudes neid Euroopat "uutma", üldeuroopalikke väärtusi kaitsma ja kriisile vastu seisma. Eurooplased suhtusid Emmanuel Macroni emotsionaalsesse üleskutsesse vaoshoitult ja innustuseta.

Võttes endale vabaduse otse teie poole pöörduda, ei tee ma seda mitte ainult meid ühendava ajaloo ja väärtuste nimel. Teen seda, kuna viivitada ei tohi. Paari nädala pärast toimuvad Euroopa Parlamendi valimised on Euroopa tuleviku jaoks otsustavad," väitis Prantsusmaa riigipea Pariisi poolt levitatud pöördumises "Euroopa renessanss", mis on tõlgitud kõigisse 22 EL-i ametlikku keelde. "Pärast teist maailmasõda pole Euroopa olnud kunagi vajalikum kui praegu. Samas pole ka Euroopa olnud kunagi samavõrd ohustatud."

Põhiliseks ohuks nimetas president Macron "Euroopa kriisi", mis ilmneb Suurbritannia otsuses EL-ist 2016. aasta referendumi tulemuste kohaselt lahkuda. "Seda sümboliseerib Brexit. See sümboliseerib kriisi Euroopas, mis pole osanud leida vastuseid olukorras, kus rahvad tunnevad, et vajavad kaitset praegusaja maailma suurte vapustuste ajal. See sümboliseerib ka lõksu, millesse Euroopa on sattunud," ütleb Macron, selgitades, et lõksu all mõtleb ta "valesid ja vastutustundetust", mis võivad Euroopa Liidu hävitada.

"Kollased vestid" kipuvad Euroopa Parlamenti – miks see neil ei õnnestu>>

Macron süüdistas tema poolt nimetamata isikuid ja jõude Suurbritannia alamate, Põhja-Iirimaa elanikkonna petmises, kes enne referendumit ei mõistnud Euroopa mandriga liitlassuhete purunemise tegelikke tagajärgi.

"Euroopa armee" suhtes oli Macron ettevaatlik

Prantsusmaa riigipea jättiski Euroopa ühtsuse "peamised vaenlased" nimetamata, kuid ütles järgnevalt, et ilma Euroopa Liiduta ei suudaks ükski Euroopa riik vastu seista üliriikide "agressiivsetele strateegiatele", ei suudaks "digimaailma hiiglaste" palge ees suveräänsust säilitada.

"Kuidas paneksime vastu finantskapitalismi kriisidele ilma eurota, mis on kogu Euroopa Liidu tugevus?" lausus Macron. Liiga palju vihjeid selleks, et eurooplased Prantsusmaa riigipea kõne ajel ei taipaks raevukalt ja süüdistavalt kuhugi Washingtoni suunas kiigata.

Emmanuel Macron tuletas eurooplastele meelde ühiseid, tõepoolest tublisid saavutusi mitmesugustes eluvaldkondades ja kutsus neid üles Euroopat lõimumise teel edasi viima, "Euroopa mudelit" kaitsma ja oma euroopalikku "kaitsevõimekust" looma.

Kahekesi koos: Prantsusmaa ja Saksamaa veedavad mesinädalad ÜRO Julgeolekunõukogus>>

Paljude teiste ideede kõrval käis Prantsusmaa president välja ettepaneku luua üleeuroopaline siseministeerium, ühtne piirivalvesüsteem ja ühine immigratsiooniteenistus. Kuid Macron hoidus kordamast varem väljapakutud kavatsusi moodustada tulevikus ühtsed relvajõud, piirdudes ettepanekuga valmistada ette ja allkirjastada kaitse- ja julgeolekulepe, kaasa arvatud vastastikuse kaitse kohustus agressiooni korral, suurendada kaitsekulutusi, teha koostööd NATO-ga ja moodustada Euroopa julgeolekunõukogu, kuhu oleks kaasatud ka Suurbritannia.

Presidendile meenutati tema enda probleeme

Tuleb nentida, et Prantsusmaa presidendi küllaltki julge ning vaadeldava mineviku ulatuses ilmselt pretsedenditu samm, pöördudes Euroopa rahvaste poole üle rahvusriikide valitsuste peade (igatahes niiviisi see välja paistab) ei tekitanud mingit ažiotaaži tormiliste arutelude ega stiihiliste rahvakogunemiste kujul, rääkimata juba meeleavaldustest tänavail.

Kuidas Prantsusmaal "kollavestide" üle kohut mõistetakse>>

Meediakanalite vastukaja paistab samuti üpris loid. Ajalehed ei jätnud lugejaile meelde tuletamata, et Prantsusmaa presidendil on tõsiseid raskusi omaenese riigi avalikkusega suhtlemisega, usalduskriisi ületamisega ja "kollaste vestide" meeleavaldustes väljenduvast vähekindlustatud valijate rahulolematusest jagusaamisega. Nad tuletasid ka meelde, et Macroni varasemad samalaadsed puhangud on Saksamaa skepsise mõjul kustunud.

Emmanuel Macroni ettepanekud jäid nende ähmasuse tõttu arusaamatuks, ehkki tervikuna said toetatud, kuivõrd evivad silmanähtavalt euroopameelset suundumust ja kätkevad selget üleskutset mitte hääletada Euroopa Parlamendi valimistel euroskeptikute, populistide ja rahvuslaste poolt.

Esialgu ei ole järgnenus Euroopa pealinnade, sealhulgas Tallinna vastukaja Macroni ettepanekule kutsuda selle aasta lõpul kokku Euroopa konverents, et valmistada ette "Euroopa projekti" muudatused ja võib-olla ka parandused ning sisuliselt töötada välja olemasolevast Lissaboni lepingust ambitsioonikam Euroopa Liidu leping. Hulk Euroopa poliitikuid on ettevaatlikult sõna võtnud "Euroopa uue läbimurde" toetuseks.

Tagid:
EL, Prantsusmaa, Euroopa, Emmanuel Macron

Peamised teemad