22:39 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
580 0 0

Endine kõrge kommunistlik funktsionär Arnold Rüütel, kes jõudis pika elu jooksul istuda nii ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimehe kui ka sõltumatu Eesti presidendi toolil, propageerib nüüd EKRE auesimehena rahvuslaste huve.

TALLINN, 13. märts - Sputnik, Oleg Leontjev. Keskerakond, Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) on tõepoolest Eesti poliitikas suur saavutus, ütles Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi endine esimees ja endine vabariigi president Arnold Rüütel, kes on nüüdseks saanud EKRE auesimeheks.

Endine pea-"Pioneer" on nüüd kõikidele poliitikutele eeskujuks

ERR edastatud Rüütli arvamuse kohaselt moodustavad Isamaa ja EKRE koos tugeva patriootliku maailmavaate, millest Keskerakonna seisukohad mõnevõrra erinevad. Keskerakonna juhi Jüri Ratase "kompromissivalmidus" lubab meil siiski loota, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuskoalitsioon "kaitseb Eesti rahvuslikke huve".

Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee endine sekretär on veendunud, et EKRE juht Mart Helme, kes nõukogude ajal töötas laste kommunistliku ajakirja Pioneer toimetajana, on "kogenud poliitik", kes kindlasti kaitseb koalitsiooniläbirääkimistel oma erakonna ja valijate huve.

Uue rahvuslik-tsentristliku valitsuse peamisteks muredeks saab olema sündimus, rahvuslik kapital ja loodusvarad.

"Me oleme elanud kümme-viisteist aastat riigis, kus kapital otsustab kõik. Tihti on see olnud võõrkapital, mis otsustab. Me peame rahvuslikku kapitali edendama. Samuti seisma vastu sellele, et meie maavarasid ei kuritarvitataks," ütles Rüütel, kes ilmselt ei ole harjunud väliskapitali kritiseerima.

Kes arvati rahvus-tsentristide vaenlaste hulka

Samuti murettekitav on endisele kommunistile Eesti töölisklassi olukord, eriti seoses odava välistööjõu massilise sissevooluga Ukraina vennasvabariigist.

"Eesti riik ei peaks ehitama oma elu sellistele alustele," ütles Rüütel, kelle arvates saab tööjõupuuduse kompenseerida parema elu otsingutel välja rännanud eestlaste tagasipöördumisega.

Üsna karm on Rüütel Eesti NSV aegsete seltsimeeste suhtes. Ta on kategooriliselt vastu niinimetatud mittekodanikele kodakondsuse andmise tingimuste tühistamisele või leevendamisele, kellelt Eesti ametivõimud selle kohe pärast vabariigi iseseisvuse väljakuulutamist ära võtsid.

Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi endise esimehe sõnul leppis ta omal ajal Venemaa presidendi Boriss Jeltsiniga kokku, et Eesti ehitajad ehitavad Venemaa rahaga endise Nõukogude Liidu sõjaväelastele elamud Moskvasse ja Peterburi.

Seda aga ei tehtud, mistõttu jäi Eestisse palju inimesi, kellele endise Eesti presidendi sõnul ei tohiks kodakondsust anda.

Eesti biifsteek

Rahvuskonservatiivide auesimeest ei olnud Nõukogude võimu aastatel oma ideeliste vastaste ridades näha, see-eest ilmutas ta aktiivsust kommunistlikus ülesehitustöös. 1977. aastal sai temast Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee büroo liige ja 1979. aastal EKP keskkomitee sekretär. Veelgi enam, aastatel 1986 kuni 1990 oli Rüütel KLKP keskrevisjonikomisjoni liige.

Михаил Горбачев посетил Таллинский политехнический институт в Таллине. (Прямо за спиной - Арнольд Рюйтель)
© Sputnik / Юрий Абрамочкин
Mihhail Gorbatšov külastas Tallinna Polütehnilise Instituudi (Arnold Rüütel on tema selja taga)

"Rüütli näide, kes hüppas NLKP ladvikust EKRE tippu, ei ole maailma ajaloos ainulaadne. Niinimetatud "biifsteegi"– väljast "pruuni", seest "punane" fenomen on ajaloolastele hästi tuntud Hitleri perioodi Saksamaalt. Nii kutsusid natsid põlglikult endisi kommunistlikke funktsionäre, kes pärast seda, kui Hitler riigis võimule sai, konjunktuursetel kaalutlustel kiirest natside parteisse üle jooksid.

Tädi Ingridi ellujäämisretseptid

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et folklorist, Eesti endise presidendi ja Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi endise esimehe Arnold Rüütli abikaasa, Ingrid Rüütel on jõudnud samuti uue aja vaimus silma paista.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

"Neegrid ja moslemid pole meie probleem, vähemalt lähiajal," ütles ta ühes intervjuus. Tema arvates on Eesti suur probleem "vene­keelne kogukond, mis mujalt tulijaid endasse sulandades aina kasvab".

Samuti pidas Rüütel ohuks Eesti kultuurile ja rahvuslikule identiteedile Ukraina elanikke, kes on hiljuti Eestisse tulnud.

Tema sõnul ei tule neegrid ja moslemid ei tule siia tuhandete kaupa, kuid venekeelne elanikkond Ukrainast ja teistest riikidest - ajutiste töölepingute alusel ja ilma nendeta -, tuleb, ja paljud neist jäävad siia.

Ta tegi ettepaneku kaasata Eestisse saabuvaid sisserändajaid aktiivselt Eesti kultuuriruumi, kehtestada range kontroll sisserände üle ja asustada eestlased ühtlaselt kogu riigis, eelkõige sinna, kus nad on vähemuses.

Rääkides eestlaste "ellujäämise saladusest" rahvusena teatas Rüütel, et eestlastele on omane kinnine eluviis, nad ei lase võõraid oma suhtlusringi. "Hoiame oma asju sissepoole, ei näita neid välja," märkis ta.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Keskerakond alustab kõnelusi EKRE ja Isamaaga
Velman: Ratas ületas EKRE-ga flirtimisel lubatu piirid
Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE
Seltsimees Šarikovi vaimus: miks EKRE sõnavabadust hävitab
President Arnold Rüütel nimetas uueks majandus- ja kommunikatsiooniministriks endise Tartu linnapea Andrus Ansipi
Tagid:
poliitika, koalitsioon, EKRE, Keskerakond, Arnold Rüütel

Peamised teemad