07:10 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
133 0 0

Meedia teatab: Eesti luure on tuvastanud, et Venemaa valmistub sekkuma 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistesse. Briti lugejatele selgitatakse selle uudise puhul eraldi, et tegemist ei ole lihtsalt luure, vaid "MI6 Eesti ekvivalendiga".

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Kuna enamil lääneriikide elanikest pealkirjadest edasi ei loe, on selle "legaliseerimine", et Venemaa rikub kindla peale demokraatliku valimisprotsessi, juba toimunud. Eriteenistustel on alati omad allikad, kes on kõigest teadlikud ja mis kõige mõnusam – neid ei saa saladuskatte alt vabastada.

Venemaa saatkond vastas Eesti luure spekulatsioonidele >>

Mis siis on kirjas Eesti MI6 dokumendis, mida see Välisluureamet endast kujutab? On avalik raport "Eesti rahvusvahelises julgeolekukeskkonnas", mille organisatsioon iga-aastaselt oma huvilistele koostab.

Järjekordselt deklareerib ta, et Baltimaade põhiliseks probleemide allikaks on Venemaa. 72 leheküljest on "Vene ohule" pühendatud 58.

Seejärel mainitakse möödaminnes Hiinat, rahvusvahelist terrorismi (kõigest poolteist lehekülge) ja illegaalset immigratsiooni. Kusjuures viimases süüdistatakse samuti kaudselt meid (Venemaad - toim.): Moskva leevendas 2018. aastal jalgpallifännide jaoks viisarežiimi, mis teoreetiliselt võimaldas neil uroopasse pääseda.

Valimised 2019: Euroopa võimuladvikud on juba valmis oma lüüasaamises Moskvat süüdistama >>

Ärge küsige, mismoodi Venemaal vurifännidele ajutiselt väljastatud jalgpalliviisa hõlbustas illegaalset sattumist Euroopa Liitu – raportis seda ei selgitata.

Ja siis alajaotus "Venemaa huvi Euroopa Parlamendi valimiste vastu", mis on põhjustanud ažiotaaži lääne meedias. Eesti Välislureteenistus kinnitab tõepoolest:

"Kreml püüab suure tõenäosusega sekkuda Euroopa Parlamendi valimistesse, üritades saada võimalikult suurt osa kohtadest parlamendis Venemaa-sõbralike või euroskeptiliste poliitiliste jõudude kontrolli alla."

Kustkohast Baltikumi spioonid seda teavad?

Kõik on lihtne: Venemaa võimud armastavad kasutada Euroopa saadikuid "propaganda tööriistana". Venemaa meelitab EL-i naiivseid seadusandjaid oma bankettidele (kinnituseks tuuakse ära isegi taldrikute ja pudelitega kaetud laua taga istuvate saadikute fotod) ning need siis "levitavad seisukohta, et Venemaa suhtes rakendatud sanktsioonid Venemaad ei mõjuta ning on kahjulikud ainult EL-i liikmesriikidele."

Ja ongi tegelikult kõik need faktid, mille Eesti jamesbondid on kätte saanud. Või siiski mitte.

On veel üks "siseringi info" sellel teemal: luure on tuvastanud, et Kreml (jällegi "suure tõenäosusega") keskendub oma sekkumises eelseisvatesse valimistesse kolmele riigile – Saksamaale, Prantsusmaale ja Itaaliale.

Mispärast? Aga sellepärast, et neist riikidest valitakse kõige enam saadikuid. Antud järelduse kinnituseks esitab baltlaste MI6 kvoodid igast riigist valitavate Euroopa Parlamendi saadikute osas. Nähtavasti on luurajad seda dsaladokumenti Brüsseli hämarates võimukoridorides kaua taga otsinud.

Ekspert: Eesti on täielikult "läbipaistev" ka ilma seirelaevadeta >>

Midagi muud enam Eesti luureteenistusel kätte saada ei õnnestunud. Ega keegi hakka eriti raportisse süvenema, see-eest osundusi sellele tuleb nüüd hulganisti. Eriti pärast valimistulemuste selgumist, kui need osutuvad Euroopa eliidile ebameeldivaiks.

Venemaalt lähtuvate ohtude hulka on Eesti luure arvanud ka Moskva väidetavalt asetleidnud katsed Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenka "väljavahetamiseks Venemaale sobivama isiku vastu".

Lõpuks nimetasid luurajad üheks ohuks maailmale Venemaa tsiviillaevastikku, eeskätt kolmemastilist purjefregatti Mir, mida kasutatakse noorte meremeeste väljaõpetamiseks. Raportis asetatakse rõhk sellele, et purjekas on sisenenud korduvalt Tallinna sadamasse.

… Paljud lääne meediakanalid on nimetatud raportile viidates esile toonud ka tähelepanuväärse alajaotuse selle kohta, et Venemaa valmistub NATO-ga sõdima. Selle autorid märgivad (põhimõtteliselt loogiliselt), et ülemaailmse konflikti korral alliansiga peab Moskva üheks esimeseks sihtmärgiks olema Baltikum.

Tulnuks lisada, et mida rohkem tuleb Balti riikidesse teiste NATO riikide väeüksusi (ning nende kohalolek tugevneb seal iga aastaga), seda rutem muutuvad nad potentsiaalseks sihtmärgiks Venemaa vastuse puhul kallaletungile.

Aga nii kaugele dokumendi autorid minna ei saanud. Vastasel korral tulnuks neil selgitada, mispärast NATO laienemine ohustab Eestit palju enam kui Venemaa purjelaev niivõrd hirmutava nimega nagu Mir (Rahu).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Euroopa Parlamendi presidenti süüdistati fašismi soosimises
Kaljulaid kuulutas välja Euroopa Parlamendi valimised
Tšehhi eurosaadik ei hakka võitlema vene propagandaga, sest seda pole
Nüüd siis Brüssel: kes ja kelle huvides võib saada Eesti eurosaadikuks
Tagid:
Eesti, Euroopa Parlament, EL, Venemaa, Välisluureamet

Peamised teemad