03:42 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Poliitika
lühendatud link
13113

Varem arvati, et SS-leegionäride mälestuspäev Lätis peaks muutuma mingiks pidupäevaks, kuid Euroopale see mõte ei meeldinud. Nüüd püüab riik teeselda, et tal pole sellega midagi pistmist - lihtsalt mingi mälestuspäev.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Läti patrioodile kõlbab kõik, mida venelast tapab. Üheksakümnendatel, nõukogude tõmbejõust vabanedes ja rahvusvahelisele orbiidile jõudmisel leidsid rahvuslased hea viisi mõistuse, au ja südametunnistuse ilmutamiseks.

Ajaloolased: meil on tõendeid Eesti kollaborantide kohutavatest kuritegudest >>

Otsustati korraldada marss vahejuhtumi mälestuseks - 16. märtsil 1944 asus vabatahtlik Läti SS-leegion lahingusse vägivaldse Punaarmeega. Tõsi, mitte kuskil Riia all, vaid Venemaal, kuid see on ka mõistetav - Läti iseseisvust ongi parem kaitsta kusagil Venemaal ja mõne välisriigi mundris.

Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
© Sputnik / Сергей Мелконов

Üheksakümnendate lõpuks kogus tähtpäev hoogu ja seda hakati tähistama ametlikult riiklikul tasandil. Ei saaks öelda, et seal teab mis tähistada oli, kuid rongkäik viis Kremli, venelased ja kohalikud mittetäisväärtuslikud kenasti endast välja. Provokatsioonid, vastasseis, karjed, madin - suurepärane õli tulle.

Idapool löödi lärmi, mis lubas kohalikel patriootidel end hoopis tähtsamatena tunda. Aga tuul kandis kisa ka läänepoole, kelle raha eest sõltumatu vabariik õigupoolest püsti püsibki. Seal millegipärast nende entusiasmi ega Waffeni SS kahtlase väärtusega edusammude tähistamise põhjusi aga ei jagatud.

Alates selle sajandi algusest on riigi ametlikud isikud ametlikult maha jahtunud. Alguses kaotas päev riikliku, siis ametliku staatuse. Ja siis lõpetasid kõik valitsuse liikmed seal käimise. Kes võttis sel päeval puhkuse, kes jäi haigeks, kellel oli tähtsaid asjatoimetusi. Hakati rääkima, et tähistame mitte seal, mitte siis ja mitte nii. Ja üldse – ei tähista, vaid mälestame.

Moskva juhtis suursaadiku tähelepanu natsismi heroiseerimisele Eestis >>

Ka uus valitsusjuht ütles, või õigemini tuletas meelde, et mälestusmärgi juurde ei maksa minna. See kehtib ka ministrite kohta. Mis teha - nii sai ELga kokku lepitud. Seimi esimees ja saadikud võivad minna, selle vastu ei ole Euroopal midagi. Ja üldse on meie riigis demokraatia.

Kui soovite, võite fašiste Läti vabadusvõitlejateks nimetada, kui ei taha, oma asi, kuid peamine on mitte nimetada neid nii nagu Venemaal, sest siis on sinu, tõpraga, kõik selge.

Patrioodid ei ole riigi entusiasmi närbumisest muidugi vaimustuses. Kuid seda laulu tappa iialgi ei saa. SS-leegionäride rongkäik on osale valijaskonnast kindel märk lätimeelsusest ja Läti kodumaa-armastusest, eesmärkide ja ülesannete selgusest, ja võimud teavad seda hästi.

Mis parata, kui minevikus on nad oma kohvri täitnud uue tõega SS-leegionäridest - Punaarmeega võitlejatest. Kusjuures nii tihedasti, et lõpuks kohvri käepide katki läks. Nüüd on seda kohvrit ebamugav tassida aga ära visata on ka kahju.

Seetõttu jääb olukord igal aastal samaks. Võimud vingerdavad: Brüsselile öeldakse, et mälestusmärgi juurde ei maksa minna, omadele vaikselt, et kes tahab, võib minna. Patrioodid ei ole solvunud, valivad väljendeid, kõik närvitsevad – peaasi, et jamaks ei läheks. Kahju.

Algselt oli sündmus mõeldud just selleks, et "midagi juhtuks". Taheti, et Kremlis märgataks ja tõmblema hakataks. Selle tulemusena tõmmeldakse üha rohkem ise. Tähtpäevana mõeldud üritusest sai mingi tähtpäev.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Venemaalt tulnud üliõpilased: SS-laste heroiseerimine tekitab nördimust
Venemaa välisministeerium Waffen-SS monumendist Eestis nördinud
Venemaa suursaatkond: SS-i heroiseerimine Eestis omandab kultuslikku iseloomu
Kas Nürnberg mõistis hukka ka Eesti SS väed
Ei sugugi nii süütud: Soome võib loobuda SS-lipust oma paraadidel

Peamised teemad