08:23 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
28222

Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvapartei (EKRE) vaheliste koalitsiooniläbirääkimiste alustamise vastu hääletades ei kiitnud tsentristist Yana Toom samas heaks Raimond Kaljulaidi lahkumist Keskerakonna juhatusest, mis jättis viimase seeläbi poliitilise olukorra mõjutamise vahendita.

TALLINN, 13. märts — Sputnik, Svetlana Burceva. Kommenteerides Sputnik Eestile tsentristide ja konservatiivide vaheliste koalitsiooniläbirääkimiste algust, samuti Raimond Kaljulaidi Keskerakonna juhatusest lahkumist - protestiks läbirääkimiste vastu - ütles Euroopa Parlamendi ja keskerakonna juhatuse liige Yana Toom: "Läbirääkimiste pidamine ja kokkuleppele jõudmine on kaks erinevat asja." 

Viimaste päevade sündmused arenevad nii kiiresti ja ootamatult, et isegi kogenud poliitikud ei suuda ennustada, mis Eestit ees ootab.

"Ma arvan ja ma loodan, et nad ei suuda kokku leppida. Lisaks ei tea me, kui kaugele nad koalitsioonileppe nimel valmis minema on. Seepärast on hüpoteetilise lepingu sisust rääkimine hetkel vaid spekulatsioon.

Aga muidugi on olemas ka emotsionaalne tasand - ma ei suuda ette kujutada, et me oleme see partei, kes need inimesed (EKRE - Ed.) võimule aitab. See ei mahu mulle pähe.

Siiski on veel vara paanikasse sattuda, pigem peame vaatama, kuidas sündmused arenevad ja neis võimaluse korral osalema," ütles Toom.

Tema sõnul ei kiida paljud Keskerakonna liikmed võimalikku koalitsiooni EKRE-ga heaks.

Hr Helme ei jäta võimalust kompromissi teha

Isegi kui keskerakondlaste ja konservatiivide vahel olid mingid kokkuleppeid, et Vene koole ei puudutata ja tsentristid eeldasid, et võivad "sõlmida lepingu isegi vanakuradi endaga, et vaid mõningad vastuolulised asjad ellu viia", siis Yana Toomi sõnul "EKRE esimehe Mart Helme hiljutised intervjuud" sellist võimalust ei jäta - ta ronib barrikaadidele".

Jurist uue koalitsiooni piinadest: tuleb kojamees ja ajab kõik laiali >>

"Ma lugesin intervjuusid, mida härra Helme on alates eilsest andnud ja saan aru, et seal on vaat et rohkem punaseid jooni kui reformistidel. Reformistid, kes on ikkagi liberaalid, on võimelised lepingut sõlmima, need mehed aga ilmselt mitte.

Helme otsustas mingil põhjusel, et just tema asi on vägesid juhataja. Paljude jaoks on see ärritav faktor.

Siiski mäletavad kõik, et Keskerakond on vahelduva eduga alati olnud ühiskonna integratsioonimehhanismiks," selgitas Euroopa Parlamendi saadik.

"Oleme ainuke partei, kes on koondanud vene valijaid. EKRE puhul võib aga juhtuda nii, nagu Dovlatovi puhul - tahtsid oma hinge kuradile müüa, kuid selgus, et andsid selle kingiks," lisas Yana Toom ja avaldas lootust, et tema parteikaaslased on sellest ohust teadlikud.

Tema sõnul näitasid viimased Riigikoguvalimised, et paljud tsentristide protestihääled läksid just konservatiividele.

"Meie inimesed, kes valisid kusagil Eesti külades, ütlevad, et meie tavapärane valija toetas vägagi EKRE-t. Tegu on endiste "Rahvaliidu" liikmetega, kes kunagisest agraar-tsentristikust parteist järele jäid.

Eesti Rahvaliidu ja Eesti Rahvusliku liikumise ühendamise läbi loodigi 2012. aastal Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, mis oli omal ajal Keskerakonnale ideoloogiliselt väga lähedal," meenutas parlamendisaadik.

"Ja see lihtne külamees lihtsalt hääletaski EKRE eest, mis on muidugi ebameeldiv," lisas Toom.

Olukord, kus mõru pilli alla neelata ei tahaks

Euroopa Parlamendi saadik ütles Sputnikule, et üks Eesti poliitveteranidest nägi tsentristidepoolses EKRE võimuleaitamises Keskerakonna ajaloolist missiooni.

Ta soovitas, et Yana Toom "neelaks selle mõru pilli alla" nii, et pärast valitsusse tulekut konservatiivid mõistaksid, et nende lubadusi ei ole võimalik täita, hakkaksid valijatele vabandusi välja mõtlema ja kaotaksid toetust - "mispeale mõru pill muutuks meeldivamaks, ega olekski enam nii hirmus."

"Aga isegi konservatiivide kainestamiseks," tunnistas Yana Toom, "ei tahaks seda pilli alla neelata."

Sellegipoolest tuleb tunnistada, et sellises sündmuste arengus on oma loogika olemas.

"EKRE majandusprogramm on lihtsalt mull, kogum loosungeid, millel puudub igasugune rahaline kate. Aga istudes opositsioonis ja seal valjult käratsedes, saavad konservatiivid järgnevatel valimistel praeguse 19 asemel 40 mandaati. See on ilmne. Neil on ülisuur protestipotentsiaal," selgitas poliitik.

Häiresignaal partei liikmete ridades

Hullem on hoopis miski muu, usub poliitik – üleeilsel Keskerakonna juhatuse koosolekul toimus esmakordselt rahvuspõhine hääletamine.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et 17-st Keskerakonna juhatuse liikmest hääletasid EKRE-ga plaanitud koalitsioonikõneluste vastu Raimond Kaljulaid, Vadim Belobrovtsev, Yana Toom ja Mihhail Kõlvart.

Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Samal ajal esitas Raimond Kaljulaid avalduse erakonna juhatusest tagasiastumiseks.

"Raimond ei ole venelane, vaid mees, kes kandideerib küllaltki venekeelses piirkonnas ja mõistab, millest on jutt. Lisaks on ta piisavalt liberaalne. Sellepärast võibki hääletamist rahvuspõhiseks pidada. Ja see on partei jaoks halb märk.

Meil oli muidugi varemgi erakonnas vaidlusi, kuid me ei jõudnud kunagi etnilise hääletamiseni," ütles Toom.

Hoolimata sellest, et ta jagab täielikult Raimond Kaljulaidi suhtumist toimuvasse, ei pea ta juhatusest lahkumist parimaks lahenduseks.

"Juhatusest väljaastumine on tugev PR-samm, signaali andmine. Kuid samal ajal kaotad sa ka oma senise instrumendi. Vaadake, eile oli juhatuse häälte suhe koalitsiooni küsimuses 13:4, täna aga 14:3.

Ma mõistan väga hästi, et sellised sammud hoiavad sind meedia tähelepanu keskmes, ja sa saad eetriaega, saad rääkida, oma positsiooni selgitada ja see on suurepärane. Kuid see ei mõjuta partei juhatuse koosolekul toimuvat," selgitas Yana Toom.

Poliitiku sõnul ei ole Raimond Kaljulaidi juba partei järgmisel juhatuse koosolekul enam ühise laua taga ja ta ei suuda kedagi veenda, mis on kahetsusväärne."

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Inimesed eelistavad Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni
Yana Toom: uskumatu, et Keskerakond toob EKRE võimule

Peamised teemad