05:09 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
23561

Tuntud Eesti poliitik, kes seisis valimised võitnud Reformierakonna loomise juures, rääkis Sputnikule, miks ta otsustas kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas.

TALLINN, 6. märts — Sputnik, Oleg Leontjev. "Otsus "rünnata" Euroopa Parlamenti rohelise tsentristliku lipu all ei olnud spontaanne ega sõltunud valimiste tulemusest, ma langetasin selle juba novembris 2018," ütles Euroopa Parlamendi liige ja endine reformierakondlane Igor Gräzin portaalile Sputnik Eesti

Valimised otsust ei mõjutanud

Tema sõnul algasid läbirääkimised selles küsimuses Keskerakonna juhtkonnaga peaaegu poole aasta eest. "Reformierakonna võit parlamendivalimistel minu otsust ei mõjutanud," ütles ta.

Seda, et endise reformierakondlase valik langes just Keskerakonnale, selgitas Gräzin Eesti poliitikas mitu aastat traditsiooniliselt võistelnud Kesk- ja Reformierakonna maailmavaate ja ideoloogia sarnasusega. Euroopa tasandil kuuluvad mõlemad Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liitu (ALDE)*.

Brüssel ei oota üllatusi Euroopa Parlamendi kohtade jaotumises >>

Vastuseks küsimusele, kas tema otsus muutuks, kui sünniks Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) koalitsioon, mille võimalikkusest teatas neil päevil Keskerakonna juht Jüri Ratas, ütles Gräzin, et koalitsioon rahvuskonservatiividega ei mõjuta kuidagi Keskerakonna poliitikat.

Ratas ei välista koalitsiooni EKRE-ga, illustreeriv foto
© Sputnik / Аллан Хантсом

"Erakondadel võivad olla erinevad vaated ja nad võivad omavahel igasuguseid leppeid sõlmida," ütles ta. Euroskeptikuna pidas Gräzin oma kuulumist Euroopa Parlamenti vajalikuks ajal, mil Euroopa Liit on globaalsete muutuste lävel.

Mis on lubatud poliitikule, pole lubatud ametnikule

Gräzini intervjuud portaalile Sputnik Eesti võib pidada märgiliseks arvestades asjaolu, et märkimisväärne hulk nii Reformi- kui Keskerakonna liikmetest on keeldunud suhtlemast Venemaa meediaga, järgides valitsuse juhiseid, mis tungivalt soovitavad mitte anda intervjuusid "propagandameediale".

Gräzin ise peab seda juhendit üsna mõistlikuks, kuid ainult ametnike, mitte poliitikute jaoks. "Poliitik peab kasutama oma seisukohtade levitamiseks kõiki võimalusi. Ka mina pean Sputnikut propagandaväljaandeks, kuid ma suhtlen temaga," ütles Euroopa Parlamendi liige.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend >>

Ta tõmbas selge eraldusjoone poliitiku ja karjääri tegeva riigiametniku vahele. "Erinevalt poliitikust ei saa ametnik meedias oma seisukohta väljendada. Tal polegi seda vaja teha, sest ta on riigi esindaja," rõhutas Gräzin.

Lahkudes erakonnast ei lahkunud poliitikast

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Reformierakonna asutajaliige ja Euroopa Parlamendi saadik Igor Gräzin lahkus 2019. aasta alguses tol ajal opositsioonis olnud Reformierakonnast ja selgitas avalikult oma teo põhjuseid, tõmmates paralleeli endise USA presidendi Ronald Reaganiga, kes Demokraatlikust parteist välja astudes teatas, et mitte tema lahku parteist, vaid partei lahkus temast.

Oma valija silmis oli Gräzin kaua "mõistlik venelane", kes rääkis perfektset eesti keelt ja isegi mõtles eesti keeles, jagades täielikult eesti "rahvuslikke väärtusi".

Gräzini sõnul seda Reformierakonda, mille asutajate hulgas ta 25 aastat tagasi oli, enam ei ole. "Kodanike riigi asemel ehitasime me üles riigiaparaadi, mis hoolib paberist rohkem kui inimesest. Vaba turumajanduse asemel ehitati rohkem kui kümme aastat riigikapitalismi. Erakonna algsed liberaalsed väärtused on tuhmunud ja minu katsed neid erakonnas taastada ebaõnnestusid," ütles Euroopa Parlamendi liige.

Varem on Gräzin öelnud, et pärast ametiaja lõppu Euroopa Parlamendis tahaks ta poliitikast hoopis lahkuda ega osalenud märtsis toimunud Riigikogu valimistel. Eelmistel Euroopa Parlamendi valimistel Reformierakonna nimekirjas kandideerides sai ta 975 häält, mis oli Reformierakonna paremuselt neljas tulemus.

*Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest (prantsuse keeles Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l'Europe - ADLE) on Euroopa Parlamendi fraktsioon, mis koosneb liberaalsest Euroopa liberaalsete ja reformiparteide ühendusest ja tsentristlikust Euroopa Demokraatlikust Parteist. ADLE on Euroopa Parlamendis suuruselt kolmas fraktsioon ning tal on esindus EL regioonide komitees ja Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Igor Gräzin: prokuratuur käitus Danske panga rahapesu küsimuses jaanalinnuna
Rodion Denissov: Reformierakond oli vaieldamatuks liidriks
Reformierakond alustab koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga
Eesti mudel – valimised ilma valikuta
Tagid:
Sputnik Eesti, Euroopa Parlament, Keskerakond, Reformierakond, Igor Gräzin, poliitika

Peamised teemad