18:38 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
234 0 0

Moskva-Tallinna videosillal rääkisid Venemaa ajaloolased uuest arhiividokumentide kogumikust, mis tõestab, et Hitleri käsilased Eestis, Lätis ja Leedus olid tavalised kurjategijad, mitte kangelased ega vabadusvõitlejad.

TALLINN, 14. märts - Sputnik. Neljapäeval, 14. märtsil toimus Sputnik Estonia pressikeskuses Moskva-Tallinna videosilla formaadis kaheköitelise arhiividokumentide kogumiku "Rahvuslusest koostööni: Balti riigid Teise maailmasõja ajal" esitlus.

Moskva kirjastuse "Polititšeskaja entsiklopedija" poolt välja antud kogumik sisaldab dokumente Vene Föderatsiooni presidendi arhiivist, Venemaa Föderaalse julgeolekuteenistuse keskarhiivist, Venemaa Välisluureteenistuse keskarhiivist, Venemaa Föderatsiooni kaitseministeeriumi keskarhiivist, Venemaa Föderatsiooni riigiarhiivist, Venemaa Riiklikust sotsiaal- ja poliitilise ajaloo arhiivist ja Venemaa Riiklikust sõjaarhiivist.

Заместитель начальника Центра документальных публикаций Российского государственного архива социально-политической истории, ответственный редактор сборника Александр Репников
© Sputnik / Нина Зотина
Aleksandr Repnikov

Videosillast osavõtjad: Venemaa Riikliku sotsiaalpoliitilise ajaloo arhiivi dokumentaalfilmide keskuse juhataja asetäitja, kogumiku vastutav toimetaja Aleksandr Repnikov, Venemaa Teaduste akadeemia Venemaa ajaloo instituudi peatoimetaja Viktor Kondrašin, Ajaloolise mälu fondi direktor, Venemaa Teaduste akadeemia Venemaa Ajaloo instituudi teadur Aleksandr Djukov ja Ajaloolise mälu fondi programmijuht Vladimir Simindei rääkisid nende dokumentide tähtsusest.

Aleksandr Repnikovi sõnul kestis töö kogumiku kallal kolm aastat, enam kui pooled 175 arhiividokumendist avaldati esmakordselt.

"Nendest hakatakse edaspidi palju rääkima," ütles ta. Viktor Kondrašin märkis, et kollaboratsiooni teema ei ole ainult osa ajaloost, see on seotud poliitika ja Nõukogude Liidu ning tema vabariikide ajalooga. See teema on endiselt terav ja sünnitab kuumi arutelusid. Tõe leidmiseks tuleb ajaloolase arvates näidata, kuidas olid asjad tegelikult.

"Me peame sõna andma dokumentidele. Dokumendid aga näitavad selgelt, kelle poolel käsilased olid. Nad olid kurjuse poolel. Ja ei maksa teha neist kangelasi ega vabadusvõitlejaid," ütles Kondrašin.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et igal aastal 16. märtsil toimub Riias politsei kaitse all Läti SS-leegioni mälestusrongkäik, kus osalevad SS-veteranid ja nende noored järgijad - neonatsid Lätist ja teistest riikidest. Eestis kogunevad 20. Waffen-SS Grenadier-diviisi veteranid ja nende pooldajad igal aastal Sinimäel.

Venemaa on korduvalt juhtinud Euroopa tähelepanu, et mitmed riigid "sulgevad silmad kasvavatele neonatsismiilmingute ja Teise maailmasõja mälestusmärkide suhtes toime pandava süstemaatilise vandalismi ees".

Samal teemal

Kas Nürnberg mõistis hukka ka Eesti SS väed
Venemaa välisministeerium Waffen-SS monumendist Eestis nördinud
Venemaa suursaatkond: SS-i heroiseerimine Eestis omandab kultuslikku iseloomu
SS-i heroiseerimine Eestis: kogu maailma kiuste
Venemaalt tulnud üliõpilased: SS-laste heroiseerimine tekitab nördimust

Peamised teemad