10:32 25. September 2020
Kuula otse
 • USD1.1645
 • RUB89.8713
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
166 0 0

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud valimiste järgsest küsitlusest selgub, et kõige enam soovitakse näha Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni.

TALLINN, 12. märts — Sputnik. Neile järgnevad vastajad, kelle esimene eelistus oleks Reformierakonna, Isamaa ja SDE kolmikliit, seisab MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi kodulehel.

Raimond Kaljulaid astub Keskerakonna juhatusest tagasi >>

Küsitluse viis 5.-11. märtsini 1003 valimisealise kodaniku seas läbi Turu-uuringute AS. Vastajatele esitati 3. märtsil toimunud Riigikogu valimiste tulemuste põhjal viis võimalikku enamusvalitsust ning paluti öelda, milline nende seast oleks vastajatele esimene, teine, kolmas, neljas ja viies eelistus.

Esimese eelistusena märgitud koalitsioonide järjestus oli järgmine:

 1. Reformierakond + Keskerakond: 37%;
 2. Reformierakond + Isamaa + SDE: 30%;
 3. Keskerakond + EKRE + Isamaa: 14%;
 4. Reformierakond + EKRE: 9%;
 5. Keskerakond + EKRE + SDE: 4%.

Seega oleks 37% valimisealiste kodanike esimene eelistus kaksikliit Reformierakonna ja Keskerakonna vahel. 30% pooldaks Reformierakonna juhitavat kolmikliitu koos Isamaa ja SDE-ga.

Hetkel kõige tõenäolisemana näiv võimuliit Keskerakonna, EKRE ja Isamaa vahel on esimene eelistus 14% vastajatele. Kokku 67% vastajatest pooldaks küsitluse põhjal esimese valikuna koalitsioone, mida on võimalikuks pidanud valimised võitnud Reformierakond.

Kallas Isamaa ja EKRE otsusest: see oli üsna ootuspärane >>

Lisaks küsiti inimestelt, kelle poolt nad Riigikogu valimistel oma hääle andsid. Selle küsimuse põhjal on erinevate parlamendierakondade valijate esimesed eelistused võimalike koalitsioonide osas järgmised:

 • Reformierakonna valijatest 54% eelistaks esimesena Reformierakonna, Isamaa ja SDE valitsust;
 • Keskerakonna valijatest 68% eelistaks esimesena Reformierakonna ja Keskerakonna valitsust;
 • EKRE valijatest 45% eelistaks esimesena Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsust;
 • Isamaa valijatest 50% eelistaks esimesena Reformierakonna, Isamaa ja SDE valitsust;
 • SDE valijatest 58% eelistaks esimesena Reformierakonna, Isamaa ja SDE valitsust.

Kuna inimesed pidid ütlema ka oma teise ning järgneva eelistuse, siis on võimalik tulemuste põhjal vaadata ka seda, milliseid koalitsioone soovitakse kõige vähem näha. Viienda eelistusena märgitud koalitsioonide järjestus oli järgmine: Keskerakond + EKRE + SDE: 32%; Reformierakond + EKRE: 30%; Keskerakond + EKRE + Isamaa: 15%; Reformierakond + Isamaa + SDE: 13%; Reformierakond +; Keskerakond: 10%.

2019. aasta Riigikogu valimised >>

Kõige enam (32%) vastajaid on viienda ehk viimase eelistusena märkinud Keskerakonna juhitud kolmikliitu koos EKRE ja SDE-ga. Samas hetkel tõenäolise kolmikliidu (Keskerakond + EKRE + Isamaa) märkis viienda valikuna 15% vastajatest, mis tähendab, et tegemist poleks ka vastajate hinnangul kõige ebameeldivama koalitsiooniga.

Küsitluse viis läbi Turu-uuringute AS veebikeskkonnas 5.-11. märtsini ning sellele vastas 1003 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

Reede hommikul kogunenud Keskerakonna juhatus lükkas Reformierakonna ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi tagasi ning teatas esmaspäeval otsustasest alustada koalitsoonikõnelusi Isamaa ja EKRE-ga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Protestiks Keskerakonna juhatuse esmaspäevase otsuse vastu alustada EKRE-ga koalitsioonikõnelusi otsustas Raimond Kaljulaid erakonna juhatusest välja astuda ning ta ei välista ka keskpartei lõhenemist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Kaljulaid oli esmaspäeval üks neljast Keskerakonna juhatuse liikmest, kes hääletas EKRE-ga võimukõneluste alustamise vastu.

Kaljulaidi sõnul rabas Keskerakonna esmaspäevane otsus Eesti ühiskonda, eriti aga vene kogukonda, kelle huvide esindaja Keskerakond on olnud.

EKRE juhatus otsustas esmaspäevasel erakorralisel istungil alustada läbirääkimisi koalitsiooni moodustamiseks Keskerakonna ja Isamaaga, seisab erakonna kodulehel

Velman: Ratas ületas EKRE-ga flirtimisel lubatu piirid >>

Reformierakonna juhatuse koosolekul otsustati teha ettepanek koalitsiooniläbirääkimisteks sotsiaaldemokraatidele ja Isamaale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Esmaspäeval kogunenud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus kiitis heaks Reformierakonna kutse valitsusliidu moodustamiseks.

Riigikogu XIV koosseis valiti 3. märtsil.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Riigikogu valimistulemused
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

2019. aasta Riigikogu valimised
Tagid:
uuring, Reformierakond, Keskerakond, valimised, Riigikogu

Peamised teemad