20:08 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
30340

Eesti armees toimus järjekordne riikliku suurusjärgu skandaal rahvuslikul pinnal.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. Riigikogu saadik Martin Helme teatas, et Jõhvis asuva Viru jalaväepataljoni venekeelsed ajateenijad terroriseerivad ja alandavad eestlastest kaasajateenijaid, edastab RIA Novosti korrespondent Konstantin Sevastjanov.

Kaitseminister Jüri Luik tegi kõik endastoleneva, et mundri au päästa. Ja see ei ole Eesti esimene häbiväärne lugu, kus kaitseväelased etnilise päritolu pärast tülitsevad.

Kaklus kasarmus

Helme pöördus Luige poole: "Kuulsin, et Viru jalaväepataljonis levib venekeelsete ajateenijate allumatus ja terror eestlastest ajateenijate suhtes." Saadiku sõnul on venekeelsed ajateenijad selles väeosas enamuses. Väidetavalt keelduvad nad riigikeeles suhtlemast mitte ainult nendega samas, vaid ka kõrgemas auaastmes kaitseväelastega.

President usaldas kaitseväele paraadiks mõõga nr 0001>>

Helme tõi välja veelgi šokeerivamaid üksikasju: selles pataljonis laulvat vene rahvusest ajateenijad Eesti hümni saatel... Venemaa hümni.

"Nad terroriseerivad vähemuses olevaid eestlastest ajateenijaid, on esinenud ka otsest vägivalda. Hiljuti toimus äärmiselt kahetsusväärne juhtum, kus 16 venelast sõna otseses mõttes peksid ühe eestlase läbi, nii et too vaja haiglaravi," tutvustas saadik kohutavaid detaile.

Kaitseminister vastas, et Helmeni jõudnud kuulujutud "ei vasta enamuses tegelikkusele". Kaitseminister tunnistas, et kaklus Viru jalaväepataljonis toimus. Mõned sõdurid keeldusid kasarmu koristamisest ja teatasid sellest ropendades korrapidaja abile. Too kandis juhtunust ette ülemale.

"Need viis ajateenijat pandi uuesti kasarmut koristama ja kättemaksuks otsustasid nad omakohtu korraldada, kuigi korrapidaja abi tegevus oli täiesti õiguspärane. Öösel peksis teda grupp ajateenijaid, mis sundis mind politseisse pöörduma," rääkis juhtunust Viru jalaväepataljoni ülem Arno Kruusmann.

Konfliktis osalesid tõepoolest erinevatest rahvustest ajateenijad, kuid prokuratuur ei usu, et vahejuhtum rahvuslikul pinnal toimus: "Praegu ei kinnita miski seda versiooni."

Kaitseminister meenutas, et venekeelsed ajateenijad teenivad kõikides väeosades ning Viru pataljonis ei moodusta nende osakaal rohkem kui kolmandiku. See juhtum poleks pälvinud ajakirjanduse, kuid ei saanud jätta pälvimata rahvasaadik Helme tähelepanu. Nagu ka tema isale, konservatiivse rahvaerakonna juht Mart Helmele, meeldib ka talle väga etnilistest venelastest kaitseväelaste võimaliku ebausaldusväärsuse teema. Sealhulgas eelmise aasta septembris Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavase ja tema isa Peter Volini arreteerimine, kes on etnilised venelased.

Kaitsevägi võõrandab kriisi korral tuhandeid erasõidukeid>>

Neid süüdistati riigisaladuste edastamises Venemaa sõjaväeluurele, mille eest Metsavasele mõisteti viieteist ja Volinile kuus aastat vangistust. Parasjagu käis valimiskampaania ja Mart Helme ei jätnud kasutamata võimalust sellest rääkida. Poliitikule ei meeldinud üldse kaitseministri sõnad, et "reeturite kodakondsus ei ole oluline".

Mõtisklus "Javelin" rakettide mõjust maksumaksja vaimsele seisundile>>

"Meie julgeolekuametnikud jahivad saja-aastaseid Sinimäe lahingute veterane (endisi Eesti SS-diviisi sõdureid - toim.) ja olematuid natse," ütles Mart Helme.

"Selliseid laule enam ei laulda"

Samal ajal teatas venekeelsete ajateenijate võimalikust ahistamisest Tartu elanik Svetlana Grahhina.

