08:37 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
12620

Parlamendivalimiste võitja Kaja Kallas kutsus Keskerakonna enda valitsusse. Keskpartei esimees Jüri Ratas kõhkleb. Tal on kolm võimalust – minna Reformierakonna valitsusse, teha koalitsioon koos EKRE ja Isamaaga või astuda opositsiooni.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Keskerakonna juhatus hakkab seda kõike reede, 8. märtsi hommikul arutama, edastas ERR.

Nädal tagasi olid paljud keskerakondlased kindlad, et riigikogu valimiste võit kuulub neile. Nädal hiljem valitseb senises peaministrierakonnas viisakalt öeldes mõõdukas peataolek. Seda leevendab vaid teadmine, et teised erakonnad on enamvähem samas seisus.

Elurikkuse Erakonna eestvedaja Artur Talvik
© Sputnik / Вадим Анцупов

Velman: Ratas ületas EKRE-ga flirtimisel lubatu piirid>>

"Valimistulemus andis tulemuse, kus häid lahendusi ei ole kellelgi. Kõrvalt vaadates oleksid kõik erakonnad otsekui omavahel sõjas, sest kõik tahavad ju valitsusse. Tegelikult ei ole see sõda, vaid totaalne umbusk, keegi ei usalda kedagi," pihtis Keskerakonna juhatuse liige omavahel. "Meie ka ei usalda, ikka kardame, et teised üritavad Keskerakonda üle ja nurka mängida."

Segaduses on ka valimiste võitja Reformierakond, kes sai kiiresti aru, et nende esimene valitsuseelistus – liit Isamaa ja sotsidega, mis annaks parlamendis 56 kohta – pole siiski hea mõte: Isamaa võib hakata uues koalitsioonis soleerima nagu tegi seda Ratase valitsuses, sotside ja Isamaa suhted on tegelikult ehmatavalt jäised, koostöö võib hakata kiiresti pragunema.

Kapo juht: Venemaa püüab Eestit lääneriikide kaudu mõjutada>>

Enne kui Reformierakond jõudis lõplikult otsustada, mida teha, kohtusid 5. märtsil Keskerakonna, EKRE ja Isamaa liidrid. Kolme peale oleks neil riigikogus 57 kohta. Ja Jüri Ratas säilitaks peaministri koha. Opositsiooni jääks selle variandiga Reformierakond ja sotsid.

Keskerakonna juhatuse liige, kes palus enda nimesilti järgneva tsitaadi juurde mitte riputada, küsis vastuseks keskpartei-EKRE-Isamaa valitsuse võimalikkusele: "EKRE-ga ühes paadis? Läheme koos Narvas tõrvikurongkäiku tegema, või? Ja tühistame kooseluseaduse? Astume välja Rail Balticu ehitamisest? Võtame tagasi Eesti toetuse ÜRO ränderaamistikule? Ütleme, et las avara silmavaatega inimesed ja kõik venelased lähevad Keskerakonnast minema, kui neile EKRE ei meeldi?"

6. märtsil tegi Kaja Kallas Jüri Ratasele ettepaneku alustada koalitsioonikõnelusi, mis võiksid lõppeda Reformi- ja Keskerakonna võimuliiduga, kellel on parlamendis 60 kohta.

Keskerakond võttis Reformierakonna pakkumise vastu umbusklikult, seda oli näha Jüri Ratase näost ja mõista tema sõnadest 6. märtsi õhtul, pärast kohtumist Kaja Kallasega.

Pühjapäeval, 3. märtsil toimunud Riigikogu XIV koosseisu valimistel osales 63,7% valijatest. Elektrooniliselt hääletas 247 232 inimest, mis on 61 198 võrra rohkem kui 2017. aasta kohalikel valimistel (186 034), edastas Sputnik Eesti.

EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata>>

Reformierakond kogus 162 332 häält ehk 28,8 protsenti häältest, mis annab erakonnale riigikogus 34 kohta.

Teiseks tulnud Keskerakond 129 823 hääle ehk 23 protsendiga. Keskerakond saab riigikogus 26 kohta.

EKRE saagiks jäi100 439 häält ehk 17,8 protsenti, mis annab parlamendis 19 kohta.

Isamaa kogus 64 239 häält ehk 11,4 protsenti häältest, saades riigikogus 12 kohta.

Viimasena pääses parlamenti Sotsiaaldemokraatlik Erakond 55 349 hääle ehk 9,8 protsendiga. SDE saab parlamendis 10 kohta.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Riigikogu valimistulemused

 

 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
koalitsioon, valimised, EKRE, Keskerakond, Reformierakond, Kaja Kallas, Jüri Ratas

Peamised teemad