11:37 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
12101

Riias asuva Sõdurite-vabastajate monumendi demonteerimiseks või lammutamiseks, sõltuvalt tingimustest, on kogutud vajalik arv allkirju ja seda ettepanekut peab nüüd arutama parlamendikomisjon. Nagu öeldakse, Läti taastab oma au ja väärikuse.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Meeldetuletus on kasulik asi. Praegustel ajudel ei meeldi erinevaid asju meeled pidada, erinevad signaalid usaldatakse elektroonikale. Kuid mõnikord hakkavad need mingeid kohustusi meelde tuletavad signaalid närvidele käima. Hea, kui need välja lülitada saab, halb, kui peab nende talumisele närve kulutama.

Lätis ollakse võidust juba ammu lahti öelnud. Lätlased ei oska võitu tähistada, neil ei ole sellist kommet. Kergem on küünlaid kanda, leinata, kurba saatust kurta, näole valu ja meeleheite grimasse teha. Uhkust ei ole millegi üle tunda, seda enam, et Nõukogude armee on tänase Läti vaenlane. Nõukogude sõdureid enam justkui ei ole, kuid paljud neist on nagu bõliinades, säilinud ja muutunud kiviks või tugevaks betooniks. Nad seisavad kindlalt, paljakäsi neid juba ei kõiguta ja maha lasta neid ka ei saa.

Veel on Lätis palju vante ja muid ebalojaalseid tüüpe. Mida rohkem neile nende kohutavate esivanemate toimepandud õudustest räägitakse, seda rohkem neid justkui kisub 9. mail Võidumonumendi juurde. 150 kuni 200 tuhat inimest 600-tuhandelises Riias läheb kummaliste kivist skulptuuride juurde. Hirmus.

Ja veel on ebameeldiv, et obelisk asub linna südames, kõik näevad - nii lätlased kui välismaalased. Tragöödia ulatus on ilmne. Sellega peab midagi tegema. Tavapärane kõrvasosistamine ei tööta – vaja on radikaalseid meetodeid. Kodanik, kes on palju aastaid edukalt Vene raadiot edastanud (mis siin imelikku – puhas äri), tegi ilusa avalduse. (Kui soovite lugeda, ajage sõrmed laiali, sest rusikasse tõmbuvad nad nagunii).

Siin on väljavõte: "ebaseaduslik okupatsioon" (milline oleks seaduslik?), "Läti rahva suure kannatuse sümbol Läti südames" (ma ju ütlesin, et kannatused on mõistetavamad), "on muudetud eranditult poliitilise sündmuse toimumiskohaks" (tõesti eranditult) "mida korraldatakse Venemaa huvides ja viiakse läbi Kremli propaganda raames" (siin pole mõtet vaielda – võit oli tõesti Venemaa huvides). Mis seal veel on: "on muutunud kõikide metsikuste sümboliks" ja "monument sümboliseerib suurt kurjust" (suisa saatanlikku). Ja veel "kõigile lätlastele näkku sülitamine" (autor on selgelt tuttav nõukogude retoorikaga).

Üldiselt on nii hästi kirjutatud, et on tunda grimassi autoril näol seda kirjutades. Ja kui pikk selgitus, kes selles süüdi on, läbi saab, tuleb õpetus, mida nüüd teha. Tuleb sõlmida leping monumendi lammutamiseks. Kui hakkama ei saada, võib sõjaväelasi paluda, neil on lõhkeainet küllalt. Samal ajal tuleks ka Venemaaga sõlmitud mälestiste leping lõpetada, nii et miski ei takistaks imesid korda saata.

Algatus meeldis paljudele. Osa elanikkonnast läks eriti põnevile, kui kodanik Ušakov (Riia linnapea – toim.) teatas, et nad kavatsevad kulutada Võidu pargi remondiks 4 miljonit eurot.

Nüüd on vajalik arv allkirju koos – saab anda sellele lähetuse ellu. Demontiveerijad on õnnelikud: tõmbasid riigile häda kaela.

On lootust, et saadikud on arvutikasutajatest mõistlikumad, sest korra on sellised algatused juba seisma pandud. Inimesi internetis võib mõista. Igav elu sunnib kõike toetama - olgu vaid rohkem tuld.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
vabastamine, sõdur, algatus, parlament, monument, Riia

Peamised teemad