10:54 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Poliitika
lühendatud link
75991

Eesti peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas reageeris teravalt Euroopa poliitikute keelitustele loobuda plaanidest luua valitsusliit EKRE osalusel.

TALLINN, 14. märts - Sputnik. Brüsselil ei ole õigust Eestile ette kirjutada, milline peaks olema tema valitsus, ütles peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas.

RIA Novosti sõnul tegi Ratas Eesti ametniku kohta nii terava avalduse Euroopa Parlamendi Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) fraktsiooni juhilt Guy Verhofstadtilt saadetud kirja peale, milles too kutsus Eesti peaministrit üles loobuma koalitsiooniläbirääkimistest fašistliku Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) osalusel.

Yana Toom: "pomm" Eesti poliitikas pidi varem või hiljem lõhkema >>

"Ma arvan, et Brüssel ei peaks nüüd ette kirjutama Eestile, et missugune on meie uus koalitsioon. Eesti inimesed, meie kõrgem võim on näidanud, kuidas nad soovivad näha 14. koosseisu ja me lähtume sellest, mida Eesti inimesed on ütelnud," kommenteeris Ratas ERR-ile.

Eesti peaministri sõnul on ta olnud ühenduses "paljude" Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu peaministritega, kes väljendasid talle toetust.

EKRE: lugulaulu fašistidest käivitasid reformierakondlased

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhtkond omakorda reageeris teravalt nende võrdlemisele fašistlike režiimidega.

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul on Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu fraktsiooni juht Guy Verhofstadt ilmselgelt solvunud reformistide koalitsioonikavade ebaõnnestumise peale.

Helme Jr. on veendunud, et just Reformierakonna juhtivad poliitikud käivitasid poliitilise surve avaldamiseks hüsteeria Brüsselis ja välisriikide ajakirjanike hulgas, väites, et Eesti "hakkab kohe langema parempoolse fašismi rüppe".

"Kõige järgi otsustades on neid pimestanud raev selle üle, et isegi e-hääletuse pettus ei andnud nende erakonnale juhtivat positsiooni ja 17 aasta jooksul üles ehitatud parteilist toiduahelat ähvardab lõplik kokkuvarisemine," ütles ta.

Jurist uue koalitsiooni piinadest: tuleb kojamees ja ajab kõik laiali >>

EKRE aseesimees peab "täiesti vastuvõetamatuks" olukorda, kus "hüsteeritsevad" "oravad" peavad sisepoliitilist võitlust Eesti rahvusvahelise prestiiži ja julgeoleku hinnaga, mängides Euroopa vasakpoolsete primitiivsetel hirmudel ja kasutades ära rahvusvahelise üldsuse vähest teadlikkust Eesti tegelikust sisepoliitilisest olukorrast. 

"Sisuliselt on Reformierakond hakanud tantsima Kreml pilli järgi, mis viimased veerand sajandit on rääkinud Eestist kui väikesest natsiriigist," kasutas Helme Jr reformierakondlaste vastu Eesti poliitilises kultuuris traditsioonilist hinnangut suhetele Venemaaga.

Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Rahvuskonservatiivid nõuavad, et Eesti rahvusvahelise julgeoleku eest vastutavad õiguskaitseasutused annaksid Reformierakonna tegevusele omapoolse hinnangu. Euroopa liberaalid kardavad fašismi tugevnemist Eestis.

Guy Verhofstadti kutse

Väljaanne Politico edastab, et Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni juht Guy Verhofstadt saatis teisipäeval Eesti peaministrile ja Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele e-kirja, milles kutsus üles loobuma plaanist moodustada valitsuskoalitsioon, kuhu kuulub Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), vahendas ERR.

Politico on e-kirja sisuga tutvunud ja märgib, et kirjas palub Verhofstadt Ratast tungivalt mitte moodustada koalitsiooniga EKRE-ga, mida Belgia endisest peaministrist eurosaadik nimetab "paremäärmuslikuks erakonnaks, mis meenutab Euroopa fašistlikke režiime".

Ratas kolmikliidust: prioriteediks on välispoliitika ja Eesti julgeolek >>

ALDE fraktsiooni esimehe arvates oleks selline koostöö "kahjulik Eesti ühiskonnale ja riigi geopoliitilisele positsioonile ning põhjustaks korvamatut kahju meie suurepärasele koostööle liberaalses perekonnas".

Samal teemal

2019. aasta Riigikogu valimised
Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, valimised, Riigikogu, koalitsioon, EKRE, Keskerakond, Jüri Ratas

Peamised teemad