05:00 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
10401

Kakskümmend aastat tagasi ühinesid esimesed endise sotsialistliku bloki riigid NATOga. Venemaa suhtub NATO idasuunalisse laienemisse siiamaani kui NATO poolt selle vältimise kohta antud garantiide rikkumist, NATO ise aga viitab sellekohaste kirjalike kohustuste puudumisele.

TALLINN, 13. märts  - Sputnik. Täpselt kakskümmend aastat tagasi, 1999. aasta märtsis, sai isegi kõige lihtsameelsematele selgeks, et Lääneriigid rikkusid 1980. aastate lõpus Nõukogude Liidule antud lubadust ning võtsid NATO-sse endise sotsialistliku bloki esimesed riigid - Poola, Ungari ja Tšehhi.

See tähendas Põhja-Atlandi sõjalise liidu tänaseni jätkuvat laienemist itta. Sellest kirjutab RIA Novosti ajakirjanik Galija Ibragimova materjalis "Võitsime meie, mitte nemad. Kuidas NATO pettis Venemaad".

Trump: Euroliit hakkab USA sõjaväebaaside eest miljardeid maksma >>

Artiklis märgitakse, et Venemaa suhtub sellesse ikka veel kui NATO idapoolsest laienemisest hoidumise kohta NSV Liidule pärast Berliini müüri langemist ja Saksamaa ühendamist antud tagatiste rikkumist. Alliansi liikmed viitavad kirjaliku kohustuse puudumisele ja nende sõnalised lubadused jäidki lihtsalt lubadusteks.

Lubadus ei tähenda garanteerimist

Sotsialistliku bloki riikide NATOga liitumise küsimus tõusetus esmakordselt 1980. aastate lõpus. NSV Liidu juht Mihhail Gorbatšov ei kiirustanud sündmusi tagant, uskudes, et pärast Saksamaa taasühinemist kaob sõjaliste blokkide vajadus iseenesest.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ta uskus, et nende asemele tuleb Euroopa julgeoleku- ja koostöökonverents, tuletas RIA Novosti meelde.

Saksamaa välisminister Hans-Dietrich Genscher ütles Moskva seisukohta toetades: "Kuidas sündmused Varssavi pakti riikides ka ei areneks, Põhja-Atlandi liit ida poole ei laiene. Moskva tulevase poliitika jaoks on see meie poolt väga tähtis tagatis."

USA riigisekretär James Baker kallutas Gorbatšovi nõukogude vägede väljaviimisele Ida-Saksamaalt: "NSV Liit saab garantii, et alliansi sõjaline jurisdiktsioon ida suunas ei laiene. Täpsemalt öeldes, ei too Saksamaa ühendamine kaasa NATO laienemist itta."

Saksamaa kantsler Helmut Kohl avaldas samal perioodil Saksamaa taasühinemise kohta kümme programmilist punkti, milles väideti muuhulgas, et NATO ei ole suunatud teiste idabloki riikide vastu.

"Meie jaoks on see seadus: allianss ei levi idapoole," kinnitas ta Nõukogude juhtkonnale.

Nõukogude juhtkond viitas hiljem sellele lubadusele. Siiski eitab Lääs endiselt oma poliitikute sõnu põhjendusega, et ükski neist väidetest ei ole kirjalikult vormistatud.

Gorbatšovi kummalised õigustused

Märgitakse, et Moskva ei nõudnud ametlikke dokumente, mis kinnitaksid Euroopa ja Ameerika ametnike suulisi garantiisid NATO itta mittelaienemisest. 1999. aastal, kui Saksamaa ühinemine oli juba ammu möödas ja Poola, Tšehhi ja Ungari liitusid NATO-ga, kritiseeriti seda Nõukogude juhtkonna kergemeelsust teravalt.

© Sputnik / Yuryi Abramochkin
Mihhail Gorbatšov ja Ronald Reagan abikaasadega

Gorbatšov ise on korduvalt selgitanud, et NSV Liidu ja Varssavi pakti tingimustes oleks olnud rumal nõuda kirjalikke tagatisi.

"Kui me oleksime sellest tol ajal rääkima hakanud, oleks meid süüdistatud, et me ise pakkusime Lääne partneritele välja NATO laiendamise ja kiirendasime sellega Varssavi Lepingu Organisatsiooni lagunemist," selgitas Gorbatšov oma seisukohta raamatus "Muutuvas maailmas" ("В меняющемся мире").

NLKP viimane peasekretär usub siiamaani, et Lääs ei oleks oma lubadusi NATO laienemise kohta rikkunud, kui Nõukogude Liit ei oleks lagunenud. Washington ja Brüssel otsustasid, et juba mitteeksisteeriva riigi juhtkonnale antud suulised garantiid ei kohusta neid millekski, rõhutas Galija Ibragimova.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Eesti ei ole alates oma iseseisvuse taastamisest 1991. aastal varjanud, et üks tema järgmise kümnendi strateegilistest eesmärkidest oli liitumine NATOga. Selleks tegid Eesti võimud tohutuid jõupingutusi, sealhulgas viisid ellu alliansiga ühinemise üksikasjaliku tegevuskava.

Kelle eest NATOt kaitsta >>

2004. aasta aprillis ühines Eesti koos Läti ja Leeduga ametlikult NATOga. Sellest ajast alates on Eesti Venemaa-vastase sõjalise poliitika kangus ainult kasvanud. Kogu riigi kaitsedoktriin on suunatud väidetava Venemaa sõjalise "agressiooni" tõrjumisele.

Sellise retoorika varjus on Eesti tõstnud oma kaitse-eelarve rekordtasemele - üle 2,2%-ni SKTst, moderniseerinud ja kasutusele võtnud Nõukogude sõjaväe endised objektid (näiteks Ämari lennuvälja ja Miinisadama) ning loonud ühe suurematest vägede vastuvõtuvõimekustest NATO territooriumil. Eesti ostab sadade miljonite eurode väärtuses Lääne relvastust.

Samal teemal

Politoloog: Lääs pole lõhenenud, ta on alati olnud Venemaa vastu
Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all
Sõjaline ekspert kõneles NATO olemasolu peamisest põhjusest
Ekspert: NATO valmistab Eestis ette lahingutegevuse õhukomponenti
Tagid:
poliitika, rikkumine, NSV Liit, Ida-Euroopa, Venemaa, NATO

Peamised teemad