00:04 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
128 0 0

Reitinguagentuuri uuringud kinnitasid Vladimir Zelenski jätkuvat liidripositsiooni. Teise valimisvooru modelleerimine näitas, et sinna jõudmise korral võidaks lavakunstnik nii Petro Porošenkot kui Julia Tõmošenkot.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Näitleja Vladimir Zelenski juhib endiselt Ukraina presidendikandidaatide reitingut, kuid tema konkurentide võiduvõimalused on siiski suuremad. Praegusel presidendil Petro Porošenkol on ette näidata terve nimekiri saavutustest, sealhulgas "ukrainlaste unistuse" teostamine. Erakonna Batkivštšina (Isamaa – toim.) juhi Julia Tõmošenko meeskonnas on poliitikuid, kes on valmis kandideerima riigipeaks viie aasta pärast, teatab RIA Novosti.

Saadikute mahalaskmine

Reitinguagentuuri uuringud kinnitasid Vladimir Zelenski jätkuvat liidripositsiooni. Teise valimisvooru modelleerimine näitas, et sinna jõudmise korral võidaks lavakunstnik nii Petro Porošenkot kui Julia Tõmošenkot. Ukraina siseminister Arsen Avakov teatas, et Zelenski büroos avastati pealtkuulamisseade.

"Uurimine käib. Kus on piir võimuvõitluse ja kuritegevusevahel?" raevutses siseminister Twitteris.

Pealtkuulamisseadme paigaldajate leidmiseks ei kulunud palju aega. Ukraina julgeolekuteenistus SBU tunnistas ise kõik üles.

"SBU teostas tõepoolest operatiivjälituslikke meetmeid Kiievis, Belorusskaja tn 26," teatas eriteenistuse pressikeskus.

Kapo juht: Venemaa püüab Eestit lääneriikide kaudu mõjutada>>

Tõsi, julgeolekuteenistus eitas, et seadmed paigaldati Zelenski pealtkuulamiseks.

"Neil meetmetel ei ole mingit pistmist ühegi Ukraina presidendikandidaadi ega tema lähikonnaga. Nimetatud aadressil ei ole registreeritud presidendikandidaatide bürooruume," kinnitas SBU.

Zelenski provotseeris selle aja peale veel ühe skandaali. Meedia teatel sai tema stuudio "Kvartal 95" valmis videoklipi seriaalist "Rahva teener" pärinevatest kaadritest, kus Zelenski mängib peaosa. Video peakangelane - President Goloborodko – laseb Ülemraada saadikuid maha. Seda episoodi teavad paljud ukrainlased: riigipea püüab parlamendiliikmeid veenda loobuma oma ideoloogilistest erimeelsustest. Eelkõige tahab Goloborodko mõistusele tuua Ukraina rahvuslasi.

"Lastega ei julge enamal tänavatel käia! Pole tähtis, millisel, kas Kirovi või Konovaletsi omal (Ukraina rahvuslaste* juht Jevgeni Konovalets. – toim.). Meie riigi kohus on müüdav – nii Oktjabrski, kui ka Ševtšenko rajoonis," veenab ta saadikuid.

Kui tema vastased pöördumisele ei reageeri, avab "president" istungisaalis viibivate inimeste pihta tule. Võib-olla sellepärast ei armastagi Ukraina natsionalistid Zelenskit. Oma radikaalsete avalduste poolest tuntud endine Ülemraada liige Irina Farion nimetas lavakunstniku toetajaid debiilikuteks.

"Selle narri toetajate tase võrdub nõrgamõistuslike tasemega riigis, seega valimistel saame nende täpse loetelu," ütles Farion.

"Andis tugeva vastulöögi"

Porošenko on endiselt aktiivne.

Ukraina ajakirjanikud avaldasid tema valimisstaabi käsiraamatu, kuidas käituda valijaskonnaga. Selles selgitatakse, kuidas vastata kõige teravamatele küsimustele.

Politoloog: Ukraina valimiste legitiimsus võib olla kahtluse all>>

Peamised teemad: majanduskriis, sõda Donbassis, presidendi isiklik vara. Nii tuleb valijale selgitada, et "Kremli plaan oli hõivata ligi pool Ukrainast, kuid Porošenko suutis anda tugeva vastulöögi" (Kiiev süüdistab Moskvat regulaarselt osalemises riigi kaguosas toimuvas konfliktis, Venemaa võimud lükkasid need väited tõendite puudumisele viidates tagasi).

Vastuseks kõige keerulisemale küsimusele kommunaalteenuste tariifide suurenemisest soovitatakse veeretada vastutus selle eest eelkäijatele. Šokeerivaid summasid arvetel nimetatakse "vajalikeks meetmeteks olukorra parandamiseks eluaseme- ja kommunaalteenuste sektoris, mis on aastakümneid kannatanud varasemate võimude hävitava poliitika tõttu". Presidendi teiste saavutuste hulgas pakutakse valijaskonnale "ukrainlaste viisavaba unistust". Lisaks "tagastas Porošenko rahvale usu, tõe ja kultuuri".

Tõmošenko kasutab oma kampaanias samuti suurt nördimust kommunaalteenuste kõrgete tariifide suhtes. Ta lubas võidu korral vähendada gaasi hinda poole võrra. Valijale lähedasema kandidaadikuju loomiseks, laulis Batkivštšina juht Tšernovtsõ muuseumi külastades helilooja Vladimir Ivasjuki laulu "Tšervona ruta" (Punane lill – toim.). Seal tegi ta ka "jumalavallatu" avalduse, et "Tšervona ruta" on "rahva vaimne hümn", tema hinge ja suure südame laul. Kogu Ukraina laul. Uskumatult ilus, samas uskumatult väljendusrikas ja jõuline laul, laul, mis toob nii pisara silma kui põhjustab ka rõõmu ja uhkust," ei olnud Tõmošenko epiteetidega kitsi.

