12:41 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
11810

Mida valjemalt ja sagedamini Eesti, Läti ja Leedu juhtkond "Venemaa sõjalisest ohust" kisendab, seda vähem nende riikide elanikud seda kardavad.

Venemaa tajumine potentsiaalse sõjaohu allikana on Balti riikide elanikkonna seas viimaste aastatega vähenenud. Sellest annab tunnistust avaliku arvamuse uuring, mis korraldati Läti Ülikooli filosoofia ja sotsioloogia instituudi poolt koostöös Leedu ja Eesti sotsioloogiliste uuringute ettevõtetega, kirjutab lsm.lv

Venemaa saatkond vastas Eesti luure spekulatsioonidele
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kui 2015. aastal oli levinud arvamus, et Balti riigid võivad osutuda järgmiseks Venemaa välisagressiooni objektiks, siis nüüd on ettekujutused Venemaa ohust tublisti muutunud.

"Kõige olulisem järeldus, et kõigis Balti riikides toimub ühine protsess ning nimelt pingelangus, ühiskondliku arvamuse rahunemine Venemaa ja Ukraina konflikti ning sellest tulenevate tagajärgede suhtes, sealhulgas lääne sanktsioonide osas Venemaa vastu," ütles Läti Ülikooli filosoofia ja sotsioloogia instituudi teadur Mārtiņš Kaprāns.

Uuring tõi ilmsiks ka erinevuse kolme Balti riigi avalikes arvamustes. Kaprānsi sõnul täheldatakse kõige suuremaid erinevusi Eestis, kus "domineerivad selgelt kremlivastased meeleolud, kuid vähemus toetub samavõrd kindlalt vastupidistele tõekspidamistele." 

Venemaa kaitseb Sputnikut Prantsusmaa ametivõimude rünnakute eest OSCE abil >>

"Leedus niisugust teravat arvamuste lahknemist ei ole – valitsevad mõõdukad seisukohad, kusjuures sealgi on ülekaalus kremlivastased meeleolud. Lätis aga on avaliku arvamuse spekter vägagi mitmekesine," lisas asjatundja.

Üsna samasugune küsitlus, mis korraldati hiljuti Saksamal, näitas, et kõige suuremat ohtu Euroopa julgeolekule kujutavad endast Ameerika Ühendriigid, aga mitte Venemaa.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, hindab USA-d ohuna iga teine küsitletu, Venemaad aga iga kolmas.

Friedrich Eberti fondi küsitluse andmetel peab 50% küsitletuist NATO laienemist üheks Euroopa turvalisusseisundi halvenemise põhjuseks. 41% vastanute arvates kätleb EL-i laienemine endas samuti riske.

Samal teemal

USA: uskusime siiralt, et võitsime külma sõja ja Venemaa
Lavrov astus välja vastumeetmete vastu piirangutele meedias
Eksperdid: eestlased ei muretse asjata rakettide ilmumise pärast nende territooriumile
Tagid:
Venemaa, Baltimaad, NATO

Peamised teemad