02:50 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
12510

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhatuse liikme ja välisministri Sven Mikseri sõnul mängis valimised võitnud Reformierakond trumbid keskerakondlastele, kui otsustas Keskerakonnaga võimuliidu loomiseks kõnelusi alustada.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. "Kogemus maksab (või antud juhul: kogenematus võib kalliks maksma minna)! Pärast hiilgavat valimisvõitu pühapäeval on Kaja Kallas suutnud kolmapäevaks trumbid Jüri Ratase kätte mängida," kijrutas Mikser oma Facebooki kontol.

Kas naispeaminister suudab talitseda Riigikogusse pääsenud rahvuskonservatiivne >>

"Keskerakond võib hetkel küsida enam-vähem seda, mida tahab - vene kooli, tasuta busse, pensionitõusu, tulumaksusüsteemi säilimist, Euroopa Komisjoni liikme kohta. Reform on enne läbirääkimiste algust kõik muud sillad õhku lasknud ja pole endale erilist manööverdamisruumi jätnud. Ratasel aga on kaksikliidule isegi mitu alternatiivi. Sellest seisust Kesk ennast ilmselt odavalt ei müü," kirjutas Mikser. 

Reformierakond alustab koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga
© Sputnik / Денис Пастухов

Kallas ja Ratas kohtusid Riigikogus

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas kohtusid kolmapäeva õhtupoolikul riigikogus Reformierakonna fraktsioonis, et arutada võimalusi koalitsioonikõneluste alustamiseks. Keskerakond teeb otsuse reedel toimuval juhatuse koosolekul, edastas ERR.

Kaja Kallas ütles pärast kohtumist, et Reformierakond ei tagane lubadusest tõsta tulumaksuvaba miinimum kõigile 500 euroni.

"Sellele maksuplaanile oleme me saanud valijatelt väga suure mandaadi ja see on see positsioon, millest me lähtume. See ongi koalitsiooniläbirääkimiste teema, millest me hakkame läbi rääkima, praegu me veel ei räägi, aga see on see teema, millest me ei saa taganeda," ütles Kallas.

"Keskerakonnal on mõningad küsimused, mis on seotud, et kas on mõeldav, et see tulumaksureform 500 eurot kõigile, et kas see on nende kindel soov, et me ei saa sellega kaasa minna," ütles Ratas.

Rodion Denissov: Reformierakond oli vaieldamatuks liidriks >>

Reformierakond otsustas kolmapäeval, et alustab Keskerakonnaga kõnelusi võimuliidu loomiseks. Kõnelustest Isamaa ja sotsidega ei saanud asja nende kahe partei omavaheliste vastuolude tõttu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

"Me teeme ettepaneku alustada koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga. Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega on meil päris palju ühisosasid. Probleem on ennekõike nende omavahelistes suhetes. Mõlemad nad möönsid, et nad tuleksid koalitsiooni selle pagasiga, mis tuleb praegusest valitsusest ja see on ette programmeeritud raskus," ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas ajakirjanikele.

Ratas ei välista koalitsiooni EKRE-ga, illustreeriv foto
© Sputnik / Аллан Хантсом

Riigikogu valimised toimusid 3. märtsil. Valimistel hääletas 63,1% valijate üldarvust. Kõige kõrgem oli osalusprotsent Harjumaal (68,8%), kõige madalam Ida-Virumaal (48,2%), teatas Vabariigi Valimiskomisjon.

Reformierakond kogus riigikogu valimistel 162 332 häält ehk 28,8 protsenti häältest, mis annab Reformierakonnale riigikogus 34 kohta. Teiseks tulnud Keskerakond 129 823 hääle ehk 23 protsendiga. Keskerakond saab riigikogus 26 kohta.

EKRE saagiks jäi 100 439 häält ehk 17,8 protsenti, mis annab parlamendis 19 kohta. Isamaa kogus 64 239 häält ehk 11,4 protsenti häältest, saades riigikogus 12 kohta.

Viimasena pääses parlamenti Sotsiaaldemokraatlik Erakond 55 349 hääle ehk 9,8 protsendiga. SDE saab parlamendis 10 kohta.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Riigikogu valimistulemused
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

2019. aasta Riigikogu valimised
Tagid:
poliitika, koalitsioonikõnelused, Kaja Kallas, Jüri Ratas, Keskerakond, Reformierakond, SDE, Sven Mikser

Peamised teemad