"Pealiku haare lõdveneb"

Poliittehnoloog, Odessa linnavolikogu endine saadik Igor Dmitrijev märgib, et "valimiskampaania Ukrainas ei ole niivõrd võitlus häälte pärast kui ennustatavuse tagamise vahend". "Et pärast ei oleks kellelgi kahtlusi, et võita oleks võinud teine kandidaat," lisab ekspert.

Porošenko nuudlid valijate kõrvadel>>

"Porošenko käes on olnud initsiatiiv juba mitu kuud, ta võitleb edukalt inforünnakute vastu, tema kampaania põhineb karismal ja see on tal olemas. Kuid selles on ka praeguse presidendi nõrkus - ta on ise enda organisaator, laekahoidja ja ideoloog. Ja kui tal rahva hulgas närvid üles ütlevad, mõjub see ka tema kaaskonnale - pealiku haare lõdveneb, võib-olla tuleks mõni teine leer valida?"

"Mis puutub Tõmošenkosse, siis on ta sunnitud Porošenko ja isegi teiste poliitikute kiiluvees liikuma. Mida radikaalset ta öelda saabki? Hakkame Donbassi pommitama? Kuid Ukrainas on ka poliitikuid, kes annavad Donbassi pommitamiseks reaalseid korraldusi, ja teatud osale elanikkonnast see meeldib," ütleb Dmitrijev.

Poliittehnoloogi sõnul on Zelenski nõrkuseks see, et ta "ei uskunud oma edusse" - "Zelenski mängitud kangelane on veenev, näitleja ise aga mitte. Kui presidendiks oleks kandideerinud Goloborodko, oleks ta võinud."

Ukraina tulevane president

Ajalooteaduste kandidaat ja poliitikakonsultant Lev Veršinin hindab Porošenko võiduvõimalusi kõrgeks, kuid loetleb ka mõned "agad".

"Ameeriklased tegutsevad kõikjal ühtemoodi - nad hävitavad kohaliku oligarhiat. Nad kasutasid seda mustrit Ida-Euroopas ja see töötas hästi, valijaskonnale meeldib korruptsioonivastase võitluse teema. Selle reaalne tulemus on, et riik kaotab rahvusvahelise iseseisvuse. Tuleb välja, et kogu raha on ameeriklaste käes - kui tahad midagi, tuleb minna neid kummardama. Porošenko on kõige ehtsam oligarh. Ja seepärast Petja (Porošenko – toim.) kõiki Washingtoni soovitusi pehmelt öeldes ei täitnudki" selgitab ekspert.

Veršinini sõnul on "Poroshenko Volkeri (USA eriesindaja Ukrainas) mees, kuid Washingtonis uuritakse ka teisi kandidaate."

"Tõsiselt kaaluti Anatoli Gritsenkot, CIA agendina rahuldas ta Ühendriike, kuid temasse raha investeerida pole mõtet. Gritsenko valimistoetus on väike. Siis tehti panus Juliale (Tõmošenko – toim.). Ja siis hakkasid Porošenko positsioonid tugevnema, kõlasid hääled: heast head ei otsita," ütles ta.

Tõmošenko süüdistab Porošenkot häälte ostmises>>

"Venemaal peetakse Juliat enamasti suhteliselt vastuvõetavaks kandidaadiks, kuid tema võidu korral tulevad võimule äärmuslikud "pistrikud", kuni "suure Venemaa sõbra" Mihhail Saakašvilini välja. "Mõõduka" Tõmošenko meeskonnas on väga radikaalne siseminister Arsen Avakov, kelle käes on igati tõsiseltvõetav jõud. Avakoviga varem tihedalt seotud rahvuskaardi juht Andrei Biletski on nüüdseks endisest sponsorist distantseerunud. Ta mängib tulevikku silmas pidades oma mängu, ehitades ajaloos järgi proovitud "Mein Kampfi" järgi, kuid mitte selle rassiteooria, vaid massidega töötamise põhimõtteid järgides edukalt üles oma organisatsiooni. Ameerika juhtstaabid, mis kavatsevad Venemaale peagi otsa peale teha, jälgivad seda meest huviga. Mina isiklikult pean teda tõsiseltvõetavaks kandidaadiks 2023. aasta valimistel," märgib ajaloolane.

Zelenski võiduvõimalusi peavad eksperdid madalateks.

"Porošenkol on käsutada haldusressurss ja kontroll valimiskomisjonide üle. Veelgi enam, Petjat pooldavad teatud ringkonnad Ameerikas, kes on omandanud Ukrainas kasulikke tööstusettevõtteid. Kui Porošenko kaotab, võib Ameerika Ühendriikides puhkeda korruptsiooniskandaal, mistõttu teatud jõud töötavad praeguse presidendi võidu nimel. Zelenski on projekt, mis on mõnes mõttes kontrolli alt väljunud, kuid ta sõltub kuraatorist, oligarh Igor Kolomoiskist. "Goloborodkol" ei ole ei jõustruktuuride toetust ega oma inimesi valimiskomisjonides," teeb politoloog lõppjärelduse.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
Julia Tõmošenko, Petro Porošenko, Ukraina, valimised

Peamised teemad