Talle sai teatavaks, et ühe tema tuttava poega sunnitakse ajateenistuses õppima "Metsavendade laulu", milles on ka selline rida: "Nüüd hulgun mööda soid ja radu ja tapan vene tiblasid." "Loomulikult oli mu reaktsioon negatiivne," ütles Svetlana, "erilist nördimust põhjustas asjaolu, et vene tiblade tapmisest sunniti laulma vene rahvusest poisse. See ei mahu enam ühestki väravast sisse. Hakkasin kirju kirjutama: Tallinna Linnavalitsusele, Tallinna linnapeale, kaitseväe juhatajale, väeosa juhtkonnale."

Soome kaitsevägi loob eraldi drooniüksuse, illustreeriv foto
© Fotolia / Chirnoagarazvan

Tema sõnul sai ta vaid ühe lühikese vastuse – väeosa ülemalt. "Ta teatas, et kaitseväe juhtkond ei kiida selliseid laule heaks. See tähendab, et fakti ennast ta ei eitanud. Niipalju kui mina tean, siis pärast seda, kui juhtumi avalikuks sai, kaitseväes selliseid laule enam ei laulda," ütles Grahhina.

Käskude keel

22-aastane Mark (nimi muudetud) meenutab oma ajateenistust irooniaga. "Kogu teenistus keerles metsa ümber - ellujäämine metsas, lahingutegevus metsas ja ikka samas vaimus edasi. Mina aga olen linnainimene," märkis ta.

"Mis puudutab eestlastest ja venelastest ajateenijate läbisaamist, siis see on väeosade kaupa erinev," rääkis RIA Novosti allikas.

Tema sõnul ei pöörata mõnes väeosas rahvusele üldse mingit tähelepanu, mõnes aga toimuvad sellel pinnal lakkamatud konfliktid. "

Kusjuures need piirduvad enamasti sõnaliste nääklustega: erinevast rahvusest ajateenijad loobivad üksteise pihta solvanguid. Vene noormehele võidakse näiteks soovitada kohver pakkida ja Venemaale sõita. Aga kakluseni läheb asi harva," räägib Mark.

Tema sõnul on vene nekrutite probleemid sageli seotud halva riigikeele oskusega. Mõnedes linnades, näiteks Narvas, on peaaegu täielikult venekeelne keskkond. Seal saab riigikeelt kasutamata kenasti hakkama.

"Esialgu päästis mind see, et kasarmutes oli lisaks mulle ka teisi venelastest ajateenijaid, kes oskasid eesti keelt minust palju paremini. Nad tõlkisid mulle, ütlesid ette mida ja kuidas teha," meenutab noormees ajateenistuse argipäeva.

Marki sõnul tulid eestlased talle vastu ja arvestasid tema halva keeleoskusega.

id ametnike ja sõdurite vaheline suhtlus on hoopis eraldi teema. Mõnedes väeosades on vene rahvusest ajateenijatel ja tegevväelastel keelatud oma emakeeles rääkida. RIA Novosti vestluskaaslane meenutas rahvuslikul pinnal puhkenud skandaali. Üks vene rahvusest ajateenija heiskas kord kasarmus Venemaa lipu. Mark rääkis, et sel sõduril "oli pärast tõsiseid pahandusi", kuid kriminaalmenetluseni asi siiski ei läinud.

Invaliidid rivvi!

Kaitseministeeriumi algatusel võetakse sel suvel ajateenistusse kümme puudega noort. Riigi elanikkond on vaid 1,3 miljonit ja kaitseväel ei jätku ajateenijaid. Seepärast otsustati rivvi võtta ka puuetega inimesi. Kui Marki uskuda, on Eesti kaitseväes juba praegu üsna palju inimesi, keda ei saa terveks pidada. "Oled sa kõver, kõõrdsilmne, lampjalgne või südameprobleemidega – ajateenistusse sobid ikka. Ühel mu kaasajateenijal oli probleeme luudega. Eriti valutasid tal põlved.

Traagiliselt surnud ohvitser oli 27 aastane nooremleitnant>>

Teda sunniti, nagu kõiki teisi ajateenijaidki, kõike kaasa tegema," rääkis ajateenistuse läbinud reservväelane. Markile teeb Eesti ametivõimude mobilisatsioonihüsteeria nalja.

"Ülemad usuvad, et kui sõjaks läheb, täidavad ka venelased oma kohust," märgib ta ja lisab, et Eesti propaganda teeb vene rahvusest kaitseväelastele ainult nalja, kuid mõned eestlased usuvad seda.

Seepärast ongi Mark veendunud, et isa ja poeg Helme veendumus venelaste ebausaldusväärsusest on populaarne.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
armee, Eesti, eestlane, kaitsevägi

Peamised teemad