23:52 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
13820

Eesti Välisluureameti spekulatsioonid, et Venemaa tsiviillaevad tegelevad väidetavalt luuretegevusega, on selgelt "sõrmest välja imetud", leaib sõltumatu mereväeekspert Aleksandr Mozgovoi.

TALLINN, 13. märts - Sputnik. 12. märtsil teatas Välisluureamet oma aastaraamatus muuhulgas, et Venemaa kasutab üha enam Venemaa tsiviillaevu teabe kogumiseks, sõjaliseks otstarbeks ja varjatud operatsioonide teostamiseks välismaal.

Александр Мозговой
© Фото : из личного архива Александра Мозгового
Mereväeekspert Aleksandr Mozgovoi

Eesti ekspertide järeldused on "sõrmest välja imetud", ütles Aleksandr Mozgovoi intervjuus portaalile Sputnik Eesti. Tema sõnul on Eesti "pikuti ja risti" niigi läbinähtav ning seda ka ilma tsiviillaevu kaasamata.

Venemaa välisministeerium vastas Eesti välisluureameti juhi avaldusele >>

Lisaks usub ta, et Vene relvajõududel lihtsalt ei ole ülearust raha, et maksta laevandus- või kalandusettevõtetele nende laevade kasutamise eest luuretegevuseks.

Ta selgitas, et Nõukogude ajal oli seirelaevu tõepoolest palju, kuid nüüd on vajadus nende järele ära langenud - ilmunud on hoopis täpsemad satelliitseireseadmed ja seetõttu ei ole Venemaal vajadust Eesti luureametkonna laimule vastata, järeldas ekspert.

Rahvusvahelisele julgeolekule kujutavaid ohtusid käsitlevast Eesti välisluure aastaraportist on 90% pühendatud Venemaale. Lisaks tsiviillaevadele pidas Eesti luure "Venemaa ohtudeks" näiteks Vene õigeusu kirikut, gaasijuhtmeid Nord Stream 2 ja Turkish Stream ning Venemaa-Hiina sõjalist koostööd.

Välisluureamet: Venemaa otsene sõjaline ründe oht on väike >>

Moskva on viidanud Eesti luure järelduste põhjendamatusele. Kommenteerides Eesti välisluure eelmise aastaaruande teese väljendas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja kahetsust, et olukorra objektiivse analüüsi asemel pakutakse Eesti avalikkusele "valikut kulunud Venemaa-vastaseid klišeedest, mis nõretavad spioonihullusest, hüsteerilisi üleskutseid hoiduda Venemaaga suhtlemisest ja nii edasi ja nii edasi."

Samal teemal

Eesti välisluure jälgis Trumpi ja venelaste kohtumist
Teabeametist saab Välisluureamet
Tagid:
julgeolek, oht, Mikk Marran, Venemaa, Eesti Välisluureamet

Peamised teemad