10:56 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
164 0 0

Briti Times ei saanud jätta tähelepanuta Valeri Gerassimovi seisukohta Pentagoni uuest "Trooja hobuse" strateegiast. Samal ajal, kui autorid arutasid, kuidas Venemaa opositsioon "välisriigi käsilase" märgisest vabanemise pärast võitleb, avaldavad mõned lugejad kahetsust, et autoriteetne Briti väljaanne libiseb jälle russofoobiasse: "Gerassimov ei ole paranoiline psühhopaat. Me ei peaks oma vastaseid sellise põlgusega iseloomustama."

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Putini väepealik ütles, et mitte sattuda Ameerika Ühendriikide rünnaku alla, peaks Venemaa oma vaenlasi Läänes rohkem ähvardama, vahendas portaal Inosmi Briti väljaanne Times.

Vene relvajõudude Kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov süüdistas Ameerika Ühendriike õõnestava strateegia väljatöötamises, sealhulgas protestiaktsioonide õhutamises ja nendele järgnevates rünnakutes infrastruktuuri võtmeelementide vastu. Tema sõnul oli Venemaa sunnitud "reageerima ohule omapoolse ohu loomisega". Jutt on kübersõdadest, mis võimaldavad "varjatud mõjutamist".

Gerassimov lisas: "Samal ajal on infotehnoloogiatest saamas üheks kõige paljutõotavamaks relvaliigiks". Tema kommentaar tugevdas Moskva ja Washingtoni vahelist juba külma sõja ajast pärit usaldamatust. Viimastel nädalatel pärast USA lahkumist peamisest relvastuskontrollilepingust on see vaid suurenenud.

Mida teevad Venemaa poliitikud Merkeli juures?>>

Gerassimovi kõne tähendab ka seda, et Venemaa vihastas USA katsete pärast kukutada Venezuela president Maduro ja on valmis nendele reageerima. Kindral märkis, et Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased "on oma välispoliitika agressiivse vektori kindlaks määranud". Tema sõnul sisaldab Lääne pealetungiiseloomuga sõjaline tegevus uute relvade arendamist, samuti "värviliste revolutsioonide" kujul pehme jõu ja kasutamist. Selle mõistega tähistatakse Venemaal endistes Nõukogude liiduvabariikides (näiteks Ukrainas ja Gruusias) toimuvaid tavaülestõuse. Moskva sõnul on nende taga Lääne käsi.

Venemaa parlamendi ülemkoja esimees ja president Putini lähedane liitlane Valentina Matvienko ütles pühapäeval: "Me kardame väga, et Ameerika Ühendriigid võivad korraldada Venezuelasse sissetungimise ettekäändeks mistahes veriseid provokatsioone aga me teeme kõik, et seda ära hoida," ütles Matvienko.

Kindral Gerassimov teatas, et Pentagoni uus strateegia sai nimetati "Trooja hobune". "See seisneb "viienda kolonni" aktiivses kasutamises olukorra destabiliseerimiseks ja samaaegselt kõrgtehnoloogiliste relvade rakendamises olulisemate objektide suhtes," ütles Kindralstaabi ülem iga-aastases esinemises sõjaväe juhtkonnale Venemaa sõjalise strateegia kohta. "Viiendaks kolonniks" ja "rahvuslikeks reeturiteks" nimetas hr Putin pärast Krimmi annekteerimist, 2014. aastal oma siseriiklikke vastaseid.

Venemaa kaitseministeeriumi avaldus annab tunnistust rahu kehtestamisest Süürias>>

Pentagoni pressiesindaja Eric Pahon lükkas selle avalduse ümber väitega: "See on Venemaa Süürias, Ida-Euroopas ja Ukrainas läbi viidava tegevuste varjamisele suunatud ilmselge desinformatsioon. Mingit "Trooja hobuse" nimelist programmi Pentagonil ei ole."

Kindral Gerassimovi peetakse kuus aastat tagasi sündinud "Gerassimovi doktriini" autoriks, kui ta teatas, et poliitiliste ja strateegiliste eesmärkide saavutamiseks ei ole mittesõjalised vahendid sugugi vähemtõhusad kui traditsioonilised relvad. Paistab, et seda kinnitavad USA etteheited, et Venemaa sekkus 2016. aastal USA presidendivalimistesse.

Eelmisel aastal esitasid Ameerika Ühendriigid tagaselja süüdistuse 12 Venemaa sõjaväeluure GRU ametnikule USA Demokraatliku partei arhiividesse tungimises ja sealt varastatud e-kirjade avalikustamises. Paljude Venemaa ja välismaa analüütikute arvates on häkkerid ja propaganda tänapäeva hübriidsõja tavalised meetodid ning kindral Gerassimovi doktriin on vaid tõend, et Moskva mängib tagaajamismängu.

"Gerassimovi doktriin" ja Venemaa hübriidsõja tont>>

Illustreeriv foto
© Sputnik / Николай Хижняк

Kindrali laupäevase kõne täistekst avaldati Kaitseministeeriumi ajalehes "Krasnaja Zvezda". Kõne ilmus vahetult enne Gerassimovi kohtumist tema Ameerika kolleegi Joseph Dunfordiga Viinis, kus arutatakse sõjalisi suhteid ja Süüria konflikti. Gerassimov nimetas Venemaa strateegiliste tegevuste võtmeelementideena "ootamatust, otsustavust ja järjekindlust".

"Me peame vaenlast ennetama, tuvastama õigeaegselt tema haavatavad kohad ja tekitama talle suurte kahjustuste tekitamise ohu," ütles Gerassimov.

Oma sõjalise kohalolekuga Venemaa piiride lähedal ja pärast eelmisel kuul toimunud lahkumist lühikese ja keskmise tegevusulatusega rakettide keelustamise lepingust sundisid Ameerika Ühendriigid Moskvale peale uute relvade arendamise.

"Meie Lääne partnerite poliitika sunnib meid reageerima ohule omapoolse ohu tekitamisega," selgitas Gerassimov.

Vene opositsiooni on juba pikka aega pidanud tõrjuma süüdistusi välisriikide agentideks olemises. Kindral Gerasimov ei selgitanud, kuidas tema arvates seda "protestipotentsiaali" täpselt kasutama hakatakse, kuid ütles, et Venemaa vaenlased võivad kasutada "kaose ja kontrollimatuse õhkkonna" tekitamiseks sabotaaži ja isegi terrorismi. Kaks nädalat enne Gerassimovi esinemist ütles härra Putin, et Moskva avab tule otse Ameerika sihtmärkide pihta, kui USA raketid paigutatakse Euroopasse ja nendega tulistatakse Venemaad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Venemaa, Pentagon, USA, kindral, Valeri Gerassimov

Peamised teemad